Ana SayfaRomanAynı Yıldızın Altında

Aynı Yıldızın Altında

Aynı Yıldızın Altında – John Green

Tür:Roman
Yazar:John Green
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Pegasus Yayınları
Karakterler

Hazel Grace Lancaster: Kitabın ana karakteri ve anlatıcısıdır. 16 yaşında tiroid kanserine yakalanmıştır. Zeki, içine kapanık ve mizahi bir karakterdir. Okuduğu kitabın sonunu öğrenmek ve normal bir yaşam sürmeyi diler.

Augustus Waters: Hazel’ın aşık olduğu gençtir. 17 yaşında osteosarkom nedeniyle bir bacağını kaybetmiştir. Karizmatik, zeki ve cesurdur. Hayatta kalıcı bir iz bırakmak ve Hazel’ı mutlu etmek en büyük amaçlarındandır.

Isaac: Augustus’un en yakın arkadaşıdır. Göz kanseri nedeniyle görme yetisini kaybetmek üzeredir. Mizahi bir karakterdir. Ayrıldığı kız arkadaşı Monica’yı unutmaya çalışır.

Peter Van Houten: “An Imperial Affliction” kitabının yazarıdır. Umursamaz ve kaba bir insandır. Alkoliktir ve kızının ölümünün acısıyla başa çıkmaya çalışır.

Bay ve Bayan Lancaster: Hazel’ın anne ve babasıdırlar. Kızlarını çok sever ve onun sağlığı için ellerinden geleni yaparlar.

Monica: Isaac’in eski kız arkadaşıdır. Isaac’in göz problemleri nedeniyle ondan ayrılmıştır.

Konusu

Kitabın ana konusu, yaşam ve ölüm arasındaki karmaşık ilişki ve bu süreçte insanların birbirleriyle nasıl bağ kurduğudur. Hazel ve Augustus gibi genç yaşta ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele eden karakterler aracılığıyla, yazar John Green, aşkın, dostluğun, aile ilişkilerinin ve ölümle başa çıkmanın zorluklarını ele alır. Kitap, hayatın kısa ve belirsiz olmasına rağmen, yaşanacak anlamlı ve değerli anlar sunabileceğini vurgular. Ayrıca, insanların hayatta kalıcı bir iz bırakma arzusunu ve bu konudaki farklı perspektifleri de konu edinir.

Aynı Yıldızın Altında Özeti

“Aynı Yıldızın Altında” (The Fault in Our Stars), John Green tarafından yazılan bir roman olup, iki genç kanser hastası Hazel Grace Lancaster ve Augustus Waters’ın yaşadığı aşkı ve mücadeleyi anlatır. Hazel, 16 yaşında, tiroid kanseri olan ve metastaz nedeniyle akciğerlerine de sıçramış bir hastadır. Oksijen tüpüyle dolaşmak zorundadır. Augustus ise 17 yaşında, osteosarkom (kemik kanseri) nedeniyle bir bacağını kaybetmiş bir gençtir.

Hikâye, Hazel’ın annesinin zorlamasıyla katıldığı bir kanser destek grubunda başlar. Grup, kilisede toplanır ve lideri kanseri yenen Patrick’tir. Hazel, ilk başta gruba katılmak istemez fakat Augustus ile tanışınca fikri değişir. Augustus, gruba arkadaşı Isaac’ı desteklemek için gelmiştir. İkili hızla yakınlaşır.

Augustus, Hazel’ı etkilemek için onun favori kitabı “An Imperial Affliction”ı okur. Bu kitap, Hazel’ın hayat felsefesini etkilemiş, kanserli bir kızın hikayesini anlatır fakat sonu yarım kalmıştır. Hazel’ın en büyük hayali, kitabın neden yarım kaldığını öğrenmektir. Augustus, kitabın yazarı Peter Van Houten ile iletişime geçmeyi başarır ve Hazel’ı Amsterdam’a, yazarla tanışmaya götürmeye karar verir.

Amsterdam’da, yazarın soğuk ve ilgisiz tavrıyla karşılaşırlar. Van Houten, Hazel’ın sorularına cevap vermez ve onları hayal kırıklığına uğratır. Ancak bu yolculuk, ikilinin birbirine olan aşkını perçinler ve birlikte daha çok zaman geçirmeye karar verirler.

Dönüşte, Augustus’un kanserinin nüks ettiği anlaşılır. Durumu hızla kötüye gider ve bir süre sonra hayatını kaybeder. Ölmeden önce, Hazel için bir mektup yazar ve bu mektubu Peter Van Houten’a gönderir. Van Houten, mektubu Hazel’a teslim eder ve bu, Hazel’ın Augustus’un ölümüne dair duygusal bir çözülme yaşamasına yol açar.

Mektup, Augustus’un Hazel’a olan derin sevgisini ve onun hayatta bırakmak istediği izi vurgular. Hazel, mektubu okuduktan sonra Augustus’un hayatta bırakmak istediği izin, onun sevdiklerinin kalplerinde olduğunu anlar. Kitap, Hazel’ın bu yeni perspektifle, hayatın ve ölümün karmaşıklığını daha iyi anladığı bir noktada sona erer.

Aynı Yıldızın Altında – Kitap Açıklaması

On altı yaşındaki kanser hastası Hazel Grace’in birkaç yıl daha yaşamasını garanti eden tıp mucizesine rağmen hastalığı ölümcüldür ve konulan teşhisle birlikte yıldızlar, öyküsünün son bölümünü çoktan kaleme almıştır.

Fakat Augustus Waters isimli yakışıklı bir sürpriz karakter, Kanserli Çocuklar İçin Destek Grubu’nda boy gösterince Hazel’ın hayatı bambaşka bir yöne sapar ve bu zeki çocuğun çekimine karşı koyamayan kızın öyküsü yeniden yazılır…

TIME dergisi, 2012’nin En İyi Romanı

Goodreads, 2012’nin En İyi Genç Yetişkin Kitap Ödülü

New York Times’ın En Çok Satanlar Listesinde #1

Wall Street Journal’ın En Çok Satanlar Listesinde #1

Amazon’un En Çok Satanlar Listesinde #1

Indiebound’un En Çok Satanlar Listesinde #1

“Hayata, ölüme ve araya sıkışanlara dair bir roman olan Aynı Yıldızın Altında, John Green’in en iyi kitabı.

Kahkaha atıyor, ağlıyor, hızınızı alamayıp tekrar okuyorsunuz.”

–Markus Zusak, Printz ödüllü bestseller yazarı

“Aynı Yıldızın Altında evrensel konuları ele alıyor: Sevilecek miyim? Hatırlanacak mıyım? Bu dünyada bir iz bırakabilecek miyim?”

–Jodi Picoult, New York Times bestseller yazarı

“Dâhiyane… Çok etkileyici… Güçlü ve saf duygularla korkusuzca yüzleşebiliyor.” –TIME

“Green, okurların aklından uzun süre çıkmayacak, göz kamaştıran iki gencin öyküsünü iyi bir gözlem yeteneği ve empatiyle anlatarak, rafta duracak bir kitaptan ötesini yazmayı başarmış.” –People

“Bu romanı çekici kılan şey dakikada bir heyecanlı bir patlama yaşanması değil, ‘sayılı günler içinde sonsuzca’ yaşamaya çalışan karakterlerin gerçekliği.”

–The Washington Post

“Buruk bir komedi, akılları baştan alacak bir romantizm ve insana hayat ile ölüme dair sorulan büyük soruları keyifle ve uzun uzun düşündüren bir kitap.”

–Horn Book

“Aynı Yıldızın Altında bir aşk hikâyesi. Son dönem edebiyatın en içten ve dokunaklı romanlarından biri ama aynı zamanda korkunç bir zekâ, cesaret ve hüznün varoluşsal trajedisini de anlatıyor.” –Lev Grossman, TIME

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Sinem Ezgi Akbulut
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular