Ana SayfaRomanKan Davası

Kan Davası

Kan Davası – Reşat Nuri Güntekin

Tür:Roman
Yazar:Reşat Nuri Güntekin
Yayınlanma Tarihi:1961
Yayınevi:İnkılap Kitabevi
Karakterler

Ömer: Romanın kahramanıdır. Küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş yurtlarda büyüyerek öğretmen olmuştur. İyi kalpli ve yardımsever bir insandır. İki köy arasındaki kan davasını sona erdirir.

Murat Bey: Ömer’in askerlik arkadaşıdır. Askerlik sonrası Bozova’da mühendis olarak çalışıyor. Ömer’in Bozova’da kalıp Yukarı Sazan’a öğretmen olarak gitmesinde Murat Bey’in büyük etkisi olmuştur.

Müslim: Çete lideridir. Müslim, Ömer ile Yukarı Sazan’a gittikten sonra en büyük yardımcıları olur.

Konusu

İki köy arasında yaşanan kan davasını bitirmek için uğraşan Ömer öğretmen ve yaşayanların hikâyesi konu edinmiştir.

Kan Davası Özeti

Ömer yetimdir. Yatılı okullarda okur ve öğretmen olur. Orduya gider ve teğmen olarak Kurtuluş Savaşı’na katılır. Taburcu olduktan sonra trendeyken, yıllar önce Bozova’da gördüğü küçük bir kızı hatırlıyor. O kızı tekrar görmek umuduyla Bozova’ya iner ama kızı bulamaz. Bir süre burada kalan Ömer, Aşağı Sazan ile Yukarı Sazan arasındaki kan davasını öğrenir. Bu olay Ömer’i etkilemiştir. Burada yaşanan olaylar Ömer’i içine çeker. Ömer, on üç çocuktan oluşan haydut çetesini yakalar ve onları topluma kazandırmak için eğitimlerini üstlenir. Bu çocukların okuması için köyde bir okul yaptırır. Ancak okula başlayan çocuklar köylülerle barışmazlar. Köyde bu okula karşı olanlar var. Daha sonra Maarif Müdürü Okulu kapatır ve çocukları iyi bir eğitim almaları için köyden Bozova’ya götürür.

Buradaki çocukların hayatları da karmaşıktır. Çocuklar bu durumdan etkilenir. Murat Bey ise Yukarı Sazan’ı tanıtmak için her yere mektuplar yazar ve köy için yardım ister. Aşağı Sazan sel ile uğraşıyor. Ömer ve bazı Yukarı Sazanlar, Aşağı Sazan’ı selden kurtarmak için yardıma giderler. Suyun yönünü değiştirmek için bir uçurum havaya uçar ve her iki köy de ölür. Bu acı onlara ders olur. Bu ortak acının etrafında birleşirler. Ortak acı etrafında buluşan iki köy, kan davasını sona erdirir.

Kısa Bilgiler
  • Reşat Nuri Güntekin bu romanında önemli bir toplumsal sorun olan kan davasını ele alarak kırgınlık ve küslüklerin bile her şarta yan yana olmalarını vurgulamıştır.  
  • Reşat Nuri’nin müfettişlik yaptığı Anadolu’daki gözlemlerinden yola çıkarak idealist öğretmen tipini ele aldığı Çalıkuşu ve Yeşil Gece gibi romanlarından biridir.
  • Eğitimci ve müfettiş olan Reşat Nuri, Çalıkuşu, Acımak, Yeşil Gece, Miskinler Tekkesi gibi romanlarında eğitimin önemine dikkat çekmiş, Atatürk İlkeleri ve İnkılapları doğrultusunda modernleşme, eğitim, modernleşmeyi ele almış ve genç ve modern Türkiye’nin ideolojisini savunmuştur.

Kan Davası – Kitap Açıklaması

Bu eser, 1955 yılında ilk kez Yeni Sabah Gazetesi’nde yayınlanan tefrikası esas alınarak yayına hazırlanmıştır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular