Ana SayfaRomanDelikanlı

Delikanlı

Delikanlı – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Tür:Roman
Yazar:Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:İletişim Yayınları
Karakterler

Arkadiy Makarovich Dolgorukiy: Kahraman, özellikle babasıyla kimliğini ve ilişkilerini araştıran genç bir adamdır.

Andrei Petrovich Versilov: Arkadiy’in entelektüel ve çelişkili babası, Arkadiy’in iç ve dış çatışmalarının merkezindedir.

Liza: Arkadiy ve diğer karakterler arasındaki dinamikleri etkileyen önemli bir kadındır.

Makar İvanoviç Dolgorukiy: Arkadiy’in biyolojik babası, geleneksel değerleri temsil etmektedir.

Katerina Nikolaevna: Arkadiy ve Versilov’un hayatlarıyla iç içe geçmiş karmaşık bir karakterdir.

Konusu

Fyodor Dostoevski bu kitapta özellikle yabancı babası Andrei Versilov ile kendi kimliğini kurmaya ve karmaşık ilişkilerde gezinmeye çalışan 19 yaşındaki Arkady Dolgoruky’ye odaklanıyor. Roman, 19. yüzyıl Rus toplumunun fonunda gençlik, toplum ve ahlak temalarını araştırıyor. Arkady’nin yolculuğu, nesiller ve sosyal sınıflar arasındaki çatışmaları aydınlatan, yüce idealleri ve sert gerçekleri arasındaki mücadelesiyle işaretlenir.

Delikanlı Özeti

Dostoyevski’nin bu romanı, Arkadiy Dolgorukiy adlı genç bir adamın yaşam öyküsünü anlatır. Kendisi bir toprak sahibinin gayrimeşru oğludur ve yaşamının çeşitli zıtlıklarla dolu olduğunu görülür. Dolgorukiy, babası Versilov ile felsefe, siyaset, Tanrı’nın varlığı gibi konularda defalarca tartışır. Aynı zamanda, babasıyla bir kadın için rekabet eder. Roman, genel olarak insanlar arası ilişkilere ve psikolojik incelemelere odaklanır.

Kitap, Dolgorukiy’in St. Petersburg’a gelmesiyle başlar ve babası Versilov ile olan karmaşık ilişkilerine odaklanır. Dolgorukiy, Prens Sokolskiy ve onun kız kardeşi Liza ile tanışır, ve bu yeni tanışıklıklar onun hayatını değiştirir. Prens Sokolskiy ile dostluk kurar, ancak bu dostluk Liza ile olan ilişkisi nedeniyle sınanır. Dolgorukiy, Versilov’un evinde yaşamaya başlar ve ikisi arasındaki ilişki zamanla iyileşir.

Kitapta Dolgorukiy’in çeşitli maceraları, iç çatışmaları ve kişisel gelişimi detaylandırılır. Dolgorukiy, aşk, dostluk, ihanet ve aile ilişkileri üzerine düşüncelerle doludur. Dostoyevski, Dolgorukiy’in hikayesi aracılığıyla 19. yüzyıl Rus toplumunun ahlaki ve sosyal sorunlarını ele alır.  Roman, Dostoyevski’nin diğer çalışmalarına kıyasla daha az politik ve felsefi sorun içermesine rağmen, yine de derin psikolojik anlayış ve insan doğasının karmaşıklığı üzerine yoğun bir odaklanma sunar.

Delikanlı – Kitap Açıklaması

Kadın düşkünü bir toprak sahibinin gayrimeşru çocuğu olan on dokuz yaşındaki Dolgorukiy’in, St. Petersburg’da bir araya geldiği babası Versilov’la yaşadığı çatışmaların anlatısıdır Delikanlı. Baba ve oğlun duygusal, ideolojik ve ahlaki tartışmaları etrafında şekillenen uyuşmazlıklar, Dolgorukiy’in zıtlıklarla dolu yaşamöyküsünü ortaya koyar. Dostoyevski’nin sondan bir önceki romanı olan Delikanlı, yazarın diğer romanlarındaki felsefi ve politik sorunlardan uzak olmakla birlikte, insanlar arası ilişkilere odaklanarak psikolojik incelemelerde bulunur.

“Dostoyevski’nin tüm büyük romanları bir yana, Delikanlı farklı bir yerde durmaktadır. Büyük sorunları ve çelişkileri tartışmaz yazar burada. Basit, gündelik durumları ve yaygın insani tutkuları kullanarak oluşturulan bu roman, incelikli, gerilim dolu ve nefes kesici bir başyapıttır.”

-Aleksandr Soljenitsin-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Sinem Ezgi Akbulut
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular