Hamlet

Hamlet – William Shakespeare

TürYazarYayınlanma Tarihi
OyunWilliam Shakespeare1775
Karakterler

Hamlet: Danimarka trajedisinin kahramanı ve prensi, Kraliçe Gertrude’nin oğlu ve merhum kral Hamlet ve amcası, şimdiki kral Claudius’un torunu. Hamlet, melankolik, kararsız, alaycı bir karakterdir amcasının ve annesinin entrikalarından iktidarı ele geçiremeyecek kadar etkilenir. Korkulardan, kararsızlıklardan, yaşam ve ölüm arasındaki içsel çatışmalardan kopuk, esrarengiz ve belirsiz bir karakter haline gelir.  

Claudio: Danimarka Kralı, Hamlet’in amcası ve düşmanıdır. İktidara olan vicdansız susuzluğunun yönlendirdiği hırslı bir politikacıdır. Ara sıra samimi görünen Gertrude’a olan sevgisi gibi insanlık belirtileri gösterir. Hırslı ve acımasız ve hepsinden öte manipülatiftir.

Gertrude: Danimarka Kraliçesi ve Hamlet’in annesi, şimdi Claudio ile evli. Gertrude oğlunu derinden sever, ama yine de zayıf bir kadındır. Hamlet’in babasına karşı düzenlenen komploya dâhil olup olmadığı ya da olaylara bunalmış olup olmadığı belirsizdir.

Polonius: Laertes ve Ophelia’nın babası Elsinore Chamberlain.

Ophelia: Hamlet’in âşık olduğu Polonius’un kızdır.

Laertes: Polonius’un oğlu ve Ophelia’nın kardeşidir.

Trajedinin ikincil karakterleri:

Horace: Wittenberg Üniversitesi’nde öğrenci olan Hamlet’in arkadaşıdır. Horace, Hamlet’in gerçeği keşfetmesine yardımcı olarak, trajedi boyunca ona sadık kalır. Hamlet öldüğünde ise Horace Hamlet’in hikâyesini anlatır.

Fortebraccio: Babası Hamlet’in babası tarafından öldürülen Norveç Prensidir.

Kralın hayaleti: Hamlet’in babasının hayaleti Claudius tarafından öldürüldüğünü iddia eder ve Hamlet’en intikamını almasını ister. Hamlet, hayaletin kendisini aldatmak ve cinayet işlemek isteyen şeytan olduğunu düşündürüyor.

Rosencrantz ve Guildenstern: Gertrude ve Claudio tarafından Hamlet’in garip davranışının nedenini bulmak için çağrılan Hamlet’in arkadaşlarıdır.

Osric: Hamlet’i Laertes ile düelloya çağıran aptal mahkeme.

Voltimand ve Cornelius: Fortebraccio’yu Danimarka’ya saldırmaması için ikna etmeye çalışan Norveç’e gönderilen mahkemeler.

Marcello ve Bernardo: Kalenin surlarında yürürken hayaleti ilk gören iki gardiyanlardır.

Reynaldo: Polonius’un hizmetçisi, oğlu Laertes’i kontrol etmek ve gözetlemek için Fransa’ya gönderilir.

Konusu

Hamlet’e kısaca intikam trajedisi diyebiliriz. Eser, Hamlet’in amcası Claudius’un babasını öldürüp tahta geçmesi ve kısa sürede annesiyle evlenmesinden sonra yaşadığı depresyon ve ruhsal çöküntü ile başlar. Babasının hayaleti ortaya çıktığında işler tamamen farklı bir hal alır. Hayalet, Claudius’un cinayeti işlediğini ve intikam aldığını söyler; Hamlet’i intikam planlarına sürükler. Bu planlarını gizlemek için deli numarası yapmaya başlayan Hamlet’in delilik ile gerçeklik arasındaki geçişleri ana olay örgüsünü oluşturur.

Olayların daha çok bu intikam çabası üzerine kurulu olması ve oyunda birbirini takip eden cinayetler, Hamlet’in aslında gerçek bir kederle başlayan hayatının nasıl derin bir girdaba dönüştüğünü gözler önüne sermektedir.

Hamlet Özeti

Hamlet’in babası Danimarka Kralı, Hamlet’in iyi yetişmesini sağlamak için onu felsefe okuması için Almanya’ya gönderir. Ailesinin onu çok sevdiğini bilen Hamlet, babasının bir gün öldüğünü öğrenir. Bu haberi duyar duymaz hemen Danimarka’ya döner. Çok sevdiği babasının ölümü onu çok düşündürür ve derinden üzer. O zamandan beri iki ay geçer. Annesi Gertrude (Gertrud), amcası Claudius (Cladius) ile evlenir. Sıra Hamlet’te olsa da amcası hükümdar olur. Bir gün arkadaşları Horatio (Horasyo) ve Marcellius (Marcelius), Hamlet’e babasının hayaletinin burçlara musallat olduğunu bildirir. Bir gece burçlarda babasının hayaletiyle konuşan Hamlet, babasının yılan sokmasıyla değil, amcası ve annesinin işbirliğiyle öldürüldüğünü öğrenir; bir intikam içinde gerçeği iyice öğrenmek için deli numarası yapar; babasının sarayda ölümüne benzer bir konumu bir tiyatro topluluğu tarafından temsil etmeye çalışır; kralın heyecanını ve davranışını izler. Oyunu sonuna kadar izlemediğinde yavaş yavaş şüphelerinden kurtulur. Annesine ve amcasına direnmeye başlar: Bu olaylardan sonra Hamlet yurt dışına İngiltere’ye gönderilir. Amaç Hamlet’i öldürtmektir. Ölüm fermanını eline alırken durumu öğrenip geri döner. Bu arada, Hamlet’in nişanlısı, bakan Polonius’un kızı Ophelia (Ophelia), babasının ölümü üzerine deliye döner. Ophelia’nın erkek kardeşi Laertes (Urtls), babasının ve kız kardeşinin intikamını almak için Hamlet’e karşı kışkırtılır. Bir kılıç darbesi hazırlanır. Kral ve Laertes bunu birlikte düzenler. Ancak düzen ters gider: Zehirli kılıç, Hamlet’i yaraladığı gibi Laertes’i de yaralar. Cahil Kraliçe de zehirli içeceği içer. Kalan zehirli içecek, Hamlet tarafından Kral’a zorla içilir. Hepsi ölür. Horatius ve Fortinbras Polonya’dan zaferle dönerler.

Yaşamının son anlarında Hamlet Claudius’u öldürmeyi başarır ve Fortinbras’ı vârisi ilan eder. Fortinbras geldiğinde Horatio öyküyü anlatır ve Fortinbras, Hamlet’in naaşına gereken saygının gösterilmesini emreder.

Hamlet – Kısa Bilgiler

  • Hamlet Shakespeare’in en uzun oyunudur ve İngiliz Edebiyatının en güçlü ve etkileyici trajedilerinden biridir.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
983TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular