Beyaz Kale

Beyaz Kale – Orhan Pamuk

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, Araştırma TarihOrhan Pamuk1985
Karakterler

İtalyan Köle: Aklın, sağduyu ve bilimin temsilcisi olan kişidir. Osmanlı tarafından ele geçirilmiş tutsak edilmiştir. Hoca lakaplı bilim adamına çalışmalarında yardımcı olmuştur.

Hoca: İtalyan köle kimliğine bürünerek Batı’ya kaçıp Batı’ya yerleşmiş kişidir. Osmanlı âlimidir. Toplumu değiştirecek bilimsel projelerin peşinden koşar. İcat ettiği silahın çamura saplanıp başarısızlıkla sonuçlanacak bir savaştan sonra öldürülmesinden korkarak Batı’ya yerleşmiştir.

Konusu

Osmanlı İmparatorluğu tarafından esir alınan İtalyan bir köle ile yaşadıkları olaylar sonucunda “Hoca” lakaplı bir âlimin yerlerinden edilmesi ve benzerlikleri romanın konusunu oluşturur.

Beyaz Kale Özeti

İtalyan Köle olarak da bilinen Venedikli bir bilgindir. Osmanlı denizcileri tarafından esir alınır. İlminden dolayı bir Osmanlı paşasının dikkatini çeker. Paşa, İtalyan köleyi kendisine ikizi kadar benzeyen “Hoca” lakaplı biriyle tanıştırır. Paşa, Hoca ve İtalyan köleden oğlunun düğünü için bir havai fişek gösterisi hazırlamalarını ister. Çok başarılı bir gösteri hazırlıyorlar. Birbirlerini iyi tanırlar ve birlikte çalışırlar. Hoca, İstanbul’da veba salgınını ortadan kaldırdıklarını düşündükleri için astrolog unvanına terfi etti. Böylelikle Hoca, padişaha yakın olma fırsatı yakalıyor. Her zaman yapmak istediği silah için padişahtan destek alır. Silahlar yapılıyor ve bu silahla “Beyaz Kale” seferi yapılıyor. Silah çamura saplanınca keşif başarısız olur. Öldürülmesinden korkan “Hoca’nın yerine kendisine çok benzeyen İtalyan bir köle ile yer değişir.

Romanın zekice bir kurgusu vardır. İki asır önce insanlar ve mekanlar olmasına rağmen okuyucu bugünü ve burayı – hangi ülkede, hangi kültürde yaşarsa yaşasın – algılar. Bugünü ve burayı algıladıktan sonra Hoca’nın “Ben kimim?” Sorusuyla baş başa kalır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 8 Ortalama: 4.4]
Önceki KonuSessiz Ev
Sonraki KonuBenim Adım Kırmızı
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular