Kumkurdu

Kumkurdu – Asa Lind

Tür:Roman
Yazar:Asa Lind
Yayınlanma Tarihi:2002
Yayınevi:Pegasus
Karakterler

Zackarina: Deniz kenarında anne ve babası ile beraber yaşayan kız çocuğudur.

Konusu

Kumkurdu, deniz kenarında küçük bir evde yaşayan Zackarina’nın günlük hayatını, Zackarina’nın anne babasıyla ilişkileri, dünyayı algılama çabaları, kendinden bir insan yaratmanın sancıları gibi konuları ele alıyor.

Kumkurdu Özeti

Çok beğenilen ve benim de hem çocuklara hem de yetişkinlere okumalarını kesinlikle tavsiye ettiğim Kumkurdu serisinin kitabının özetiyle sizlerleyiz.

Anne babasıyla deniz kenarında bir evde yaşayan Zackarina adlı kız çocuğunun, sahildeki -ondan başkasının göremediği- arkadaşı Kumkurdu ile olan maceralarını içeren hikâyelerden oluşuyor bu kitap.

Güneş ve ay ışığından beslenen, altın sarısı kürküyle ve evrenin tüm sırlarına hâkim olmasıyla, büyüleyici bir canlı Kumkurdu.

Kısaca bölümlerinden bahsederek, İlk bölümde çocukların istediği şeyler olmadığında nasıl düşündüğü ve çocukları mutlu etmenin aslında ne kadar kolay olduğunun önemi vurgulanıyor.

Çocukların anne ve babalarının çalışmalarını normal karşılamalarını ve çocukların hiçbir şey yapmadan da durulabileceğini anlamlarını sağlayan ikinci bölümde çocuklara basit bir iş yaptıktan sonra eğlenmek için daha zor bir işi eğlenerek yapabileceği anne ve babalara sezdiriliyor.

Diğer bölümde büyüklerin çocuklara bir türlü cevap veremediği varoluş sorularına nasıl cevap verilebileceği ve çocukların bu konu hakkında nasıl düşündüklerine yer veriliyor.

Dördüncü bölümde çocukların neden tehlikeli şeyler yaptıklarını ve canlarının acımasının bazen neden önemsiz olduğu anlatılırken dışardan güzel görünen şeylerin de aslında kendi içerisinde birtakım problemleri olduğunu ve elimizdeki beğenmediğimiz şeye başkalarının özenebileceği mesajı beşinci bölümle okuyuculara verilmek istemiyor.

Altıncı bölümde her çocuğun illa ki yaptığı değişik sözcüklerle bir şey anlatma isteğinin neden olduğunu ve böyle yaptığında ona nasıl karşılık vermemiz gerektiği anlatılıyor.

Yetişkinlere çocukların hareket etmelerini normal karşılamalarını ve bunu kızmadan, bağırmadan çözebilecekleri mesajı verildiği yedinci bölümde çocuklara hareket etmenin güzel bir şey olduğunu ancak bazı yerlerde hareket etmenin doğru olmadığı anlatılıyor.

Daha da Fazla Kumkurdu - 2

İkinci kitabımızda bakalım bizlere ne anlatıyor yazarımız. Bu seriyi okurken hep daha fazlasını isteyeceksiniz ve daha fazla Kumkurdu ise sizi hayal dünyasında dansa çıkaracak.

Zackarina ve Kumkurdu’nun birliktelikleri devam ediyor. Anne babanın tutumları, Zackarina’yı dinleyip üzerinde düşünmeleri ve birlikte çözüm bulma çabaları ibret verici. Örneğin “Çikolatalı Pasta” hikâyesinde de durum böyle ilerliyor.

Aslında bu kitaplara çocuk kitabı demek ne kadar doğru bilemiyorum. Her ebeveynin okuması gereken, sıcacık, çocuk gözüyle olayları gösteren, yumuşacık hikâyelere yer veriliyor.

Hayatı onlara anlatmak için masal tadında ama bir o kadar da çaktırmadan öğütler veriyor; hayatın neden böyle olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Çocukların masal gibi okuduğu ama büyüklerin okuduktan sonra tekrar çocukluklarını hatırlayıp anlatılanlardan ders çıkardığı bir kitap.

Daha da Fazla Kumkurdu - 3

Serinin son kitabı, Hiç bitmese denilen cinsten bir kitap bu da 🙂

“Gerçek Bir Buluş” öyküsünde, babasının arabasındaki arızayı Kumkurdu’na sorma teklifini reddederek, Kumkurdu’nun uydurma olduğunu düşünen babasına sinirlenen Zackarina, bunu Kumkurdu’na anlatır:

Sonrasında gerçek olmayan Kumkurdu, babasının gerçek olan arabasındaki bozukluğun nedenini söyleyiverir 🙂

Bir başka öykü de, annesinin sürekli bir yerlere yetişmesi gerektiği için saate kızarak onu gömmeye karar verir Zackarina. Sahile gider ve bir çukur kazar. Ne yapmak istediğini anlayan Kumkurdu Zackarina’nın yanına oturur:

Hayata dair bakmadığımız bir noktadan yakalayıveriyor bizi Kumkurdu. İçinizi ısıtıveriyor. Okundukça mutlu olunacak öykülerden oluşan serimizi keyifle okuyacaksınız.

Sizlere özetlemeye çalıştığımız bir kaç bölümden anlayacağınız üzere İsveç çocuk kitabı yazarımız Asa Lind, büyüklerin dünyasını alaycı bir şekilde küçüklerin dünyasına sokuyor. İskandinav Edebiyatının en güzel örneklerinden biri olan Kumkurdu serisini okumanızı tabiki de tavsiye ederiz. Kitapla kalın…

Kumkurdu –  Kitap Açıklaması

Kumkurdu – 1

“Evren her şeydir,” dedi Kumkurdu. “Var olan her şey! Burada ve şimdi, o zaman ve orada. Aydınlık ve karanlık, galaksiler ve yıldızlar, gezegenler, kuyrukluyıldızlar, trampetler ve kartallar ve ayılar ve bazen, bir pantolonun cebinde duran tozlu, kırmızı şekerlemeler.” “Benim biraz önce yuttuğumdan mı?” diye sordu Zackarina. “O da mı evrenin bir parçasıydı?” “Elbette!” dedi Kumkurdu. “O da evrenin bir parçasıydı. Sen de Zackarina, sen de evrenin bir parçasısın.”

Zackarina, annesi ve babasıyla birlikte deniz kıyısında yaşıyordu. Bir gün yalnız başına sahile indi ve orada benzersiz biriyle karşılaştı: Kürkü altın gibi parıldayan, vahşi ve güzel Kumkurdu’yla… Zackarina ile Kumkurdu’nun müthiş dostluğunu anlatan bu hikâyecikler büyüleyici, eğlenceli, merak uyandırıcı ve eşsiz. Kumkurdu’yla tanışmak gerçekten büyük bir şans!

Daha Fazla Kumkurdu – 2

“Annem ve babam bugün kitap okuyorlar,” dedi Zackarina. “Oturuyor da oturuyor; okuyor da okuyorlar.” Kumkurdu başını kaldırdı. Kulaklarını dikti. “Öyle mi?” dedi. “Kitap mı okuyorlar?” “Evet,” dedi Zackarina. Kumkurdu çok ilgilenmişti. Evde ne tür kitaplar olduğunu öğrenmek istedi. Kalın mı yoksa ince miydiler? Ne renktiler? Nasıl koktuklarını da merak etmişti. Nasıl ses çıkarıyorlardı; örneğin üzerlerine vurulduğunda ya da yaprakları karıştırılırken?

Zackarina ile altın parıltılı Kumkurdu’nun dostlukları sürüyor…

Bu hikâyeler dizisinde neler yok ki: Aşk, anılar, ölüm, gerçek…

Hatta sivrisinekler ve minik bir fare! Kumkurdu’yla vakit geçirmek her zamanki gibi çok zevkli!

Daha Da Fazla Kumkurdu – 3

Zackarina büyük köknar ağacının arkasında kaybolunca, Kumkurdu denize koştu ve yeniden su sıçratmaya başladı. Su “cup” ve “şıp” dedi. Damlalar güneşin altında elmaslar gibi parladı. Ve Kumkurdu su sıçrattı… Gücü yettiği kadar, bütün çevresine. Çocuklara oyuncak sıçrattı, hastalara şifa. Akılsızlara akıl sıçrattı, karanlığa ışık… Çaresizlere çare sıçrattı, umutsuzlara umut.

Meraklı ve biraz haşarı Zackarina ile altın parıltılı ve eşsiz Kumkurdu, deniz kenarında yine küçük maceralara atılıyorlar: Zackarina kaybettiği sevgili köpeğini arıyor, zamanla yarışıyor, bisiklet hırsızlarının peşine düşüyor, evden kaçıyor, gece yatısına gidiyor, elma topluyor… ve büyüyor. Kumkurdu da her zaman olduğu gibi yanı başında.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Nazteacher
Nazteacher
Ziyaretçi
2 yıl önce

Küçükler dinlerken zevk alacağı, büyüklerin kendisine pay çıkarabileceği , bitmesini hiç istemeyeceğiniz çok güzel bir kitap.

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular