Lavinia

Lavinia – Ursula K. Le Guin

Tür:Roman
Yazar:Ursula K. Le Guin
Yayınlanma Tarihi:2008
Yayınevi:Metis Yayıncılık
Karakterler

Lavinia: Tiber vadisinin önemli Latin kralının 18 yaşına girmek üzere olan kızıdır.

Aeneas: Yabancı bir savaşçıdır. Savaşta büyük bir kahramanlık gösterir ve savaşı kazanır. Ardından Lavinia ile evlenir.

Silvius: Lavinia ve Aeneas’ın çocuklarıdır. Daha sonraları iyi bir kral olur. Halkıyla iyi anlaşır, cesur ve zekidir. Ülkeye barış getirir.

Turnus: Lavinia’nın akrabasıdır. Lavinia ile evlenmek için Latium’a gelir. Genç, cesur ve oldukça yakışıklı bir kraldı.

Konusu

Lavinia, savaşın ve erkek egemen toplumun doğasını sorgular; insanı insan ve toplumu toplum yapan değerlerin incelenmesi; edebiyatın gücünü vurgulayarak kurgu ve gerçeklik arasındaki çizgileri bulanıklaştıran yaratıcı bir romandır. Büyük bir destanda küçük bir rol oynayan güçlü bir kadının kendi yaşamını konu edinmektedir.

Lavinia Özeti

Lavinia, Latium’da doğar. İki erkek kardeşi daha vardır. Kardeşleri hayattayken annesi onları çok severdi. Lavinia annesi onunla oynadığında çok mutlu olurdu. Kraliçe, tüm zamanını çocuklarıyla geçirirdi, Latium krallığının mirasçıları olan oğullarını dikkatlice yetiştirdi. Sonra iki varis de ölünce kraliçe deliye döner. Lavinia ölmeyi diler. Çünkü oğullar, krallığın ve neslin devamı anlamına geliyordu. Aynı anda iki mirasçı da ölür. Peder Latinius kızı Lavinia’yı kucaklar. Lavinia annesinin görevlerini devralır. Annesi kendini bir odaya kilitler ve Lavinia’ya düşman olur. Sarayda Lavinia’ya bazen küçük kraliçe denilmeye başlanır. Bunu duyan annesi daha da sinirlenir.

Zamanla Lavinia çok güzel bir genç kıza dönüşür. Sık sık arkadaşı Silvia’ya gider, Maruna’yı da yanında götürürür. Silvia’nın ağabeyi ona âşık olmuştu. Ancak bu evliliğin imkânsız olduğu açıktı. Lavinia bir prensesti. O kralın kızıydı. Onu zaten sevmiyorlardı. Bir süre sonra, annesinin yeğeni Turnus, Lavinia’yı karısı olarak istemek için Latium’a gelir. Annesi Turnus’u oğlu olarak görmeye gelmişti ve Lavinia’nın onunla evlenip krallığın varisi olması için uğraşıyordu. Turnus genç, cesur ve oldukça yakışıklı bir kraldı. Bütün kızlar ona hayrandı. Ancak Lavinia ondan hoşlanmazdı. Lavinia, “Bırak babası Latinius biraz büyüsün,” der. Böylece Turnus’u üç yıl bekler. Lavinia’nın büyüdüğü zaman gelir, talipleri çoğalır. Ve karar verme zamanı gelir çatar. O sıralarda sık sık kutsal mekâna giden Lavinia, sık sık bir şairin hayalini kurmaya başlar. Ona gelecekten bahseder. Aenas ile evleneceğini söyler. Onunla mutlu olacağını düşünür, ancak bu mutluluk Aenas’ın ölümüyle sona erir.

Lavinia bunu öğrendiğinde babasından kehaneti takip etmesini ister. Babası, kehaneti takiben Turnus’a ve diğer taliplerine Lavinia’nın o yabancıyla evleneceğini duyurur. Birkaç gün sonra Aenas, Latium’daki Truva’dan gelir ve Lavinia ile nişanlanır. Turnus, bir geyiği vurma bahanesiyle Lavinia için Aenas ile savaşır. Turnus’un ölümüyle savaş sona erer ve Aenas ile Lavinia evlenir. Evlendikten sonra Silvius doğar. Silvius sonunda babası gibi yiğit bir kral olacak. Ascanius, daha büyük olduğu gerekçesiyle önceleri küçük bir yer yönetir. Ancak halk, Ascanius’u savaştan başka bir şey görmediği için sevmez. Babası Aenas ölünce tahta Ascanius geçmek zorunda kalır.

Ascanius zamanında Lavinia’dan Silvius’u büyütmesini istemiş ve onu büyütmesinin uygun olacağını söylemiştir. Ancak babası ölmeden önce onu uyardıktan sonra ve çocuğunu kendisi büyütmek istediği için Silvius’u Ascanius’a emanet etmez ve Silvius ile birlikte Lavinium’a gider. Orada bir rüyada şairin sesini duyar ve Silvius’un ormanda büyümesinin bir kehanet olduğunu söyler ve Silvius’u Ascanius’a vermekten kaçınır. Silvius büyüdükten sonra Ascanius artık bir kral değildir ve kendini bir odaya kilitlemiştir. Çocuğu olmaması ve halkın kendisiyle ilgili memnuniyetsizliği gibi nedenlerle tahttan ayrılarak yerini Silvius’a bırakır.

Silvius iyi bir kraldır. Halkıyla iyi anlaşır, cesur ve zekidir. Ülkeye barış getirir. İnsanlar onu çok sever. Annesi Lavinia, Silvius’un çocukları olduktan sonra ölür. Kitap Lavinia’nın ölümüyle son bulur.

Lavinia – Kitap Açıklaması

Vergilius’un Aeneas’ında, yiğit savaşçı Aeneas rakiplerini alt ederek Latium kralının kızı Lavinia’yla evlenir ve Roma İmparatorluğu’nun temellerini atar. Destanda Lavinia’nın ne belirgin bir rolü, ne de kendine ait bir sesi vardır. Ursula K. Le Guin işte bu ihmal edilmiş karakteri alıp ona hak ettiği sesi veriyor ve büyük şairin destanında anlatmadıklarını onun gözünden, onun dilinden anlatıyor. Lavinia savaşın doğasını ve erkek-egemen toplumu sorgulayan; insanı insan, toplumu toplum yapan değerleri irdeleyen; edebiyatın gücünü vurgulayarak kurguyla gerçeklik arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran yaratıcı bir roman: Büyük bir destanda küçük bir rolü olan güçlü bir kadının kendi destanı.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular