Ana SayfaRomanÇavdar Tarlasında Çocuklar

Çavdar Tarlasında Çocuklar

Çavdar Tarlasında Çocuklar – Jerome David Salinger

Tür:Roman
Yazar:Jerome David Salinger
Yayınlanma Tarihi:1951
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Holden Caulfield: Hikayeyi 17 yaşında kendi gözü ile  anlatan kişidir.

Phoebe Caulfield: Holden’ın ufak kız kardeşidir

Allie Caulfield: Allie, Holden`ın ölen erkek kardeşidir. Lösemiden hayatını kaybetmiştir.

D. B. Caulfield: D.B. Holden’ın ağabeyidir. Hollywood için senaryo yazmasıyla bilinen karakterin yazdıkları çok satılmaktadır.

Robert Ackley: Caulfield’ın oda arkadaşı. Sivilceli bir yüze sahip bir karakterdir.

Jane Gallagher: Jane kitapta hiçbir zaman gözükmez, fakat anlaşılan odur ki Holden’ın gerçekten bir şeyler hissettiği az sayıda insandan biridir.

Ward Stradlater: Stradlater, Holden’ın yakışıklı ve popüler oda arkadaşıdır. Cinselliği yaşamış okuldaki ender çocuklardan biridir. Holden rastlantı sonucu Stradlater’in Jane ile dışarı çıkacağını duyunca kriz geçirir ve Stradlater’a saldırır.

Mr. Spencer: Mr. Spencer, Holden’ın Pencey Prep’teki tarih öğretmeni. Aslında kötü bir insan olmayan Spencer, Holden’a sürekli “oyunu kurallarına göre oynamak”tan bahseder.

Mr. Antolini: Caulfield’ın eski İngilizce hocası. Mr. Antolini de, olgunluk ve yaratıcılık üzerine Holden`a yararlı sayılabilecek bir konuşma yapar, fakat geceleyin Holden`ı okşaması Holden`ın bunu homoseksüel bir hareket olarak düşünmesine yol açar.

Carl Luce: Carl eski okuldan arkadaşıdır. Holden ile bir barda buluşur. Fakat Holden`ın ergenlik hezeyanlarına dayanamayarak kendinin bunları çoktan aştığı düşüncesiyle onu terk eder.

Sally Hayes: Holden’ın çıkma teklifi ettiği kızdır, fakat bu teklif sırasında Holden çok ciddi değildir ve bir anda Sally’e hakaretler yağdırmaya başlar.

George Andover: Sally ile Holden tiyatroya gittiklerinde Sally`nin arkadaşı George ile karşılaşırlar. Holden aralarındaki konuşmaya tanık olur ve ikisinden de bir anda nefret eder.

Maurice: Edmont Oteli’ndeki asansörcü çocuk. Aynı zamanda kadın pazarlayan Maurice, Holden’ın üstüne giderek ayarladığı kadın karşılığında Holden`dan zorla daha fazla para alır.

Sunny: Genç bir fahişedir. Otelde Holden’ın odasına gelir fakat Holden, Sunny ile sevişmekten kaçınır.

Ossenberger: Holden’ın okulu Pencey Prep’ten eski mezun zengin bir iş adamı.

Ernest Morrow: Ernest’in annesiyle trende karşılaşan Holden, annesine oğlunun çok duyarlı bir çocuk olduğunu söyler bu annesinin çok hoşuna gider fakat okuyucuya tam tersine Ernest’in tanıdığı en büyük hödüklerden biri olduğundan bahseder.

Anne Louise Sherman: Holden’ın eski kız arkadaşı.

Valencia: The Wicker Bar’daki kadın. Holden onunla ilgilenir, fakat ciddiye alınmaz.

Faith Cavendish: Holden’ın New York City’de canı sıkılıyorken telefonla aradığı kadın. Herkesle kolayca seviştiği söylenen bu kadını Holden ikna edemez ve telefonu kapatır.

Eddie Birdsell: Birdsell, Faith’ı tavlamanın kolay olduğunu Holden’a söyleyen kişi.

Ernie: Ernie New York’ta bir barda piyano çalan kişi. Ernie’nin oldukça yetenekli olduğunu düşünen Holden bir yandan onu “yapmacık”la suçlar, çünkü Ernie insanların önünde kendi yeteneğini sergiler ve tebrikleri memnuniyetle kabul eder.

Horwitz: Holden’ın bindiği taksinin şoförü. Aralarında “ördeklerin kışın nereye gittiği” konusunda bir muhabbet geçer.

Lillian Simmons: Lillian Simmons, D.B. Caulfield’ın eski arkadaşı. Holden barda karşılaşmıştır.

Hazle Weatherfield: Phoebe Caulfield’ın hikâyelerinde uydurduğu karakter.

Rudolf Schmidt: Pencey Prep’teki kapıcı.

Jim Steele: Holden’ın uydurduğu başka bir kimlik.

Arthur Childs: Whooton’dayken Holden ile tenis ve spor hakkında konuşmuş çocuk. Muhabbete bir anda Katolik Kilisesi’nin nerede olduğunu sokması Holden’ın çocuktan soğumasına neden olmuştur.

James Castle: James Castle, Holden Whooton`dayken intihar eden çocuk. Castle’ın düştüğünü duyduğu sırada Holden duş almaktaydı, ses o kadar güçlüydü ki bunun bir masa veya radyo falan olabileceğini düşünmüştü. Castle’ın cansız bedenini yerden kaldırırken Mr. Antolini onu kucaklamaya cesaret eden tek kişiydi.

Phil Stabile: James Castle’ın intiharından sorumlu olan kişi. Phil Stable arkadaşlarıyla birlikte James’in odasına dalmış ve çocuğu daha önce söylediği birkaç sözü geri almak için zorlamıştır. Castle da, geri almayı reddetmiş ve kendini camdan aşağı atmıştır.

Ed Banky: Pencey’deki beyzbol hocası, zaman zaman arabasını öğrencilere vermektedir.

Fredrick Woodruff: Holden Pencey`den ayrılırken onun 90 dolarlık daktilosunu 20 dolara alan kişi.

Mal Brossard: Holden’ın bir tanıdığı. Holden’ın Pencey’deki son gecesinde beraber sinemaya gitmişlerdir.

Mr. Haas: Elkton Hills okulunun müdürü. Holden`a göre aşağılık bir sahtekar. Çünkü daha gariban, komik giyinişli velilerle konuşmayı fazla istemez.

Dr. Thurmer: Pencey Prep’in müdürü.

Selma Thurmer: Pencey Prep’in müdürnün kızı. Pencey’in maçlarını izlemeye gider ve Holden ile de aralarında bir sefer bir diyalog geçmiştir.

Pete: Holden’ın apartmanındaki asansör bakıcısı.

Konusu

Kitapta Holden adında ergenliğe giriş yapmış bir 16 yaşındaki ergen bir yaşamı ele almaktadır. Holden dersleri çok kötü olduğu için okuldan atılır ve bunu ailesine anlatamayacağını düşünerek uzaklara gitmeye karar verir ancak etrafında olan herkesin sahtekar olduğunu düşündüğü için bir başına kalır. Masumiyetine güvendiği tek kişi kız kardeşidir. Ona olan borcunu ödemek için gittiğinde kız kardeşinin onunla gelmesine karar vermesi ile karşılaşır. Bunu atlatabilmek için onu parka götürüp mutlu etmeye çalışan Holden daha sonra kız kardeşi ile eve dönmek zorunda kalır.  

Kitabın konusu sıradanmış gibi dursa da ergenliğe geçiş dönemini ve o iç dünyayı anlatan en muhteşem eserlerden biridir.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Özeti

Hikaye ilk ağızdan anlatılır. Holden Caulfield’ın üç gününü kapsayan kitap, Holden’ın okuduğu Pencey Prep’ten Noel’den hemen önce kovulmasıyla başlar. Daha önce, iki okuldan daha kovulmuştur ve bu sefer ailesiyle yüzleşmemek için eve gitmek istemez. İlk önce eski tarih hocası Mr. Spencer’ı ziyaret eder. Canını sıkan hocasından kurtulan Caulfield, yurda döner fakat orada da başta yakışıklı ve atletik Stradlater olmak üzere yurt arkadaşlarıyla kapışır ve orayı da küfürler savurarak terk eder.

New York’ta içmiş şekilde gezmeye başlayan Caulfield, tanıdıklarıyla rastlaşır. Sürekli olarak etrafındaki her insanın “samimiyetsiz” olduğunu söyleyen Caulfield sonunda bir otele çekilir. Holden daha sonra eski kız arkadaşlarından Sally Hayes ile çıkmaya karar verir ve onu arar. Beraber tiyatroya ve buz pateni yapmaya giderler. Sonunda dayanamayan Caulfield kıza hakaret eder. Sally kaçtıktan sonra Caulfield bunalmış bir şekilde, ailesine çaktırmadan kız kardeşi Phoebe`yi görmek için eve gider. Küçük kız kardeşi ona Noel için biriktirdiği parayi verir. Caulfield ailesi geldiği anda evden kaçar.

Kitabın sonlarına doğru, Holden güvendiği tek hoca olan Mr. Antolini’nin evine gider. Hocası ona geleceği için mantıklı ve yararlı öğütler verir. Uyumaya başlayan Caulfield gözlerini açtığında hocasının onun alnını okşadığını görür. Neden bunu yaptığı kitapta tam açıklanmasa da, Holden bunu hocasının eşcinsel eğilimlerine yorar. Evden kaçan Holden, bir tren istasyonunda uyuyakalır. Sabah kalktığında da, Batı`ya doğru otostop çekip gitmeyi kafasına koymuştur. Tanıdığı bütün insanlardan kaçıp vardığı yerde sağır taklidi yaparak bambaşka bir hayat sürecektir. Fakat önce bitirilmesi gereken bir iş vardır, kız kardeşinin parasını geri vermek.

Holden, Phoebe’nin okuluna gider ve sekretere kız kardeşini öğle teneffüsünde okulun yakınındaki müzede beklediğine dair bir not bırakır. Phoebe, Holden’ın yanına vardığında elbiselerle dolu bir bavul taşımaktadır. Niyeti bellidir: Ağabeyiyle birlikte gitmek.

Holden bu isteğini sertçe reddeder. Kız kardeşine kötü örnek olduğunu düşünmeye başlamıştır artık. Phoebe ona küser ve Holden gitmekten vazgeçtiğini söyler, kız kardeşini sehir parkına götürür. Atlı karıncaya binen Phoebe, Holden’ı neredeyse ağlatacak kadar mutlu eder.

Holden Caulfield’ın hikayeyi anlatması burada bitiyor. Günümüze dönerek olaylardan sonra hastalandığını, şu anda bir psikaytrist ile görüştüğünü ve sonbaharda okula gideceğinden bahsederek kitabı sonlandırıyor.

Kısa Bilgiler

“Modern zamanların başyapıtı” olarak değerlendirilen bu eser, “ahlâk dışı” ve “açık saçık” bulunduğundan ABD’nin birçok tutucu bölgesinde uzun süre yasaklı kaldı. Hâlâ bazı Amerikan kütüphanelerinde yasaklı kalmasına rağmen, kitabın yasaklanması günümüzde ilginç bir hal almıştır: ABD’de lise düzeyinde en çok yasaklanan kitap olmasına rağmen aynı zamanda en çok okutulan kitaptır.

1967’deki Adnan Benk’in İngilizce aslından değil de Fransızca versiyonu olan “L’Attrape-cœurs”den yaptığı dolaylı çevirisinden ötürü kitap Türkiye’de “Gönülçelen” olarak tanınır.

Yorum

Kitabın hem Türkçe, hem de orijinalini okuyan biri olarak; içinde çok fazla isim ve alıntı geçtiği gördüm. Türkçe çevirisi okumak yerine orijinalinin İngilizcesi birazcık ağır olsa da okunmasından yanayım en azından daha iyi bir anlatım ile kitabın önemini anlamımıza yardımcı olacaktır.

Çavdar Tarlasında Çocuklar – Kitap Açıklaması

Pek çok insanın hakkında konuştuğum için üzgünüm. Bildiğim tek şey; size anlattığım herkesi biraz özlüyorum. Bizim Stradlater’ı ve Ackley’i bile, sözgelimi. Sanırım o lanet Maurice’i bile özlüyorum. Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, Salinger’ın tek romanı. Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenler… Bu sürecin bir psikiyatri kliniğinde noktalanışı. Holden Caulfield’in masumiyet arayışının iç burkucu romanı. Belki de Salinger’ın.

1993’te Franny ve Zoey ile Dokuz Öykü adlı kitaplarını yayımladığımız Salinger, 1963’ten bu yana yeni bir yapıt yayımlamamasına ve neredeyse efsane haline gelmiş bir gizlilik içinde yaşamasına karşın, dünya edebiyat gündemindeki yerini hep koruyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Selin koca
Selin koca
Ziyaretçi
3 yıl önce

Verdiğiniz emeklerden dolayı tsk ederim gerçekten güzel başarılarınız için

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular