Ana SayfaRomanFikrimin İnce Gülü

Fikrimin İnce Gülü

Fikrimin İnce Gülü – Adalet Ağaoğlu

Tür:Roman
Yazar:Adalet Ağaoğlu
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Bayram: Çalışkan bir Alman işçisidir. Yıllar önce köyünden ayrılarak Almanya’ya geldi. Araba tutkusu olan Bayram, bir Mercedes satın alıp köye dönmenin hayalini kurar. Bunu başarır ama sevdiklerini ve kişiliğini kaybeder.

Kezban: Bayram’ın sevdiği kızdır. Bayram ondan ayrılıp Almanya’ya gider ama onunla bir daha görüşemez. Romanın adı, Kezban’ın Bayram’a verdiği plaktaki şarkının adı Fikrimin İnce Gülü’dür.

Konusu

Almanya’da bir otomobil fabrikasında çalışan ve 1975 yılında bir yaz günü Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giren Bayram Bayram’ın Ballıhisar’a gidişinin anlatıldığı romanda insanın yabancılaşması ve içsel yolculuğu anlatılıyor.

Fikrimin İnce Gülü Özeti

Bayram, Münih’teki BMW fabrikasında montaj hattında çalışan bir işçidir. Üç yıllık bir çalışmanın sonunda biriktirdiği parayla bal rengi bir Mercedes satın alır. 1975 yılının bir yaz günü, Balkız adını verdiği arabasıyla memleketine dönmek üzere yola çıkar. Yolculuk boyunca geçmişini hatırlar. Eskişehir’in Ballıhisar Köyü’nde büyüyen Bayram, yetimdir. Amcası tarafından büyütülür. Yoksulluk ve sefalet içinde geçen çocukluğunda hor görülür. O yıllarda köye Ford arabasıyla gelen Adalet Partisi yöneticisine köylülerin gösterdiği abartılı saygıdan çok etkilenen Bayram, saygı görmek için lüks bir arabaya sahip olmak gerektiğine inanır. Araba sahibi olma isteği zamanla bir tutkuya dönüşen Bayram, bu amacına ulaşmak için köyden kaçacaktır. Bu kaçışla birlikte amcasına olan sadakat borcunu ve köyündeki Kezban’ın aşkını görmezden gelir. Bayram, köyünden ayrıldıktan sonra Polatlı ve Ankara’da çeşitli işlerde çalışır ve daha sonra işçi olmak için Almanya’ya başvurdu ve arkadaşı İbrahim’e ihanet ederek Almanya’ya gitme sırası gelir. Üç yıl sonra, hayallerinin arabasıyla memleketine dönerken kendine çok güvenir. Bir an önce köyüne varmak ve arabasıyla hava atmak için sabırsızlanır. Sahip olduğu araba nedeniyle herkesten ilgi, saygı ve kıskançlık görmeyi bekler. Sınırdaki gümrük görevlilerinin kendisine sıradan bir insan gibi davranması onu hayal kırıklığına uğratır.

Üzerinde “Güldenhouse” yazan bir kamyonetin taciz edilmesi, yolda Bayram’ı rahatsız eder. Sınırı geçtiğinde polise şikâyette bulunur. Bir yabancı olarak Almanya’da yaşadıklarını bu kamyonet şoförüne yaşatmak istiyor ama yapamaz. Aksine cezayı kendisi ödemek zorundadır. Üstüne üstlük Mercedes yıldızını çalması ve stop lambasının camının düşmesiyle onda derin yaralar açılır. Bayram, Balkız gereksiz bir yük olmasın diye kimseye hediye getirmedi; Almanya’da yakınlaştığı Solmaz isimli kadını bile arabasına almayı reddeder. Yolda tanıştığı Münihli arkadaşı Veli, aşırı yüklü arabasından televizyon almasını isteyince bu isteğini de reddeder. Gençliğinde askerliği sırasında vicdanını kaybetmiştir. Yolculuğuna devam ederken, geçmişin anıları da onunla birlikte gelir. Diyarbakır – Siirt Sıkıyönetim Komutanlığı’nda cip şoförlüğü yaptığı yıllarda siyasilerin zulmüne tanık olur. Bazı insanlara keyfi olarak vurmasını da umursamaz. Bu sırada otobanda Veli’nin arabasının yolda devrildiğini görür ama durup yardım etmez.

Otobanda hızla giderken “Fikrimin İnce Gülü” şarkısını dinler. Bu, Kezban’ın yıllar önce kendisine hediye ettiği plaktaki şarkıydı. Hep umduğu Kezban onu uzun süre bekler, ardından Ankara’ya gelir. Ağabeyi ile yaşayıp evleri temizlerken Bayram’ı görmeye devam eder, ancak Bayram ona bir çay ya da simit bile almaz. Çünkü Mercedes rüyasından kendisini uzaklaştırmak için tek bir kuruş bile harcamak istemez. Bayram, Kezban’ı terk edip Almanya’ya gittikten sonra Beyşehirli bir balıkçıyla evlenmek üzere olduğunu duyar ancak köye vardığında arabasını gören kızın kendisine tekrar vuracağına inanır. Ölüm döşeğinde duyduğu amcası onunla gurur duyar ve onu affederdi. İbrahim’i kuzu rosto yemeğine götürerek kendini affettirecektir.

Güzel kıyafetleri ve lüks arabasıyla güzel kadınları tavlayabileceğini düşünen Bayram, Bursa’ya giderken Yalova vapurunda tanıştığı kadını arabasına davet eder ve kadın yanındaki koltuğa oturur oturmaz saldırır. Kadın çığlık atarak kaçtığında vapurdaki herkes rezil olur. Bursa yolunda aksilikler gelir. Arabasının susturucusu patladığında, sıçrayan bir taş ön camını paramparça eder. Taş atan tırın sürücüsü ile tartıştı ve yaralanır. Köy halkını büyüleyecek görüntüden uzaklaşmıştır. Sivrihisar’a çok yakınken bir kaza geçirdi ve aracının ön tamponu çöker. Köyün girişinde karşılaştığı genç çobandan kötü bir haber alır. İbrahim Bayram’ın ihanetini öğrenmiş ve herkese anlatmıştır. Kezban, Beyşehirli bir balıkçıyla evlendi ve amcası ölür. Köyde onu seven ve bekleyen kimse yoktur. Hurdaya çıkan aracıyla yol ayrımında kendini kanıtlayamamak için ezilmiş bir halde kalır ve nereye gideceğini bilemez.

Fikrimin İnce Gülü – Kitap Açıklaması

“Bir tomofil taksi, Bayram’ın kafasında şimdi kağnının iki kanat takınmışı, öküzlerin ayaklarına da yaldızlı tekerler bağlanmışıdır artık. Artık, neye nasıl kurban edileceğini düşünmeye gerek yok. Kanatlara binip uçacak, kendini kurtaracak.”

“Fikrimin ince Gülü”, Adalet Ağaoğlu’nun başeserlerinden biriyse, çağdaş Türk romanının da en güzel örneklerinden biridir. Kendine yabancılaşmış ‘insan teması olsa olsa bu kadar güzel anlatılabilir.

-Server Tanilli-

‘Fikrimin İnce Gülü” büyük emek isteyen romanlardan, içeriği de emek sonucu kotarılmış, biçimi de… Bayramın dönüş yolculuğu gibi dümdüz bir olayı içermesi, bu romanın öz açısından önemli itkiler sonucunda yazıldığını tanıtlıyor bir bakıma. Biçimindeki tutarlılık da, yazarın bu öze ne denli saygı duyduğunu belgeliyor. Bu açılardan ‘Fikrimin ince Gülü” üzerinde mutlaka durulması gereken bir yapıt.

-Selim ileri-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
4,261TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular