Ana SayfaRomanSiyah İnci

Siyah İnci

Siyah İnci – Anna Sewell

Tür:Roman
Yazar:Anna Sewell
Yayınlanma Tarihi:1877
Yayınevi:Arkadaş Yayıncılık
Karakterler

Siyah İnci: Annesi ve arkadaşlarıyla birlikte, yemyeşil kırlarda oynayarak büyümüş güzel bir attır. Bu güzel atın, hayvanlara değer veren ve onları incitmeden, sevgiyle büyüten sahipleri olmuştu. Bir gün at el değişir ve yeni sahipleri ile başından olaylar geçer.

Bay Gordon: Siyah inci’nin ilk sahibidir. Ona iyi davranıp eğitiminden, beslenmesine kadar ilgilenen bir karakterdir.

Joe: Yaşlı bir adam olan Joe Siyah inci’nin son sahibidir. Bir daha satmamak adına Siyah inci’yi almış ve her şeyi ile ilgilenip ona iyi davranan iyi kalpli bir adamdır.

Konusu

Siyah bir attın yaşadığı olaylar, değişen sahipleri ve deneyimleri, arkadaşlarının hikayeleri romanın kurgusunu oluşturmaktadır. Siyah İnci’den anlatılan olaylar; Aynı zamanda insanlar ve hayvanlar arasındaki iletişim ve insanların şefkatini de anlatmaktadır.

Siyah İnci Özeti

Siyah İnci güzel bir siyah attır. ilk sahibi Bay Gordon’dur. Sahibi Bay Gordon, Siyah inciye güzel davranışları, beslenmesi ve eğitimi ile çok iyi bir şekilde ilgilenmektedir. Ağır yükler yüklemez. Daha sonraları at olgunluk çağına ulaşır. Ama bir gün Bay Gordon, atı başka birine verir. At için çok zor bir durum olsa da yeni sahibi aynı zamanda çok nazik ve sevecen olması attı mutu eder. Bir gün, sahibi işleri halletmek için şehir dışına çıkmak zorunda kalır. Attı da bir vagona yüklerler ve köprüyü geçmeye çalışırlar, ancak at hareket etmez ve alternatif bir rota seçmeleri gerekir. Bu yolu kullandıktan sonra, insanlar aslında büyük bir kazadan kurtulduklarını fark ederler. At bu sahibi ile üç yıl yaşar ve durumundan çok memnundur. Ama günlerden bir gün yeni birine satılır.

At yeni sahibinin de diğer sahipleri gibi iyi ve şefkatli olmasını beklerken aksi bir durum ile karşılaşır. Bu sahibi nedeniyle çok farklı olaylar geçiyor. At daha sonra başka birine satılır ve bu mal sahibi atı nasıl besleyeceğini ve ona nasıl bakacağını bilmez ve at, kelimenin tam anlamıyla sahibinde kurtulmak için can atmaya başlar. Yeni sahibi onu taksi gibi kullanmaya başlar. Siyah inci’nin yaşadığı bu olaylar sonunda bir kez daha yaşı bir adam olan Joe’ye satılır. Daha kötü olmasından korkan Siyah inci, Joe’nin ona çok iyi davranıp  ve beslenmesi ile ilgilenmesinden çok memnun kalır. Bu durum Joe ve Siyah inci arasında iyi bir iletişim ve bir daha birbirlerinden kopmamasını sağlar.

Kısa Bilgiler
  • Tüm zamanların en çok satan dünya klasiklerinden biridir.
  • Yazar Anna Sewell’in ilk ve son kitabıdır.
  • Dünya’da en çok satılan ilk 100 kitap arasındadır.
  • Romanın çok ilgi görmesi film yapımcılarının da dikkatini çekerek, filme uyarlaması da yapılmıştır.

Siyah İnci – Kitap Açıklaması

Büyük bir çiftlikte doğan Siyah İnci çok akıllı ve iyi huylu bir taydı. İyi kalpli sahipleri tarafından güzel bir ortamda büyütülen ve iyi bir eğitim verilen Siyah İnci kısa sürede büyüdü ve güzel bir at oldu. Ancak bir gün başkasına satıldı ve insanların hayvanlara karşı ne kadar kötü davranabileceğini öğrendi. Kiralık at olarak, ata binmeyi hiç bilmeyen antrenmansız insanlara katlanmak; fayton ve yük atı olarak çok ağır yükler çekmek zorunda kaldı. Ama her seferinde karşısına hayvanları seven iyi kalpli insanlar da çıktı.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sercan
Sercan
Ziyaretçi
3 yıl önce

Okuyarak hatırladım. Ancak eleştirmem gereken durumlar da var akıcılık belli bir noktadan sonra kaybolmuş

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular