1Q84

1Q84 – Haruki Murakami

Tür:Roman
Yazar:Haruki Murakami
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Aomame: Romanın üç bakış açısı karakterinden biri olan Aomame, özenle seçilmiş cinayetler işlediği esrarengiz bir organizasyonun parçası olarak çalışan otuz yaşında bir kadındır. Tam adı Masami Aomame’dir.

Tengo Kawana: Romanın bakış açısı karakterlerinden ikincisi, bir dershanede matematik öğretmeni olarak çalışan yayınlanmamış bir romancıdır.

Ushikawa: Tengo’yu ve daha sonra Aomame’yi araştırmak için Sakigake tarafından tutulan grotesk çirkin bir adamdır. Romanın üçüncü bölümünde bir bakış açısı karakteri olur.

Komatsu: 45 yaşında bir yayınevinin editörüdür.

Fuka – Eri: Kūki Sanagi adlı el yazması olan 17 yaşındaki hafif ama çarpıcı bir lise öğrencisi bir edebiyat yarışmasına katılır. Alışılmadık, ani bir konuşma tarzı ve kayıtsız bir yaşam görüşü ile son derece suskun. Ayrıca dirseksiden mustarip ve okulda mücadele ediyor. Takma adı, gerçek adı Eriko Fukada’dan alınmıştır.

Lider: Sakigake’nin kurucusudur ve küçük insanların sesini duyabilir. Aynı zamanda Fuka-Eri’nin babasıdır ve gerçek adı Tamotsu Fukada’dır. O Sakigake için bir peygamber gibi davranır. Kendisine çok fazla acı ve katılık yaşatan, bazen vücudunun tamamen katılaşmasına ve uyuşmasına neden olan gizemli hastalıklardan mustariptir.

Dowager: Adı Shizue Ogata’dır. 70’lerin ortalarında zengin bir kadındır.

Tamaru: Dul kadının sadık koruması olan 40 yaşında bir adamdır.

Profesör Ebisuno: Fuka-Eri’nin koruyucusu olan 60’lı yaşlarının ortasında bir adamdır.

Konusu

Japon yazar Haruki Murakami tarafından yazılan ve 2009 yılında Japonya’da üç cilt olarak yayınlanan bir romandır. “Gerçek” bir yıla paralel olarak kurgusal bir şeklde 1984 yılını kapsar. Roman, Aomame adında bir kadının dünyada meydana gelen garip değişiklikleri nasıl fark etmeye başladığını konu edinir.

1Q84 Özeti

Kitabın ana hikâyesi, kadınları taciz eden erkekleri öldüren bir seri katil olan ana karakter Aomame etrafında dönüyor. Aomame, anaokulunda büyümüş, uzun süreli bağlılık gerektiren ilişkilerden ziyade günlük ilişkiler içinde yaşayan ve Tengo’yu kalbinde taşıyan bir kadındır. Diğer ana karakter ise Aomame’nin çocukluk aşkı Tengo’dur. Kablo TV aboneliklerini satmayı hayatının merkezi haline getiren, annesi hakkında çok az şey bilen, okulda matematik öğretmeni olmayı seçen ve matematik başta olmak üzere tüm derslerde deha seviyesinde başarılı olan ve geleceği bekleyen bir baba tarafından yetiştirilen bir adamdır.

Yıl 1984. Hikâye Janacek’in Sinfonietta’sı ile kulaklarımızda başlıyor. Kitap için film gibi titiz bir müzik listesi oluşturuldu desem abartmış olmayız. Michael Jackson’dan ABBA’ya geniş bir seçim var. Bir gün kulağında bu şarkıyla Aomame planına uymak için taksiden iner ve farklı bir çıkış kapısından çıkmaya çalışırken zaman kırılır ve deyim yerindeyse paralel bir evrene geçer. Bu arada Tengo, disleksik bir kız olan Fuka-Eri’nin hikâyesini hırslı yayıncısı Komatsu’nun planının bir parçası olmak için bir romana dönüştürmeyi kabul etmek üzeredir. İkisinin hikâyelerinin kesiştiği nokta, Aomame’in Tengo’nun kitabında anlatılan topluluk liderini öldürmesidir.

Kitapta çok farklı kişiliklere sahip yan karakterler var ve hepsi büyük önem taşıyor. Tengo’nun hakkında çok az şey bildiğimiz babası, sıklıkla sandık metaforu ile karşımıza çıkan annesi, Aomame’nin bucak liderini öldürmesine yardım eden kadın ve yardımcısı, bucak lideri ve yardımcıları. Hepsi orijinal, hepsi önemli ve hepsi ana hikâyeyi destekliyor.

Kitapta iki ana karakterin aşk hikâyesi ile iç içe bir bilim kurgu hikâyesi var. “Küçük adamlar”, “gizli topluluk” heyecanı yüksek tutan unsurlardır. Kitabın sonuna kadar onların gizemini çözmeye çalışıyorsunuz. Bunlardan anladığım kadarıyla Japon edebiyatında böyle bitmemiş, açıklanamayan vakalar yaşanıyor.

1Q84 -Kitap Açıklaması

“Yürekten sevdiğin bir insan varsa, bir kişi olsun yeter, hayatın kurtulmuş demektir”

Sarsıcı bir yolculuğa hazır mısınız?

Öyleyse kemerlerinizi bağlayın. Erkekleri, titizlikle geliştirdiği bir yöntemle öteki dünyaya gönderen genç bir kadınla tanışacaksınız. Ve amansız bir takiple onun peşine düşen fanatik bir cemaatin müritleriyle…

Romantik misiniz?

Evet, bu kitapta aşk da var… İki dünya bir araya gelmeden mümkün olmayan bir aşk.

Yaşadığınız dünya gerçek mi, hiç düşündünüz mü?

Düşündüyseniz, paralel bir evrene geçmek sizi heyecanlandıracaktır o zaman.

Hayatı algılayışınızı değiştirecek bir kitabın kapağını açmak üzeresiniz şu an.

Yaşayan en büyük yazarlardan biri olarak kabul edilen Haruki Murakami başyapıtı, tüm dünyada milyonlarca satan kitabı 1Q84’le bir imkânsızı başarıyor.

Nefesinizi kesecek bir macera romanını, gerçek nedir, insan neye inanmalı, aşk dünyayı kurtarabilir mi soruları ekseninde bir yürek atlasına dönüştürüyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
bir insan
bir insan
Ziyaretçi
1 yıl önce

okuduğumu anlayamadım:S sorun bende mi özette mi bilmyorum

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular