Ana SayfaRomanKüçük Dünya

Küçük Dünya

Küçük Dünya – Emine Işınsu

Tür:Roman
Yazar:Emine Işınsu
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Bilge Kültür Sanat
Karakterler

Nur: Romanın başkahramanıdır. İyi bir eğitim aldı. Ferit ile evlenen Nur, yanlış duygulara kapılmaktan son anda kurtulur.

Ferit: Nur’un eşidir. Urfa’da yaşayan önemli bir memurdur. Nur’a göre Ferit sadece kendini düşünen basit bir insandır.

Murat: Ferit’in arkadaşıdır. Nur ile aralarında bir yakınlaşma vardır.

Konusu

1950’li yıllarda yüksek tahsilli bir İstanbul kızı evlenir ve Şanlıurfa’ya gider; orada, Urfa’nın mistik atmosferiyle, kadının kocasının arkadaşlarından biriyle olan, hiçbir zaman dile getirilmeyen ve asla su yüzüne çıkmayan büyük aşkını anlatır.

Küçük Dünya Özeti

Annesinin baskısı altında büyüyen İstanbullu kızı Nur, üniversiteyi bitirdikten sonra Ferit ile evlenir. Bu bir aşk evliliği değil, mantık evliliği de değil; İki genç arasındaki duygusal ilişki, birçok insanın yaptığı gibi monoton bir evli hayata birlikte başlamaktan ibarettir…

Nur, Urfa’ya gider. İlk başta İstanbul’dan çok farklı olan Urfa’nın atmosferi ve yaşamı, Nur’un hiç bilmediği değerler ya da kemikleşmiş değer yargıları genç kızın ilgisini çekecektir. Ancak yakında İstanbul’daki yarı modern, yarı muhafazakâr aile baskısının yerini Urfa ortamındaki gelenek ve göreneklerin baskısı alacaktır. Kendini arayan, var olmaya ve bireyselliğini kazanmaya çalışan Nur, Ferit’in arkadaşı Murat’a belki de içine kapanıklığı ve derin yalnızlığı yüzünden âşık olur. Bu aşkı anlatmaktan ve ifade etmekten her zaman uzak duracaktır. Murat’ın kendisini sevdiğini biliyor ama bu aşkın medeni bir dostluğun ötesine geçeceğinden korkuyor. Öte yandan kardeşi Zeynep’e yazdığı mektuplarda sık sık Murat’tan bahseder.

Küçük Dünya, çalkantılı duyguların gerçekten küçük bir dünyada olduğu, ‘herkes gibi yaşamanın’ erdem sayıldığı, uzayıp gittiği, yavaş yavaş boğulmaya açıldığı bir ortamda, kelimelere dökülmeyen aşk insanın içine işliyor. Ağrılar ve ağlamalarla. Nur’un mutsuzluğunu yaşamaktan başka çaresi yok gibi…

Küçük Dünya – Kitap Açıklaması

Bin dokuz yüz ellilerde, yüksek tahsilli bir İstanbullu kızın, evlenip Şanlıurfa’ya gitmesini; orada Urfa’nın mistik havasıyla, kadının eşinin arkadaşlarından biriyle asla kelimeye dökülmeyen, su yüzüne çıkmayan büyük aşkını anlatır.

T.c. Turizm Bakanlığı Sanat Armağanı

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,540TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular