Vatan Kurtaran Şaban

Vatan Kurtaran Şaban – Haldun Taner

TürYazarYayınlanma Tarihi
OyunHaldun Taner1965-1967
Konusu

Haldun Taner, Vatan Kurtaran Şaban’ı 1965 yılında yazdıktan sonra, ilk olarak 1967 yılında oynanır. Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kuruluşuna, kabare türünün Türkiye’de sevilip yerleşmesine neden olur. Haldun Taner’in oyunları kaleme aldığı yıllardan günümüze kadar güncelliğini korumuştur. Vatan Kurtaran Şaban, kültür sanat sorunları güncel politikanın vazgeçilmez bir parçası olarak değerlendirilirken, hükümetler değişse de bu alanda bir politikanın olmayışı, liyakatin esas alınmayışı, yapılan uygulamaların işlevsiz ve geçersiz olması kara mizahla eleştirilir.

Vatan Kurtaran Şaban Özeti

Tapu Kadastro Müdürü Mehmet Şaban, hasbelkader gittiği Kuğu Gölü Balesi’nde Başbakanlık Özel Kalemi’nden bir dostunu görür ve Kültür Müşavirliği’ne atandığını öğrenir. Kendisinin bu göreve uygun olmadığını söylese de dinletemez ve komedi başlar. Zavallı Kadastrocu, Şaban bilmediği bir alana atanınca;

Af diler hemen

Rica eder

“Kerem edin ihtisasım değil” der ille ve lakin

Emir yüksek yerden

Düşünür bizim ki öyle ya mademki hulusi kalbi var

Mademki vatanperver ehli iman

Madem tehlikedeymiş sathı vatan

O da kolları sıvar

Vatanı kurtarmaya savaşır.

Şaban Bey, memleketin kültür işlerine el atar ve kültür-sanat denince akla gelen tüm etkinlikleri denetler. Yeni kararlar alır. Şaban Bey ve yardımcısı getirdikleri yeni çözümlerle gülünç duruma düşerler. Bilmedikleri işi yüzlerine gözlerine bulaştırırlar. Şaban Bey’e bu terfi, terfi değil cezadır.

Miadı dolmuş, Şaban’ın Suyu ısınmış

Şaban’ı yerinden kaydırmak vacip olmuş artık

Şart olmuş.

Anekdot: Haldun Taner, bu oyunu kabare halinde sunmak için kafasında bazı kişiler belirler. Bu kişilere gitmeden önce Zeki Alasya ve Metin Akpınar, gezici tiyatro kurmak istediklerini söyler, Haldun Taner de bunun üzerine beraber kurabileceklerini söyler ve bu ortaklık kabarelerinin halka temsilinin başlangıcı olur.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 9 Ortalama: 4.9]
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular