Ana SayfaRomanHuckleberry Finn'in Maceraları

Huckleberry Finn’in Maceraları

Huckleberry Finn’in Maceraları – Mark Twain

Tür:Roman
Yazar:Mark Twain
Yayınlanma Tarihi:1884
Yayınevi:Fark Çocuk
Karakterler

Huck: Eğitimsiz, batıl inançlı ama iyi kalpli bir çocuktur. Sarhoş ve işsiz babasından kurtulmak için kaçmaya karar verir ve maceralara atılır.

Yargıç Thatcher ve dul Douglas: Huck’u evlat edinmek isteyen çifttir.

Konusu

Büyük Amerikan romanları arasında yer alan Huckleberry Finn’in Maceraları da Mark Twain’in en iyi eseri olarak kabul edilir. Eğitimsiz, batıl inançlı ama iyi kalpli bir çocuk olan Huck, işsiz ve sarhoş babasından kaçar.  Romanın ana temasını kölelik ve özgürlük arasındaki çatışmayı konu edinir.

Huckleberry Finn’in Maceraları Özeti

Kahramanımız bulduğu altınlarla farklı bir maceraya atılır. Yargıç Thatcher, çocukların parasını bankaya faiziyle yatırır. Huckleberry, dul Douglas ve kız kardeşi tarafından yakalanır. Huckleberry’nin kültürlü ve zeki bir insan olmasını isterler. Her gün temiz bir yatakta uyuması ve okula gitmesi onun için zor olmuştur. Tom Sawyer, eğlenceli hareketler yaparak onun üzülmesini engellemeye çalışır. Douglas, Huck’ı evlat edinmek ister. Bunun nedeni, çocuğun sarhoş babasının kayıp olmasıdır. Uzun zamandır kimse babasını Petersburg’da görmez ve bu durum neticesinde boğulduğu düşünmeye başlarlar.

Bir sabah, Huck kahvaltı sırasında yanlışlıkla stresten tuzu döker. Öğleden sonra, kehanet gerçekleşir, çocuk karlı zeminde tanıdık ayak izlerini fark eder. İşaretler baba Finn’i gösterir. Akşam Finn dul kadının evine gelir ve oğlunun haklarını talep eder. Oğlan ondan daha zeki olmasın diye Huck’ın çalışmasına izin vermez ve parasını almak ister. Yargıç Thatcher ve dul Douglas, çocuğu Finn’in babasından almaya kararlıdır. Ancak yeni yargıç, oğlunuzu babadan almanın yanlış olduğunu söyler. Finn’in içkiyi bırakmasına ve iyi bir vatandaş olmasına yardım etmek ister. Ama Peder Finn içmeye ve vahşi bir hayat sürmeye devam eder. Yargıç sadece bir kurşunun onu iyileştirebileceğini söyler.

Huckleberry Finn çalışmaya devam eder. Dul Douglas, Finn’i hapse atmak ister. Huck’ı kaçırır ve onu ormanda bir kulübeye kilitler. Huckleberry farklı bir hayata başlar. Babası onu içerken bıçaklamakla tehdit eder. Huck’ın cinayetini taklit eder. Nehir kıyısındaki bir teknede Jackson Adası’na kaçar. Adada Huck, kaçan Afrikalı Amerikalı Jim ile tanışır. Bir mağara bulurlar ve içinde birlikte yaşamaya başlarlar.

Bir gün Huck şehre gitmeye ve orada neler olduğunu öğrenmeye karar verir. Bir kadın çocuğa Finn’in cinayetle suçlandığını söyler, ancak daha sonra bunun Afrika kökenli Amerikalı Jim olduğuna karar verirler. Şimdi her yerde onu arıyorlar. Bu haberden sonra Huck ve Jim, bir kulübe inşa edecekleri uzak kuzeye doğru yola çıkarlar. Şiddetli bir fırtına başlar ve karaya oturan gemiye alınır. Huck, haydutların tartıştığını duyar. Arkadaşlarını bağlayıp gidiyorlar. Huck ve Jim, çalıntı mallarla bir haydut teknesini kaçırır.

Sallarını bulan Jim ve Huck, Illinois eyaletine doğru yola çıkar. Arkasında köleliğin olmadığı bir bölge başlıyor. Yoldan sapıyorlar. Gece vapurla çarpışan sal dibe batıyor. Huck, Jim’i kaybeder ve tek başına karaya çıkar. Çocuk kıyıda pahalı bir arazi görür. Yeni bir isim ve kendisi hakkında bir hikâye bulur. Huck, Albay Grangerford’un malikânesinde kalır. Bir karısı, üç oğlu ve iki kızı var. Aileleri, komşuları Shepherdson’larla düşmanlık içindedir. Huck bu düşmanlığa karışmaz.

Bir gün çocuk, Albay Sophia’nın kendisine âşık olan Shepherdson’dan kızına bir mektup verir. Gençler birlikte kaçarlar ve evlenmek isterler. Ve arazide, kaçışları nedeniyle Grangefords ve Shepherdsons aileleri arasında bir katliam başlar. Savaş her iki klanın ölümüyle sona erer. Çocuk notu albaya vermediği için pişman olur. Bu trajediden sonra Huck mucizevi bir şekilde Jim’i bulur ve nehir boyunca yolculuklarına devam ederler. Aniden iki adam sallarına atlar. Bu insanlar dolandırıcıdır. Bir kişinin güvenini kullanarak bir şeyler ve para çalarlar. Merhum Peter Wilkes’in kardeşleri gibi poz vererek, Wilkes kızlarını kandırarak para alıyorlar. Huck hırsızları ifşa eder ve parayı kızlarına babalarının hayali kardeşlerinin aldatmalarını detaylandıran bir notla geri verir.

Dolandırıcılar, Jim ve Huck’ın salından tekrar kaçmayı başarır. Kibiri yakalayan hırsızlar, Jim’i çiftçi Phelps’e satarlar. Huck aceleyle bir arkadaşını kurtarır ve Bay Phelps’in Tom Sawyer’ı ziyaret ettiğini keşfeder. Çocuklar Jim’in kaçmasına yardım eder, ancak çiftçiler onu yakalar ve linç etmek ister. Tom, Bayan Watson’ın köle Jim’e ölmeden önce özgürlüğünü verdiğini söyler.

Huckleberry Finn’in Maceraları – Kitap Açıklaması

Bu kitap, Huckleberry Finn adlı başıboş bir sokak çocuğun başından geçen maceraları konu almaktadır.

Huckleberry Finn sokaklardan alınıp zengin ve yaşlı bir dulun himayesine girer. Burada iyi bakılmakta ve düzgün bir eğitim almaktadır. Fakat içindeki özgür yaşama isteğini bir türlü bastıramaz. Bu istek, uzun zamandır görmediği babasının kasabaya gelişiyle daha da büyür.

Özgürlük uğruna yaşlı dulun evinden de babasından da kaçmaya karar veren Huck, bulduğu bir sala atlayıp nehirde yol almaya başlar. Uğradığı kıyı kasabalarında başından türlü maceralar geçer. Kendini bazen batan bir teknede, bazen bir kan davasının ortasında, bazen de dolandırıcıların arasında bulur.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular