Ana SayfaRomanKızıl Köşkün Rüyası

Kızıl Köşkün Rüyası

Kızıl Köşkün Rüyası – Cao Xueqin

Tür:Roman
Yazar:Cao Xueqin
Yayınlanma Tarihi:1791
Yayınevi:
Karakterler

Kızıl Köşkün Rüyası, karakter yaratma konusunda son derece başarılıydı. Romanda 700’ün üzerinde karakter var ve aralarında ana karakter sayısı 100’ü geçiyor. Yazar, özellikle genç kızlar olmak üzere kadınların incelikli, karmaşık, hassas ve değişken psikolojisini ve duygu dünyasını anlatmakta oldukça ustaydı. Hayata dair beklentilerini, özellikle de aşka olan özlemini büyük bir sempatiyle yazan yazar, kadınları hem zengin ve derin kişiliklerini hem de çevrenin ve toplumun üzerlerinde yarattığı baskıları sergileyerek yaşayan birer sanat sembolü haline getirmiştir.

Konusu

Kızıl Köşkün Rüyası yarı otobiyografi türünde bir romandır. Cao Xueqin’in kendi ailesinin ve Qing Hanedanlığı’nın yükselişini ve düşüşünü anlatıyor. Yazarın birinci bölümde açıkladığı gibi, gençliğinde tanıştığı kadınlara, akrabalarına ve hizmetçilerine ithaf edilmiş bir hatırattır.

Kızıl Köşkün Rüyası Özeti

Çin halk dilinde yazılan Kızıl Köşk’ün Rüyası da çok anlamlı, bir nevi otobiyografi ve anı türünde olan romanın yazarı Cao Xueqin’dir. Qing hanedanından etkili bir eserdir. 18. yüzyılın ortalarında yazılmıştır. Çin’in o dönemdeki yönetim tarzı ve sosyal yapısı yazar tarafından detaylı bir şekilde işlenmiştir. Yazar, romanında, Qing Hanedanlığı’nın yükselişini ve düşüşünü kendi ailesiyle ustaca anlattı. Yazar, bu romanı hayatında tanıdığı bazı kişilere ithaf ettiğini birinci bölümde belirtmiştir. Kitaptaki konunun psikolojik bir boyutu da var.

Çin’deki dört büyük edebi eser arasında yer alan Kızıl Köşk’ün Rüyası, kurgu edebiyatına güzel bir örnektir. Taş Hikâyesi olarak da bilinen ve en çok satanlar arasında yer alan roman 120 bölümden oluşmaktadır. Bunun ilk 80 bölümü yazarın kendisi tarafından yazılmıştır. Yazarın ölümünden sonra 1791-1792 yıllarında yazarın düşünce tarzının incelenmesi sonucunda Gao E tarafından eserin yeni baskılarına 40 bölüm daha eklenmiştir. Cao Xueqin bu romanı bir el yazması olarak hazırladı. Roman geniş bir okuyucu kitlesine ulaşma fırsatı bulmuştur.

Eser bir ansiklopedi tadında çünkü Çin’de bir dönemi, bir Hanedanlığı anlatıyor. Romandaki karakterlerin sayısı 700’den fazladır. Tek başına ana karakter sayısı bile 100’ü geçmektedir. Kızıl Köşk Rüyası’nda her seviyedeki vatandaşın gündelik hayatı, iş hayatı, sosyal ilişkileri ve daha birçok şey yer almaktadır. Romanda adeta o dönemin toplumuna bir ayna gibidir. Sanatsal değeri büyük olan Kızıl Köşk Rüyası’nda kadınların, genç kızların hayata bakışları, beklentileri, duyguları, hassasiyetleri ve psikolojileri kitaba ustaca yansıtılmıştır. Romanda aşk da var. Karakterlerin zenginliği de kitaba zenginlik katıyor. Dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.

Kısa Bilgiler
  • Kitap, çok geniş karakter kadrosu ve buna bağlı psikolojik boyutunun yanı sıra, 18. yy Çin aristokrasisinin sosyal yapısının detaylı bir analizi olması açısından da önemlidir.
  • Çin’in Dört Büyük Klasik Romanı’ndan biri. 18. yy’ın ortalarında, Qing Hanedanı döneminde yazılmıştır.
  • Çin’de halk dilinde yazılmış en büyük eserlerden biri ve Çince kurgu edebiyatının şâheseri kabul edilir.
  • İlk 80 bölüm Cao Xueqin tarafından yazıldı. 1791-92’de birinci ve ikinci baskıları hazırlayan Gao E, eşi Cheng Weiyuan ile birlikte romana 40 bölüm daha ekler.
  • Diğer adı “Taş Hikayesi” olan “Kızıl Köşkün Rüyası”, Cao Xueqin hayattayken el yazması olarak geniş okur kitlesine ulaşmıştı.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,118TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular