Ana SayfaRomanKent ve Köpekler

Kent ve Köpekler

Kent ve Köpekler – Mario Vargas Llosa

Tür:Roman
Yazar:Mario Vargas Llosa
Yayınlanma Tarihi:1963
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Ricardo Arena: Romanın ana karakteridir. A sosyal yetiştirilmiş, sürekli aşağlanmış ve dışlanmış biridir.

Gamboa: Öğretmen.

Jaguar: Ricardo Arena’yı öldüren çocuk.

Konusu

Ezik olan Ricardo Arena’nın toplum tarafından dışlanıp, hakaretlere uğrayarak aşağılanmasını konu ediniyor.

Kent ve Köpekler Özeti

Ricardo Arena daha küçük bir çocukken insanlardan ayrı yaşamış ve annesi ve babası tarafından sosyalleşmekten uzak tutulmuştur. Bir erkek olmasına rağmen ona kız elbiseleri giydirilmiş hep yalnız kaldığı için okul arkadaşları tarafından aşağılanmıştır. Fakat lise yıllarına geldiğinde onu bir askeri okula kaydederler. Ne var ki buradaki eğitim daha serttir. Ancak korkak olduğu herkes tarafından yine aşağılanır ve ona ismi ile hitap etmez köle diye çağırırlar. Birileri ona kızdığında dizleri üzerine çöker ve bana dokunmayın diye ağlar. Fakat hafta sonları çarşıya çıktığında kendine bir kız arkadaş bulur ve o sırada sınıfta kopya çekildiği için hafta sonu izinleri kaldırılır. Ricardo Arena kızı görmek için kopya çekenin adını Gamboa’ya bildirir. Bunun üzerine Gamboa ona hafta sonu izni ayarlar. Fakat okuldaki kabadayı çocuklardan biri olan Jaguar kopyanın Ricardo Arena tarafından ispiyonlandığını anlar. Ve bir eğitim esnasında Ricardo Arena’yı kafasından vurur.

Ricardo Arena ölür. Ancak öldüğünde o kadar silik ve ezik biridir ki hiçbir öğretmen onu hatırlamaz. Ve şöyle düşünürler; bu çocuk bizim okulumuzda okudu ve nasıl oldu da fark etmedik. Çünkü Ricardo Arena derslere hiç katılmamış hep kendini gizlemiştir.  Öldüğü gün arkadaşları suçluluk duyar ve onun cenazesinde hazır beklerler. Roman da burada son bulur.

Kent ve Köpekler – Kitap Açıklaması

Yeşil Ev adlı romanıyla tanıdığınız Peru’nun en büyük romancısı Mario Vargas Llosadan bir roman daha sunuyoruz.

Yazarın yirmi üç yaşındayken yazdığı Kent ve Köpekler adlı bu romanda iki ayrı dünya iç içe girer, birbiriyle çarpışır ve birbirini tamamlar.

Olay, Peru nüfusunun üçte birini barındıran dört milyonluk başkent Lima’da, bir askeri kolejde geçer. Bu okulda iki zorlu yıl geçiren yazarın kişisel deneyimleri, anlatının nesnelliğini sağlamakta, inandırıcılığını artırmaktadır.

Romanda anlatılan bu askeri kolejin başlıca özelliği, zenginlerle yoksulların, beyazlarla kızılderililer, siyahlar ve melezlerin, büyük ve küçük burjuva çocuklarıyla halk çocuklarının, suçlu çocukların bir arada bulunmasıdır. Merkezinde gerçek erkek olma eğitiminin yer aldığı bu olaylar dizisinde bütün Latin Amerika toplumu gözler önüne serilmektedir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,516TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular