Ana SayfaRomanMelek Terörist Fahişe

Melek Terörist Fahişe

Melek Terörist Fahişe – Osman Balcıgil

Tür:Roman
Yazar:Osman Balcıgil
Yayınlanma Tarihi:2022
Yayınevi:Destek Yayınları
Karakterler

Lili, Holly, İris: Melek, terörist, fahişe aynı karakterde hayat bulmuştur. ASALA ve JCAG ın aktif militanıdır. 

Ferit: Kendini sosyalist olarak tanıtan genç, Holly karakteri gibi suç örgütlerinin maşası olmuş bir Ermeni gencidir.

Manukyan: Terzilik yaptığı yıllarda bir müşterisinin borcuna karşılık işlettiği evin sahibi olur. Yıllar içinde edindiği kazanç çeşitli suç örgütlerinin ve kendisi gibi kirli işler yapan insanların kazanç kapısı olmuş bir kadındır.

Gazeteci: Günceli takip eden araştırmacı gazeteci hazırladığı yazı dizisindeki karakterler sayesinde olayların tam ortasında bulur kendisini.

Konusu

Romanımız bir dönem romanı ve konu bir gazetecinin gözlemi büyüteci ile anlatılıyor okuyucuya. 1975 yılının ilk altı ayının anlatıldığı romanda, Manukyan da dönemin gündemdeki figürlerinden olarak- bize dönemin toplumsal bozulma sürecini konu alması açısından –  önemli bir karakter. Bir genelev patroniçesinin, hangi güç odaklarıyla birlikte yürüdüğü, altı yıl üst üste sanayicileri bile arkasında bırakarak vergi rekortmeni olmasının ve daha da önemlisi bunun sorgulanmıyor olması dönemin adalet sistemin ne derecede çürümüş olduğunu gösteriyor. Mafya – genelev patroniçesi – siyasetçiler – dönemin yargıç ve savcılarını ve birçok terör örgütü üyesini içinde barındıran bir organize suç örgütü. Manukyan öğelerden sadece biri ve bu dönemde mafyanın siyasilerle kucak kucağa olduğu, adalet mekanizmasının dibe vurduğu, terörün zirve yaptığı, 1975 yılı sonrası yaşananların faşist bir yönetimi güçlendirdiği dönem Türkiye’sinde üzeri örtülen suçlarla yaşanacak olan darbe arasındaki ilişki de anlatılıyor. Kanlı 1 Mayıs olayları meydana gelirken, diplomatlarımız dünyanın farklı yerlerinde öldürülüyor, dönemin ana muhalefet partisi lideri Ecevit’e suikast girişiminde bulunuluyor, yapılan erken seçimlere rağmen bir türlü hükümet kurulamıyor olması o günlerde başlayan kaosun bu günlere nasıl taşındığını da görmüş oluyoruz. Bütün bunlar kesiştiği zaman bize bu güne dair yaşanılanları göstermesi açısından da tarihe ışık tutan bir eser.

Melek Terörist Fahişe Özeti

Gençlerin yurt dışına gidip neden dönmediklerini araştıran gazeteci bu konuda bir yazı dizisi hazırlamaya karar verir. Londra’da birçok gençle röportaj yapar fakat bunlardan en dikkat çekeni Lili – Holly – İris takma adlarıyla karşımıza çıkacak olan yirmili yaşlarda genç bir kadındır. Holly, Türkiye’de Güzel Sanatlar Akademisi okurken okulu yarıda bırakıp Londra’da peep show da çalışmaya başlamıştır, iyi eğitimi ve dikkat çeken karakteriyle ile bir yazı dizisine konu olmuştur. Yazı dizisi Türkiye’de yayımlandıktan sonra büyük dikkat çeker – ve Holly karakteri de büyük ilgi görür. Kısa bir süre sonra gazetecimizi Holly’nin çocukluk ve üniversiteden arkadaşı olduğunu iddia eden Ferit adında bir genç arar. Genç kadının transeksüel ve Londra’da ameliyat olduğunu, aynı üniversitede okuduklarını, arkadaşı olduğunu söyler. Rastlantılar hızla devam etmiş ve genç kadın Türkiye’ye dönmüştür. Holly’nin gelişiyle gazetecimiz, Ferit ve genç kadın sıklıkla görüşmeye başlarlar. Genç kadının Manukyan’ın evinde çalışmak istemesine şaşıran gazetecimiz onun geçmişle örtüşen hayatını bildiği için üzerinde durmaz. Holly, çalıştığı evde yaşadığı olumsuzlukları anlatarak gazetecimizin bu konu hakkında yeni bir yazı dizisi hazırlamasına zemin hazırlar.  Manukyan’la röportaj yapar, yine de genel bilinenin dışında bilgi edinemez. Holly, evde çalışan 14 yaşındaki Ece adındaki bir çocuğun olduğunu ve onu kaçırmak istediğini söyler. Gazetecimizin yardımıyla Ferit, Holly ve Ece Yunanistan’a kaçarlar. Olayı takip eden günlerde Manukyan’ın aracına bombanın patlaması sonucunda, şoför ve koruma görevlisi hayatını kaybederken patroniçe de ağır yaralanmıştır. Yapılan araştırmalar gizli bir örgütü işaret etmektedir. Polis soruşturması ardından istihbaratın bulduğu deliller ASALA’nın militanları Holly ve Ferit’i işaret etmektedir. Gazeteci bilmeden bu gençlere yardım ettiğini öğrendiğinde çok geç kalmıştır. Çünkü onlar hakkında bildiklerinin tamamı yalandır. 

Türkiye gündeminin hareketli olduğu terörün arttığı, mafyanın elini kolunu sallayarak siyasete karıştığı günlerdir. Dönemin muhalefet lideri Ecevit’e suikast girişiminde bulunulmuş, terör olayları artmıştır. Bunu takip eden günlerde Vatikan büyükelçimiz, Taha Carım öldürülmüş, cinayetin failleri Holly ve Ferit olduğu çekilen fotoğraflarla ispat edilmiştir. İki genç, ASALA ve ardından JCAG’da eğitim görmüş Manukyan’ın aracına düzenlenen saldırı da olmak üzere birçok olayı da gerçekleştirmişlerdir. İstihbaratın çalışmalarına gönüllü destek veren gazetecimiz onların yakalanmaları için elinden geleni yapar. İki militanın Yunanistan’da bir kampta eylem hazırlığında oldukları bilgisi üzerine sözde iş için oraya gönderilir. Holly ve Ferit’i teşhis eder. JCAG’ın lideri, Marakyan’ın evinin önünde pusuya düşürülmelerine yardım eder. Gazetecimiz ülkeye döndükten sonra Ferit’in hayatını kaybettiğini, Holly’nin ise yara almadan kurtulduğunu öğrenir. Kahramanımızın yaşadığı son altı ayı, hem hayatının hem de Türkiye gündeminin hızla değiştiği günlerdir.

Melek Terörist Fahişe – Kitap Açıklaması

Holly, Lili ve Iris karakterlerini canlandırmış güzel ve zeki insan gerçekte kim? Kadın mı, erkek mi? Peki melek mi, terörist mi yoksa fahişe mi? Dünyanın bir numaralı genelev patroniçesi ve bir dönem Türkiye’nin vergi rekortmeni Madam Manukyan’ın otomobiline kim bomba yerleştirdi? 1970’lerde ortalığı birbirine katan terör örgütü ASALA’nın arkasında kim var? Terör örgütü lideri Agop Agopyan nasıl öldürüldü? Londra’da Türklerle yapılan bir röportaj ile başlayan eser, İstanbul’u dolaşıp birbirine kattıktan sonra Atina’da son buluyor. Dönem romanları denince ilk akla gelen isimlerden büyük usta Osman Balcıgil’in kaleminden Melek Terörist Fahişe romanı; sizi devlet, mafya, genelev üçgeninde ve ülkenin yakın geçmişinde soluk soluğa bir yolculuğa çıkarıyor. Her satırıyla merak çıtasını arşa çıkaran eserin gerçek kişiler ve olaylardan hareketle yazılmış bu müthiş serüveni için kitaplığınızda yer açın! Gelin, çok beğeneceğiniz eseri kısaca inceleyelim.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular