Ana SayfaRomanBir Gün Tek Başına

Bir Gün Tek Başına

Bir Gün Tek Başına – Vedat Türkali

Tür:Roman
Yazar:Vedat Türkali
Yayınlanma Tarihi:1974
Yayınevi:Ayrıntı Yayınları
Karakterler

Kenan: Kitabın ana karakterlerinden olan Kenan, Nermin ile evli olmasına rağmen eşini aldatır. Sol görüşlü bir yapıya sahiptir. Romanın sonlarına doğru intihar eder.

Günsel: Kenan’ın sevdiği üniversite öğrencisi bir kızdır.

Nermin: Kenan’ın eşidir.

Baba: Günsel’in abisinin arkadaşıdır.

Rasim: Kenan’ın düşünce olarak uyuşmasa da bir şekilde kopamadığı çocukluk arkadaşıdır.

Konusu

Roman, Türkiye’nin siyasi dönemlerine değinmiş ve sol görüşlü Kenan ile Gürsel’in yaşadığı yasak aşk ve ülkedeki siyasi görüşleri konu almıştır.

Bir Gün Tek Başına Özeti

Kenan, 39-40 yaşlarında felsefe bölümünden mezun olan bir adamdır Nermin ile evli ve Zeynep adında bir kızı vardr. 1944’te komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklanır ve daha sonra daha sakin bir hayat yaşamaya başlamıştır. Memuriyetten yıllar sonra ayrılan Kenan, bir kitapçı açar. Bir meyhanede Sermet’in sevgilisi olarak tanıştığı Günsel ile ilişkisi olan Kenan, Sermet’ten ayrıldıktan sonra bu kıza duygusal olarak bağlanmaya başlar. Günsel felsefe eğitimi almış devrimci bir kızdır. Kenan da karısı Nermin’den ayrılmak ister ama karısı bunu kabul etmez. Günsel ve Kenan’ın aşk yaşadığı yıllarda Türkiye’de siyasi çalkantılı bir dönem yaşanmaktadır.

Ülke Demokratlar ve Paçacılar olarak ikiye bölünmüş durumdadır. Günsel, Kenan ile yaşadığı ilişkiden sonra Kenan’dan bir çocuk beklemektedir. Günsel’in arkadaşlarının yaptığı soruşturma sonucunda Kenan’ın polis olduğunu öğrenir. Bu durum sonucunda Günsel’in Kenan’dan ayrılır. Eşi Nermin ve kızı Zeynep’i de ruhsal bunalım nedeniyle döven Kenan, eşi ve kızının evden ayrılışı ile ciddi ruhsal sorunlar yaşamaya başlar. Romanın sonunda eşi Nermin’i arayıp af dileyen Kenan, Günsel’e de polis olmadığını söyleyerek bir mektup yazarak intihar eder.

Kısa Bilgiler
  • Vedat Türkali’nin 1974 yılında çıkan ilk romanıdır.
  • 1960 darbesi öncesini konu alan roman, 1974 Milliyet Yayınları Roman Ödülü ve 1975 Orhan Kemal Roman Armağanı’na layık görülmüştür.

Bir Gün Tek Başına – Kitap Açıklaması

Türk siyasi tarihinin en büyük olaylarından 1960 Darbe’si öncesi yaşananları hiç merak ettiniz mi? Cevabınız “Evet!” ise bu eser tam size göre! Eserde eski bir devrimci olan Kenan’ın hikâyesi anlatılıyor. Kenan, sorgu esnasında gördüğü şiddetten dolayı artık devrimci olmak istemediğine karar verip o işlerden elini eteğini çekiyor. Ancak tutulacağı aşk yüzünden hayat onu farklı yerlere savuruyor… Okuyucu Kenan’ın hayatında olup bitenleri öğrenirken bir yandan dönemin Türkiyesi’ni de her detayıyla görüyor. Tarih ve siyaset meraklıları için muhteşem bir eser olma niteliği taşıyan Vedat Türkali’nin başarılı kaleminden okuduğumuz Bir Gün Tek Başına’yı gelin, detaylı şekilde inceleyelim.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular