Ana SayfaRomanTaif'te Ölüm

Taif’te Ölüm

Taif’te Ölüm – Hıfzı Topuz

Tür:Roman
Yazar:Hıfzı Topuz
Yayınlanma Tarihi:1999
Yayınevi:Remzi Kitabevi
Karakterler

Mithat Paşa: İdeallerinden ödün vermeyen, inandığı doğrular için savaşan dürüst, ahlaklı ve çalışkan bir insandır.

Vasıf Klikyan Efendi: Mithat Paşa’nın sağ koludur. Bunun yanı sıra her türlü işi organize etmede ona yardımcı olan kişidir.

Naime Hanım: Mithat Paşa’nın ilk eşi. Uzun yıllar birlikte zorluklar çekmişlerdir.

Şehriban Hanım: Mithat Paşa’nın ikinci eşidir.

Konusu

Taif’te Ölüm, çökmekte olan bir imparatorluğun modernleşme sancılarını çok zekice bir dille anlatırken, dönemin baş aktörlerinin bireysel trajedilerini de başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Mithat Paşa, Batı’daki aydınlanma düşüncesi, Fransız İhtilali ve özgürlük mücadelesinden etkilenen bir avuç aydınla birlikte, beş yüz yıllık bir imparatorluğun köhnemiş zihniyetini değiştirmeyi ve çağdaş bir imparatorluk getirmeyi amaçlamaktadır.

Taif’te Ölüm Özeti

Taif’te Ölüm, çökmekte olan Osmanlı İmparatorluğu’nun modernleşme çabalarını akıcı bir dille anlatarak, dönemin akışına yön verenlerin yaptığı hataları gözler önüne seriyor. Bize kesintileri veriyor.

Romanı okurken Mithat Paşa’nın siyasi ve bireysel hayatına, dostluk ve aşklarına, mevcut demokrasi savaşının tarihimizdeki köklerine ve o dönemin siyasi oyunlarına tanık oluyoruz.

Mithat Paşa, batıdaki aydınlanma fikrinden, Fransız ihtilalinden ve özgürlük mücadelesinden etkilenen birkaç aydınla birlikte, beş yüz yıllık bir imparatorluğun zamansız zihniyetini değiştirmeyi ve bir çağdaş yönetim anlayışı. Yabancı dil öğrenme arzusuyla yola çıkar ve amirinden kendisini geliştirmek için yurt dışında çalışmasını ister. Sultan Abdülaziz sadrazam iken tahttan indirildi ve yerine 5. Murat getirilir. Sultan 5. Murat akli dengesini kaybettikten sonra Sultan Abdülhamit tahta geçmiştir. Abdülhamid, kendisi ile Mithat Geçidi arasındaki yenilikler, anlaşmazlıklar ve düşmanlıklar adına verdiği tavizleri yerine getirmez.

Taif’te Ölüm – Kitap Açıklaması

Mithat Paşa, Batı’daki aydınlanma düşüncesi, Fransız Devrimi ve özgürlük mücadelesinden etkilenmiş bir avuç aydınla birlikte, beş yüz yıllık bir imparatorluğun artık köhnemiş zihniyetini değiştirmeyi ve çağdaş bir yönetim anlayışı getirmeyi amaçlamaktadır.

Sultan Abdülhamit, Meşrutiyet’i ilan etme sözüyle tahta geçmiştir. Ama asıl niyeti başkadır. Giderek artan baskıcı bir yönetimle bütün ipleri eline almaya ve kendine karşı çıkan sesleri susturmaya kararlıdır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş arifesinde bu iki güç karşı karşıya gelecek ve Türk tarihinin en gerilimli mücadelesini yaşayacaklardır.

‘Taif’te Ölüm’, çöken bir imparatorluğun çağdaşlaşma sancılarını son derece akıcı bir dille anlatırken, dönemin baş aktörlerinin bireysel trajedilerini de başarıyla gözler önüne seriyor.

Romanı okurken, Mithat Paşa’nın siyasal-bireysel yaşamının, dostluklarının ve aşklarının yanı sıra, günümüzdeki demokrasi savaşının tarihimizdeki kökenlerine ve bugünün siyasal ayak oyunlarına taş çıkartan saray entrikalarına da tanık olacaksınız.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular