Ana SayfaRomanBir Artı Bir

Bir Artı Bir

Bir Artı Bir – Jojo Moyes

Tür:Roman
Yazar:Jojo Moyes
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi:Dex
Karakterler

Jess: İki çocuk ve bir köpeğin bekâr bir ebeveyni, hayatın zorluklarıyla tek başına baş etmeye çalışır, birde aynı anda iki işte çalışır. Kocası Marty’nin annesiyle birlikte geçici olarak uzak bir şehre taşınması nedeniyle geçimini zar zor sağlar.

Marty: Jess’in kocası.

Ed: Gösterişli bir ofiste çalışan, modern bir plaza işçisi gibi yalnız yaşayan, çoğu zaman fast food yiyen ve en iyi arkadaşıyla birlikte işine kendini adamış bir adamdır.

Tanzie: Jess’in görüşmediği kocasından olan küçük kızı. İyi bir matematikçi ve zeki bir kızdır.

Nicky: Marty’in önceki birlikteliğinden olan oğlu.

Konusu

İki çocuğuyla tek başına hayata tutunmaya çalışan Jess, şimdiye kadar çocuklarına tek başına bakmış ve tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Öte yandan yaptığı bir hatayla hayatını mahveden ve son bir kurtuluş yolu arayan Ed, hayatını geri kazanmak için farklı bir maceraya atılır. Jess ve Ed bir araya geldiklerinde çok farklı iki karakter kendilerini yepyeni bir hayata başlama yolunda bulurlar.

Bir Artı Bir Özeti

İki çocuk ve bir köpeğin bekâr bir ebeveyni olan Jess, hayatın zorluklarıyla tek başına baş etmeye çalışır, birde aynı anda iki işte çalışır. Kocası Marty’nin annesiyle birlikte geçici olarak uzak bir şehre taşınması nedeniyle geçimini zar zor sağlar. Sabırla kocasının iyileşmesini bekleyen Jess, evin tüm sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalır. Ailesi için her şeyi yapmaya cesaret eden bu kadın, hayatını hiçbir yardım almadan sürdürmeye çalışır. Jess’in görüşmediği kocasından olan en küçük kızı Tanzie, oldukça iyi bir matematikçi ve genel olarak zekidir. Tanzie’nin ağabeyi Nicky, Marty’nin önceki bir ilişkisinden olan oğludur, ancak Jess ona kendi çocuğu gibi bakmıştır. Nicky akranlarından farklı bir çocuktur ve bu yüzden mahallesinde zaman zaman sorunlar yaşamaktadır. Ancak ileride kendisi gibi kişilerin de olduğunu keşfedeceği için aile’nin sadece kan bağı anlamına gelmediğini de keşfedecektir. Evin köpeği Norman ise iri ve hantal bir köpektir. Uyumayı ve uyumayı çok sever ve özellikle Tanzie’nin tek arkadaşıdır.

Ed Nicholls ise tutkulu olduğu şeyi yapan bir yazılım şirketinin kurucu ortağıdır. Ayrıldıklarında eski karısının onu soyması dışında hayatla ilgili pek bir sorunu yoktur. Ancak, iyi niyeti kendisi ve şirket için işleri daha da kötüleştirecektir. Aynı hayırseverlik Ed’in de Jess ile tanışmasına neden olacak ve hayatları bir şekilde kesişecektir. Gösterişli bir ofiste çalışan Ed, modern bir plaza işçisi gibi yalnız yaşayan, çoğu zaman fast food yiyen ve en iyi arkadaşıyla birlikte işine kendini adamış bir adamdır. Eski karısıyla yaşadığı sorunları geride bırakmaya çalışırken, okul yıllarında aşık olduğu kızın ortaya çıkmasıyla her şey değişir. Deanna Lewis’in sahneye çıkması Ed’in bütün hayatını alt üst edecektir çünkü bir süre sonra Ed, Deanna’dan sıkılmaya başlar ve kaçmanın yollarını arar. Nihayet bir gün mali sorunları olan Deanna’ya şirketlerinin habersiz yeni bir lansmanını haber verir ve Deanna bu bilgiyi ve Ed’in ona verdiği parayı kardeşine söyleyince Ed aleyhine büyük bir suçlama gündeme gelir. Bilgi sızıntısı Medyadan, ailesinin keşfinden ve en iyi arkadaşının ona tepkisinden endişe duyan Ed, başka bir yerdeki yazlık evine taşınır ve aleyhindeki davayı takip etmeye karar verir.

Bu sırada Jess, evleri temizler ve akşamları bir barda barmenlik yapar. Kıt bir şekilde yaşarken, kızı Tanzie’ye matematikteki başarısı nedeniyle özel bir okuldan %90 burs teklif edilir. Kızının okula gitmek için can attığını gören Jess, konuşmak için okula gider ancak yüksek burs miktarına rağmen ödemek zorunda oldukları para Jess’e fazla gelir. Bir gün kulübesine temizliğe gittiğinde Ed ile tanışır ve aralarında bir yakınlık oluşur. Daha sonra Jess’in çalıştığı barda buluştuklarında Ed aşırı derecede sarhoş olur ve Jess’in yardımıyla eve geldiğinde taksiye bir tomar para düşürür. Çaresiz kalan Jess, kendi kendine kesinlikle iade edeceğini tekrarlar, parayı alır ve okul taksiti için kullanır. Utanan Jess, borcunu ödemenin yollarını düşünürken, İskoçya’nın matematik Olimpiyatlarında bir nakit ödülü olduğunu öğrenir, o kadar ki borcunu ve Tanzie’nin gelecek yılki okul ücretini ödemeye yetecektir. Ancak İskoçya’ya gitmeye de gücü yetmeyen Jess, bir gece çocukları ve köpeğiyle birlikte vergisi gecikmiş ve bir sürü onarıma ihtiyacı olan eski bir arabayla yola çıkar. Polis tarafından durdurulduklarında oradan geçmekte olan Ed ile karşılaşırlar. Ed de orada yaşayan ailesini ziyarete gidecektir ve durumu öğrenince Jess’i ve ailesini olimpiyatlara götürmeyi teklif eder. Ne de olsa Jess o akşam barda ona çok yardımcı olur. Günlerce sürecek bu araba yolculuğu sırasında ve sonrasında herkes hatalarıyla yüzleşecek, bazı gerçekler ortaya çıkacak ama yine de çok eğlenceli bir yolculuk olacak. Yolculuğun sonunda Jess, Ed ve eski kocası Marty hakkındaki gerçeği öğrenirken Ed, Jess’in yaptıklarını öğrenir.

Bir Artı Bir – Kitap Açıklaması

Bekâr bir anne. Kaotik bir aile. İlginç bir yabancı. Senden Önce Ben ve O Yıldızın Altında’nın yazarından karşı konulmaz bir aşk hikâyesi.

Kocası birdenbire ortadan kaybolan, matematik dehası kızı ve ergen üvey oğluyla baş başa kalan Jess çok zor durumda. İki işte çalışıyor. Kızını parasızlıktan matematik olimpiyatlarına götüremediği için kalbi paramparça.

Bir gün yazlık evini temizlediği, teknoloji milyarderi, hatalarının kaosunda kaybolmuş Ed, Jess’in kızını matematik olimpiyatlarına götürmeyi teklif ediyor. Ve bu birbirinin zıddı kadın ile adam arasında mükemmel bir macera başlıyor.

“Jojo Moyes aşk, romantizm ve komediyi coşkuyla yan yana getiren bir kraliçe adeta… Senden Önce Ben’i özleyen herkes bu romana bayılacak!”

New York Times

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,520TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular