Anna Karenina

Anna Karenina – Lev Tolstoy

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanLev Nikolayeviç Tolstoy1877
Karakterler

Anna Karenina: Rus aristokrasisine mensup şık ve güzel bir kadın olmasına rağmen mutsuz bir evlilik geçirmektedir.  İlk başta aldırmasa da daha sonra Vronski’ye aşık olur ve kocasını terk eder. Bu aşkını da en başta kocasına anlatacak kadar cesur ve dürüst bir kadındır.

Kont Vronski: Genç bir konttur. Anna’yı gördüğü anda ondan etkilenir ve aşık olur. Ve sonunda istediği aşka kavuşur.

Prens Stepan Arkadyaviç : Anna’nın ağabeyidir. Eşi ile sıkıntıları vardır. Ve hatta aldatmıştır.

Aleksey Aleksandroviç Karenin : Anna’nın kocasıdır. Karısının yasak aşkını öğrendikten sonra yine de affetmek ve yuvasının yıkılmamasını isteyen bir devlet memurudur. Dedikodudan ve insanların diyeceklerinden, makamının sarsılacağından korkar ve bu durumu yaşanmamış gibi göstermeye çalışır.

Konusu

Rusya’da geçen trajik bir aşk hikayesidir.  Zeki, kültürlü bir kadın olan Anna’nın mutsuz evliliğinden sonra aşık olduğu yasak aşkı ile başına gelenleri anlatmaktadır. Romanda buna benzer farklı hikayeler olsa da Anna kadar cesaret ve aşkını anlatmaya yeltenecek kadar cesaretli olan kimseler yoktur.

 Başlangıç: (Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.)

Anna Karenina Özeti

Anna Karenina, Rus aristokrasisine mensup şık ve güzel bir kadındır. Yüksek bir bir devlet memuru olan kocası,  Anna Karenina’ya ilgi göstermeyişi evliliği monoton  bir hale getirir. Bu yüzden sevgi ve mutluluğunu evinde çok sevdiği çocuğunda bulmaktadır.

Bir gün Anna Karenina’ya, ağabeyi ile yengesinin aralardan sıkıntılar geçtiği haberi gelir gelmez, Anna onları barıştırmak için Moskova’ya gider. Orada Vronski adında yakışıklı, genç bir kontla tanışır. Kontun, Anna’nın akrabası olan bir genç kızla seviştiği haberi ortalıkta dolaşmaktadır. Aslında Kont Vronski, ilk görüşte Anna’ya hayran olmuş ve genç kadına kur yapmaya başlamıştır. Önceleri ilgisiz davranmaya çalışan Anna, bir süre sonra oda karşılık vermeye başlar. Bu durum birçok dedikoduya neden olsada Anna bunları umursamadığı gibi kocasına bile bu durumu paylaşır.  Ağırbaşlı, dedikodudan korkan bir adam olan kocası, karısının itirafları karşısında sarsılır, ama belli etmez. Çevreye karşı itibarlarının sarsılmaması için boşanmayı kabul etmez. Kocası, Anna’ya çocuğunun geleceğini düşünerek bu ilişkiye son vermesini ister ancak Anna, Vronski’yle birlikte İtalya’ya kaçmaya karar verir ve kocasının telkinlerini umursamaz.

Anna ile Vronski İtalya’da gözlerden ırak yaşarlar. Oğlunun özlemi ile Avrupa’dan dönen Anna, hiç beklenmedikleri şekilde karşılanırlar. Dönüşlerinde hiç kimse onlarla arkadaşlık yapmak istemez; dışlanırlar. Bu durum Anna’nın sinirlerini iyice bozar. Sevgilisiyle aralarında huzursuzluk başlar. Vronski de kayıtsız, içe dönük bir kişi olmuştur. Anna, Vronski’nin artık kendisini sevmediğini düşünmeye başlar. İyice bunalıma girer. Yaptıklarından büyük pişmanlık duyar ve sonunda intihar eder.

Anna’nın ölümünden sonra Vronski de manevi bir çöküntü içine girmiştir. Bu durumdan kurtulmak için Çareyi orduya yazılmakta bulur.

Kısa Bilgiler
  • Lev Tolstoy tarafından yazılmış, Rus Habercisi’nin 1873-1877 yılları arasındaki döneminde, bölümler hâlinde basılmış romandır.
  • 125 farklı yazarın belirlediği bir listede zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman olarak görülmüştür.

Anna Karenina – Kitap Açıklaması

Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Savaş ve Barış, Diriliş ve Kreutzer Sonat’ın büyük yazarı, sadece toplumsal olayları değil, bireyin duygularını da olağanüstü tasvir yeteneğiyle aktarmıştır. Yazar, en ünlü eserlerinden biri olan Anna Karenina’da evlilik, aşk ve ölüm konularını derin bir gözlem gücüyle ele almış, muhteşem edebi dehasıyla işlemiştir. 1875-1877 yılları arasında Ruskiy Vestnik dergisinde tefrika edilen romanın ilk baskısı 1878’de yapılmıştır. Pek çok yazar ve eleştirmen Anna Karenina’yı gelmiş geçmiş en büyük roman saymaktadır. Tolstoy’un bu büyük eseri birçok kez sinemaya da uyarlanmıştır.

Ayşe Hacıhasanoğlu (1952): DTCF Rus Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Bir süre SSCB Büyükelçiliği Basın Bürosu’nda çevirmen olarak çalıştı. Edebiyat ve sosyal bilimler alanında çeviriler yaptı. Dostoyevski, Tolstoy, Turgenyev, Gorki, Bagirov eserlerini Türkçeye kazandırdığı yazarlar arasında yer almaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

58 YORUM

Abone ol
Bildir
guest
58 Yorumlar
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Meryem
1 yıl önce

Diğer insanları sevmek mantıkla açıklanabilir bir şey değildir, zira başka insanlara sevgi beslemek yeterince mantıksız bir şeydir.

Tolstoy’dan yine güzel bir eser ellerinize sağlık.

Zehra Güzel
Zehra Güzel
1 yıl önce

Güzel bir aşk hikayesi sonu üzücü de olsa mantıksız da olsa duygu olarak gayet güzel eser olmuş Tolstoy yüreğine sağlık 😉

Şeymanur Küçük
Şeymanur Küçük
7 ay önce

Okumayı istediğim bir kitap

Hatice
Hatice
7 ay önce

muhteşem bir eser.

Menekşe Bahçecioğlu
Menekşe Bahçecioğlu
7 ay önce

Okumayı istediğim bir kitap, inşallah en kısa zamanda okurum.

Kübra Sevilgen
Kübra Sevilgen
7 ay önce

Güzel bir kitap.

Raziye haklı gökkaya
Raziye haklı gökkaya
7 ay önce

Okumayı istediğim bir kitap ❤️

Evkolik.okur
Evkolik.okur
7 ay önce

Okuma planlarımda olan bir eser

Azra_bahar_macit
Azra_bahar_macit
7 ay önce

Hem merak ettiğim hem de çekindiğim kitap.

Nurseymak
Nurseymak
7 ay önce

Okumayı düşündüğüm kitaplardan 👌

Nur
Nur
7 ay önce

okumayi çok istediğim bir kitap

Sevim Yılmaz
Sevim Yılmaz
7 ay önce

Okumak istediğim bir kitap 🤗

Çiğdem
Çiğdem
7 ay önce

kitap Tolstoy’un belkide en muhteşem eseri. Dönemin siyasetini kadınların hiç bir hakkının olmayışını, aşkın bile gizli yürütülmesi gerektiğini anlatan bir annenin aşkı uğruna çocuğundan vazgeçmesini istenmesi okuduğunuz zaman kesinlikle okumadan önceki siz ile aranızda büyük bir uçurum olacak.

Eylem
Eylem
7 ay önce

Bir an önce okumak istediğim klasiklerden biri🙏

Elif
Elif
7 ay önce

Bu eseri çok merak ediyorum herkes beğenerek okuyor. En kısa zamanda bende okurum inşaallah 🙂

Ömer
Ömer
7 ay önce

Sabırsızlıkla okumak istediğim bir eser 🙂

papatya_okuyor
papatya_okuyor
7 ay önce

Çok merak ettiğim klasiklerden biri.

Betltekerk
Betltekerk
7 ay önce

Merak edip okumak istediğim bir kitap

Muhammed Furkan Özdemir
Muhammed Furkan Özdemir
7 ay önce

Bu kitabı gerçekten okumak istiyorum inşallah nasip olur

Zeynep
Zeynep
7 ay önce

Tolstoy ‘ henüz bir kitabını okudum etkileyici idi eminim bu güzel eser de öyledir

En son 7 ay önce, Zeynep tarafından düzenlendi

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
1,279TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular