Ana SayfaRomanEve Düşen Yıldırım

Eve Düşen Yıldırım

Eve Düşen Yıldırım – Nahid Sırrı Örik

Tür:Roman
Yazar:Nahid Sırrı Örik
Yayınlanma Tarihi:1934
Yayınevi:Oğlak Yayıncılık
Karakterler

Namık, Muazzez, Şayeste, Sait, Halil, Perihan, Pınar, Emine

Konusu

Babasının ani ölümüyle yalnız kalan Muazzez’in hiç görmediği amcasının yanına taşınması ve kuzenleri Namık’a âşık olması sonucu gelişen olaylar zinciri konu ediniyor.

Eve Düşen Yıldırım Özeti

Babasıyla birlikte İzmir’de yaşayan Muazzez, hayattaki tek desteği olan babasını beklenmedik bir şekilde kaybeder. Babasının ölümüyle sarsılan Muazzez şimdi büyük şehirde yalnızdır.

Yıllardır görmediği ve konuşmadığı kardeşinin ölüm haberini alan Ahmet Şükrü, yeğeni Muazzez’in hayatında girdiği çıkmazın farkına varır. Kardeşine olan ‘sadakat borcunu’ vicdanının sesini dinleyerek ödemek isteyen Ahmet Şükrü, yeğeni Muazzez’i de yanında İstanbul’a götürmek ister.

Muazzez’in babasıyla birlikte yoktan var ettiği hayatı, İstanbul’da bir yalıda yeniden hayat bulur. Hiç tanımadığı amcasının konağına taşınan Muazzez, güzelliğiyle kuzenleri Namık ve Sait’in dikkatini çeker. Muazzez’in eve dönüşü, özel bir üniversitede okuyan Sait’in hızlı hayatını ve artık sıradanlaşan Namık’ın tüm hayatını etkileyecektir. Muazzez yeni hayatına alışırken farkında olmadan bu iki adamı ruhuna hapseder. Ancak Namık evlidir ve eşi Şayeste eve gelen bu kusursuz güzellikten pek memnun olmayacaktır. Öyle ki Şayeste’nin Muzazzez’i o evden yıldırma çabaları gecikmez.

Muazzez bir an hissettiği baskı nedeniyle İstanbul’daki hayatına alışamadığını düşünür ve İzmir’e dönmek ister. İzmir’de ‘her şeyi’ bıraktığını düşünen Muazzez, sadece ‘bir kişiyi’ unuttur.

Eve Düşen Yıldırım – Kitap Açıklaması

ASefal Bir Heykel İçin Requiem

Her eve yıldırım düşebilir ve sadece bazı evlerde paratoner vardır. Nahid Sırrı Eve Düşen Yıldırım’da paratonersiz evlerden birinin hikâyesinin yazar. Yıl 1931 ve yazar Ankara’dadır. Eylül ve Ekim aylarında bu uzun hikâyesini tamamlar. Ertesi yıl, hikâye Milliyet’te ondokuz sayı tefrika edilir (Nu.2237-2255, 5-23 Mayıs 1932); ama Nahid Sırrı’nın ebedi kaderi bir kere daha kendini gösterir ve eseri okuyucunun çokça ilgisini çekmez. Buna rağmen, iki yıl sonra Eve Düşen Yıldırım’ın hem Ankara’da, hem de İstanbul’da basıldığını görmek şaşırtıcı (Ank. 1934, Akba Ktbv., 106 s.; İst.; 1934, Burhaneddin Matb., 104 s.).

-M. Kayahan Özgül-

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular