Ana SayfaRomanMuhteşem Gatsby

Muhteşem Gatsby

Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Tür:Roman
Yazar:F. Scott Fitzgerald
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Nick Carraway: Yirmi dokuz yaşında, Minnesota’da tezgâhtarlık yapan eski bir askerdir.

Jay Gatsby: Esrarengiz bir genç milyoner ancak daha sonra servetini kendisi kazanmadığı ortaya çıkacaktır, aslen Kuzey Dakota’dandır, şüpheli iş bağlantıları ve saplantılı bir aşkı vardır.

Daisy Buchanan: Çekici, coşkulu genç bir kadındır. Ayrıca Nick’in ikinci kuzenidir. Tom Buchanan’ın eşidir.

Thomas: Kibirli bir milyoner ve Daisy’nin kocasıdır.

George: Tamirhane sahibi ve Myrtle Wilson’ın kocasıdır.

Myrtle Wilson: George Wilson’ın eşi ve Tom Buchanan’ın metresidir.

Jordan Baker: Daisy’nin uzun süreli arkadaşı, uzman bir golfçüdür.

Konusu

Roman, romanın ana karakteri olan gizemli genç milyoner Jay Gatsby’nin 1922 yazında müreffeh Long Island’daki kurgusal West Egg kasabasında ve saplantılı bir şekilde âşık olduğu Daisy Buchanan’ın gözünden anlatıyor. Başka bir karakterin (Nick Carraway). F.Scott Fitzgerald’ın başyapıtıdır. Romanda Caz Çağı dekadans, toplumsal huzursuzluk, idealizm ve aşırılık temalarıyla işlenirken Amerika’nın 20’li yılları eğitici bir şekilde sunulur.

Muhteşem Gatsby Özeti

Silah kaçakçılığı ve mafyanın ortaya çıkıp yükselmesiyle kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilir. Anlatıcı Nick Carraway, Yale Üniversitesi mezunu, eski bir askeri kâtiptir. Long Island’daki mütevazı evinde Jay Gatsby’nin görkemli evinin yanında yaşar. Gerçek adı James Gatz olan Jay Gatsby, evinde sıra dışı partiler veren, parası büyük bir muamma olan ve bu konuda pek çok spekülasyon yapılan romantik ve huzursuz bir adamdır ve içine düştüğü kadına takıntılıdır. Askerken bu yana sevdiği biri vardır. Kadın ise Tom Buchanan’ın yakışıklı, zengin ve kibirli karısı Daisy’dir. Aynı zamanda Nick’in kuzenidir. Nick ve Gatsby East Egg’de, Tom ve Daisy ise körfezin karşısındaki West Egg’de yaşar. Nick, Daisy’nin arkadaşı Jordan Baker’dan Tom’un Daisy’yi aldattığını öğrenir. Kocasını sevmese de Daisy bu duruma çok üzülür. Romanda daha sonra Nick, Daisy ve Gatsby’nin beş yıl önce Gatsby fakir bir adamken sevgili olduklarını öğrenir. Gatsby bir süreliğine ortadan kaybolur ve o sırada Daisy zengin Tom ile evlidir. O sıralarda Nick, Gatsby’nin popüler partilerinden birine davetle katılır.

Orada Gatsby ile ilk kez tanışır, çünkü ev sahibi olarak Gatsby partilerde nadiren görülür. Pul pul açısından zengin olsa bile, Gatsby’nin asıl amacı eski kız arkadaşı Daisy’yi geri kazanmaktır. Bu yüzden Nick ve Jordan’dan yardım ister. Bu eski çift, Nick’in evinde bir randevuda buluşur ve çok mutludurlar. Öte yandan, Tom’un metresi, araba tamircisi Wilson’ın karısı Mrytle’dır. Hem Tom hem de Wilson, eşlerinin onları aldattığını düşünür. Bu beş kişi New York’a bir geziye çıkar ve Daisy ve Gatsby, Tom’un arabasına biner. Diğerleri Gatsby’nin arabasına biner. Tom bu duruma çok sinirlenir ve kıskanır. Otel odasında Gatsby, Daisy’den herkesin önünde Tom’u sevmediğini itiraf etmesini ister. Ama bir kadın yapamaz. Ve Tom galip gelir. Gatsby bu duruma çok üzülür ve amacına ulaşamayacağını anlar. Tom, Gatsby’den Daisy’yi eve götürmesini ister. O sırada kocası tarafından alıkonulan Mrtyle hızla yola koyulur. Mekan, romanda önemli bir metafor olan Dişbudak Vadisi’dir. Hızla giden araba kadını ezer. Daisy direksiyonda. Ama Gatsby kazanın sorumluluğunu üstlenir. Cesede ulaştıklarında Tom, Wilson’ın kulağına bir şeyler fısıldar. Wilson daha sonra Gatsby’nin evine gider, onu vurur ve ardından intihar eder. Cenazeye sadece Nick ve Gatsby’nin babası katılır. Tom ve Daisy bir yolculuğa çıkarlar. Aylar sonra Tom, Wilson’ın kulağına karısını ezenin Daisy değil Gatsby olduğunu söylediğini itiraf eder. Yani onu kandırır. Nick bu itiraftan sonra bu çiftten nefret eder. Romanın sonunda Gatsby’nin evine son kez bakan Nick, Hollandalı denizcilerin yüzyıllar önce Amerika’yı keşfettiklerinde bu adaya nasıl baktıklarını düşünür. Gatsby de onlar gibi ufka büyük bir umutla baktı. Ancak bu hayaller ve umutlar, uzun süredir geride bırakılan şehrin arkasındaki engin karanlıkta kaybolur.

Muhteşem Gatsby – Kitap Açıklaması

Muhteşem Gatsby yalnızca Fitzgerald’ın en parlak yapıtı değil, aynı zamanda 20. Yüzyıl Amerikan edebiyatının en iyi romanlarından biridir. Kahramanı Jay Gatsby’nin Long Island’da bir malikânede sürdürdüğü debdebeli yaşam tarzı, “Caz Çağı” olarak bilinen 1920’li yılları bütün coşkusu, aşırılıkları, şiddeti ve çöküşüyle yansıtır. Eğitimsiz bir aileden gelen yoksul Gatsby, kendini baştan yaratır. Servet ve güç kazanarak yeni umutlar ve başlangıçlar vaat eden bir hayatın eşiğine gelen bu gizemli milyonerin tek dürtüsü saplantı haline getirdiği ilk aşkı Daisy’ye kavuşmaktır. En parlak düşlerinin bir öpücükte cisimleştiği beş yıl önceki bir anı yeniden yakalamaktır aslında. Ama geçmiş geçmiştir ve tekrar edilmesi mümkün değildir. Gatsby’nin uğradığı yıkım, Amerikan Rüyası’nın da çöküşüdür.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Nesrinn
Nesrinn
Ziyaretçi
1 yıl önce

Konusu güzel, kitabı ikicam pişman olmam İnşaallah

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular