Beyaz Kale

Beyaz Kale – Orhan Pamuk

Tür:Roman, Araştırma Tarih
Yazar:Orhan Pamuk
Yayınlanma Tarihi:1985
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

İtalyan Köle: Aklın, sağduyu ve bilimin temsilcisi olan kişidir. Osmanlı tarafından ele geçirilmiş tutsak edilmiştir. Hoca lakaplı bilim adamına çalışmalarında yardımcı olmuştur.

Hoca: İtalyan köle kimliğine bürünerek Batı’ya kaçıp Batı’ya yerleşmiş kişidir. Osmanlı âlimidir. Toplumu değiştirecek bilimsel projelerin peşinden koşar. İcat ettiği silahın çamura saplanıp başarısızlıkla sonuçlanacak bir savaştan sonra öldürülmesinden korkarak Batı’ya yerleşmiştir.

Konusu

Osmanlı İmparatorluğu tarafından esir alınan İtalyan bir köle ile yaşadıkları olaylar sonucunda “Hoca” lakaplı bir âlimin yerlerinden edilmesi ve benzerlikleri romanın konusunu oluşturur.

Beyaz Kale Özeti

İtalyan Köle olarak da bilinen Venedikli bir bilgindir. Osmanlı denizcileri tarafından esir alınır. İlminden dolayı bir Osmanlı paşasının dikkatini çeker. Paşa, İtalyan köleyi kendisine ikizi kadar benzeyen “Hoca” lakaplı biriyle tanıştırır. Paşa, Hoca ve İtalyan köleden oğlunun düğünü için bir havai fişek gösterisi hazırlamalarını ister. Çok başarılı bir gösteri hazırlıyorlar. Birbirlerini iyi tanırlar ve birlikte çalışırlar. Hoca, İstanbul’da veba salgınını ortadan kaldırdıklarını düşündükleri için astrolog unvanına terfi etti. Böylelikle Hoca, padişaha yakın olma fırsatı yakalıyor. Her zaman yapmak istediği silah için padişahtan destek alır. Silahlar yapılıyor ve bu silahla “Beyaz Kale” seferi yapılıyor. Silah çamura saplanınca keşif başarısız olur. Öldürülmesinden korkan “Hoca’nın yerine kendisine çok benzeyen İtalyan bir köle ile yer değişir.

Romanın zekice bir kurgusu vardır. İki asır önce insanlar ve mekanlar olmasına rağmen okuyucu bugünü ve burayı – hangi ülkede, hangi kültürde yaşarsa yaşasın – algılar. Bugünü ve burayı algıladıktan sonra Hoca’nın “Ben kimim?” Sorusuyla baş başa kalır.

Beyaz Kale – Kitap Açıklaması

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk’un Beyaz Kale adlı eseri kanuni devrinde geçen 1985 yılında İletişim Yayınları tarafından yayımlanan tarihî bir romandır. Beyaz Kale, 17. yüzyılda İstanbul’da geçmektedir.

Hikâyede Türkler tarafından esir edilen astronomi, matematik ve tıp konusunda engin bilgilere sahip olan romanın ana karakteri Venedikli; ülkesinde çok iyi eğitim almış, neredeyse bilimin her alanında bilgisi ve eserleri olan, kendini beğenmiş bir karakterdir. Romanın diğer karakteri Hoca; iyi bir eğitim almıştır, parlak zekâlıdır, hırslıdır ve okumayı sever. Padişah; avlanmayı seven ve gözlemciliği ön plana çıkan bir karakterdir. Paşa ise sinsidir ve son derece hırslıdır. Manipülatör bir karakterdir.

Kitapta yer alan ana temalar çok çeşitlidir. Bu temalardan biri efendi ve köle ilişkisidir. Bilginin gücü, kitapta kullanılan temalardan bir diğeridir. Osmanlı’nın modernleşmesi ve Batı ülkeleriyle rekabeti romanın ana temalarından birini oluşturur.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Bora
Bora
Ziyaretçi
7 ay önce

eyw

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,571TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular