Ana SayfaRomanDördüncü Tekil Şahıs

Dördüncü Tekil Şahıs

Dördüncü Tekil Şahıs – Güray Süngü

Tür:Roman
Yazar:Güray Süngü
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Okur Kitaplığı
Karakterler

Mustafa Nihat: Zengin ve parçalanmış bir ailesi olan Romanın kahramanıdır.

Konusu

Roman, ailesi, arkadaşları ve çevresindeki herkesle arasına mesafe koymayı şart koşan Mustafa Nihat’ın ölüm ile anlam arasındaki bağı kurma çabasını konu ediniyor.

Dördüncü Tekil Şahıs Özeti

Ergenlik çağında bir arkadaşının intiharına tanık olan Mustafa Nihat, bu olayın tesadüf olmadığına ve üzerine bazı görevler düştüğüne inanmıştır. Hayatını bu inanç doğrultusunda düzenlemeye çalışırken o yıllarda hayatına giren Salih ile bambaşka bir çerçeveye bürünür. Salih’in gerekli bağ olduğuna ve onun karşısında ölmenin kendisini arındıracağına inanan Mustafa bir süre sonra hayal kırıklığına uğrayacak ve Mustafa’nın bu hayal kırıklığını bir kenara bırakıp başka bir yol bulmayı hedeflemesiyle roman on dokuz yaşında başlayacak. Bu andan sonrası ise Mustafa’nın karmaşık hayatı ve hayat algısına dayanmaktadır. Yeni bir adayın, yeni bir hayatın ve yeni bir ölümün peşinde koşan Mustafa Nihat’ın geçmişi ve ona amacını bile hissettirmeden koşturan ailesiyle olan ilişkileri, herkesten gizlenen sırları ortaya çıkarmaya başlar.

Dördüncü Tekil Şahıs – Kitap Açıklaması

Dördüncü Tekil Şahıs, Güray Süngü’nün Mustafa Nihat adındaki deliliğin sınırlarında gezinen karakterinin, otuz yıl ya da üç on dakikadan müteşekkil yarım saatini anlattığı romanı. Kötülüğün insan ruhunu ele geçirdiğini ve masumiyet için diyet ödemek gerektiğini savunan roman, insanın içindeki ahlak yasasına uç karakterleriyle saygı duruşunda bulunuyor. Aklın insanı sürüklediği kör kuyulardan çıkma çabasının, ironiyle harmanlandığı Dördüncü Tekil Şahıs, Güray Süngü’nün 22 yaşında yazdığı ilk romanı olma özelliğini de taşıyor.

“Kibar ve zarif insanlardık bizler, hoyrat yaşayan. Çok derindik, dipsiz kuyular gibi. Hiç karınca ezmemiştik, bizi ezer diye korkarak vicdanımız. Bilmiştik haddimizi.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular