Bir Gün Tek Başına

Bir Gün Tek Başına – Vedat Türkali

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanVedat Türkali1974
Karakterler

Kenan: Kitabın ana karakterlerinden olan Kenan, Nermin ile evli olmasına rağmen eşini aldatır. Sol görüşlü bir yapıya sahiptir. Romanın sonlarına doğru intihar eder.

Günsel: Kenan’ın sevdiği üniversite öğrencisi bir kızdır.

Nermin: Kenan’ın eşidir.

Baba: Günsel’in abisinin arkadaşıdır.

Rasim: Kenan’ın düşünce olarak uyuşmasa da bir şekilde kopamadığı çocukluk arkadaşıdır.

Konusu

Roman, Türkiye’nin siyasi dönemlerine değinmiş ve sol görüşlü Kenan ile Gürsel’in yaşadığı yasak aşk ve ülkedeki siyasi görüşleri konu almıştır.

Bir Gün Tek Başına Özeti

Kenan, 39-40 yaşlarında felsefe bölümünden mezun olan bir adamdır Nermin ile evli ve Zeynep adında bir kızı vardr. 1944’te komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklanır ve daha sonra daha sakin bir hayat yaşamaya başlamıştır. Memuriyetten yıllar sonra ayrılan Kenan, bir kitapçı açar. Bir meyhanede Sermet’in sevgilisi olarak tanıştığı Günsel ile ilişkisi olan Kenan, Sermet’ten ayrıldıktan sonra bu kıza duygusal olarak bağlanmaya başlar. Günsel felsefe eğitimi almış devrimci bir kızdır. Kenan da karısı Nermin’den ayrılmak ister ama karısı bunu kabul etmez. Günsel ve Kenan’ın aşk yaşadığı yıllarda Türkiye’de siyasi çalkantılı bir dönem yaşanmaktadır.

Ülke Demokratlar ve Paçacılar olarak ikiye bölünmüş durumdadır. Günsel, Kenan ile yaşadığı ilişkiden sonra Kenan’dan bir çocuk beklemektedir. Günsel’in arkadaşlarının yaptığı soruşturma sonucunda Kenan’ın polis olduğunu öğrenir. Bu durum sonucunda Günsel’in Kenan’dan ayrılır. Eşi Nermin ve kızı Zeynep’i de ruhsal bunalım nedeniyle döven Kenan, eşi ve kızının evden ayrılışı ile ciddi ruhsal sorunlar yaşamaya başlar. Romanın sonunda eşi Nermin’i arayıp af dileyen Kenan, Günsel’e de polis olmadığını söyleyerek bir mektup yazarak intihar eder.

Bir Gün Tek Başına – Kısa Bilgiler

  • Vedat Türkali’nin 1974 yılında çıkan ilk romanıdır.
  • 1960 darbesi öncesini konu alan roman, 1974 Milliyet Yayınları Roman Ödülü ve 1975 Orhan Kemal Roman Armağanı’na layık görülmüştür.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4]
Önceki KonuSeyir
Sonraki KonuOtuz Milyon Kelime
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular