Ana SayfaKişisel GelişimAtomik Alışkanlıklar

Atomik Alışkanlıklar

Atomik Alışkanlıklar – James Clear

Tür:Kişisel Gelişim
Yazar:James Clear
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Pegasus Yayınları
Konusu

Küçük gibi gözüken alışkanlıkların birleşerek ne denli büyük değişiklikler yaratabileceği, iyi alışkanlıkların nasıl kazanılacağı ve rutin hale getirileceği anlatılırken öte yandan kötü alışkanlıklardan nasıl uzaklaşılacağı anlatılmaktadır.

Atomik Alışkanlıklar Özeti

Alışkanlık düzenli olarak tekrarlanan bir rutin ya da uygulama; belli bir duruma otomatik bir tepki anlamına gelmektedir. Atomik ise bir şeyden son derece az miktarda olan, daha büyük bir sistemin en küçük birimi anlamına geliyor. Atomik alışkanlıkları da bizim her geçen gün %1 bile olsa daha iyiye gitmemize yarayan alışkanlıklar olarak tarihleyebiliriz.

Bilimsel çalışmalara göre alışkanlıklarımızda 1 yıl boyunca her gün %1 bile ilerleme kaydettiğimizde yılsonu geldiğinde önceki halimizden 37 kat daha iyi olabiliriz. Ancak %1’lik bir kötüleşme olursa küçük tercihler büyüyerek kötü sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla alışkanlıklar iki ucu keskin bir kılıçtır. Lehimize ya da aleyhimize işleyebilirler. Bu yüzden küçük gibi gözüken detayları atlamamak gerekir. Küçük değişiklikler de kritik bir noktaya kadar hiçbir fark etmiyormuş gibi gözükse de uzun vadede anlamlı sonuçlar elde etmemizi sağlar. Bu yüzden yeni bir alışkanlık edindiğimizde sonuçlar elde etmek istiyorsak sabırlı olunmalıdır.

Alışkanlık, hayat boyu tekrarlamak istenilen bir rutine dönüştürmek isteniyorsa bu alışkanlığın kişiyi tarifleyen, hatta kimliği haline gelen bir özellik durumunda olmalıdır. Bireyler kendilerinin en iyi versiyonlarına ulaşmak istiyorlarsa üç değişim sürecinden geçmelidir: Sonuç değişimi, süreç değişimi ve kimlik değişimi.

Alışkanlık, otomatikleşecek kadar çok tekrarlanan bir davranış olduğundan bu çabanın nihai amaçlı hayatın sorunlarını daha az enerji harcayarak çözmektir. Ancak ilk önce alışkanlıkları edinmek için çaba harcamak gereklidir. Bunun için Davranış Değişikliğinin Dört Yasası adı verilen görünür kılma, çekici kılma, kolaylaştırma ve tatminler kılma yolu izlenebilir. Hayat tarzına adapte edilmesi zor olan bir alışkanlığı kalıcı hale getirmek de o oranda zorlaşacaktır. Ancak hem kişinin kimliğine, hayat amacına uygun bir alışkanlık kolaylaştırılacak, göz önünde tutularak ve gelişim izlenip bu gelişimden tatmin edildiğinde bu alışkanlığı sürdürmek çok daha kolay olacaktır. Tam aksine bir davranıştan uzaklaşmak isteniyorsa bu adımlardan kolaylaştırma, görünür ve çekici kılma adımlarının da tersi uygulanması gerekir. Kötü bir alışkanlığı ortadan kaldırmanın en pratik çözümlerinden biri ona maruz kalma sıklığının azaltılmasıdır.

Alışkanlıklar kültürel bağlamda ele alındığında, bize hangi davranışların cazip geleceğini de içinde yaşamış olduğumuz kültürün belirleyici olduğunu söylemek mümkündür. Bunun temel sebebi de çevremize uyum sağlamak ve kabullenilmesi gibi güçlü bir arzu duymamızdır. Esas olarak üç sosyal grubun alışkanlıklarını taklit etmeye meyilliyizdir: yakın olan (aile ve arkadaşlar), çok olan (kabile) ve güçlü olan (statü ve prestij sahipleri). Bir davranış kişiye bu topluluklar tarafından onay ve övgü kazandırabiliyorsa, onun cazip bulunma ve hatta kendi bireysel arzuladığı davranışa baskın gelme ihtimali oldukça yüksektir.

Bir alışkanlığı rutin haline getirmenin en önemli yolu onun için ayırdığımız süreden ziyade onu kaç kez pratikte uygulandığından geçer. Bu sebeple hareket halinde olmaktan çok eyleme geçmiş olmak daha büyük öneme sahiptir. Sürekli olarak eyleme geçmek de bir davranışın otomatik bir hal almasını ve o davranışı gerçekleştirirken ona daha az efor sarf etmemizi sağlar. İnsan davranışları da genel itibariyle en az çaba yasasına uyacak şekildedir. Doğal olarak en az emek gerektiren seçeneklere meyledilmesi de bundandır. Bu sebeple doğru davranışı gerçekleştirmenin mümkün olan en kolay ortamda gerçekleşmesini sağlamak gerekir. Kötü davranışlar içinse ilişkili zahmeti arttırmak önem arz eder. Zahmet çok olduğunda davranışlar zorlaşır. Davranışları otomatik hale getirecek değişiklikler de kolaylaştırmanın bir parçasıdır. Örneğin otomatik birikim planına kaydolmak teknolojiden yararlanarak az çaba göstererek para biriktirmenin yöntemlerinden biridir. Bu yöntem bir davranışı otomatikleştilerse o alışkanlığı sabit hale getirmeye yarar.

Yeni bir alışkanlık edinildiyse ve bu tercih uzun vadeli planlanmak isteniyorsa, bu süreçten alınan çıktının da daha görünür halde olması gereklidir. Çünkü tecrübe tatmin edici olduğunda o davranışı tekrarlama olasılığımız artar. Davranış değişikliğinin temel kuralına göre hemen ödüllendirilen şey tekrarlanır, hemen cezalandırılan şeyden ise kaçınılır. Bu sebeple bir davranışın yer edebilmesi için az miktarda bile olsa o davranıştan dolayı başarı hissetmek gerekir. İlerleme kaydedildiğini görmenin o alışkanlığı gerçekleştirdiğimiz günlere işaret koymak gibi çeşitli ölçüm araçları vardır. Bu ölçüm araçları sayesinde büyük resme bakıp alışkanlıklarımızı tatmin edici hale getirebiliriz. Ayrıca bu yöntem alışkanlık zinciri oluşturmamıza ve bu zinciri koparmamak için çaba göstermemize yarayabilir.

İyi alışkanlık edinmenin önemli bir diğer yanı ise edinmek istediğimiz alışkanlıkların güçlü yanlarımız ile uyumlu olmasını sağlamaktır. Eğer alışkanlıklar güçlü yanlarımızı destekleyen ve kimliğimiz ile örtüşen davranışlar ise bu alışkanlıkları uzun vadeli bir rutine çevirmek kolaylaşır. Bu sebeple başarı şansının azami düzeye çıkarılmasının sırrı, rekabet alanının doğru seçilmesinden geçer. Goldilocks Kuralı’na göre insanlar motivasyonlarının zirvesine, var olan becerilerinin sınırları içerisindeki görevlerini gerçekleştirmeye çalışırken ulaşırlar. İyi olunan davranışlarda motive olmak başta kolaydır ancak zor olan o motivasyonu daim kılabilmektir. Çünkü alışkanlıklar rutinleştikçe daha az motive edici ve sıkıcı hale gelir. Çok başarılı ve alanlarında profesyonel olan insanların sürekli motive olmadığını ancak sıkıldığı zamanlarda da rutinlerine bağlı kaldıkları için başarılı olduklarını söylemek mümkündür. Bu insanlar sıkıntıyı sevmek durumunda kalır. Alanlarında başarılı insanlar programlarına sıkı sıkıya bağlıdırlar, amatör olanlar ise çeşitli bahanelerle hayatın araya girmesine izin verirler.

Sonuç olarak kalıcı sonuçlar elde edebilmenin yolu ilerleme kaydetmeye sürekli olarak devam etmeye çalışmaktan geçer. Küçük alışkanlıklar birleşerek çok daha büyük alışkanlıkları oluşturur ve bunun sonucunda da kişiye arzuladığı kimliğe ve hayata ulaşma şansı tanır. Çünkü alışkanlıklar birleşerek bambaşka bir güce ulaşabilir. Atomik alışkanlıklar gücünü zamandan ve kümülatif ilerleyişinden alır, küçük değişiklikler adeta kelebek etkisi yaratarak bambaşka sonuçlar elde etmemizi sağlayabilir.

Atomik Alışkanlıklar – Kitap Açıklaması

Küçük Değişiklikler, Büyük Sonuçlar

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulup İyi Alışkanlıklar Edinmek İçin Kolay ve Etkisi Kanıtlanmış Bir Yöntem

Kalıcı Sonuçların Sırrını Keşfedin

Atomik Alışkanlıklar size alışkanlıklarınızdan zarar değil,

Fayda göreceğiniz şekilde hayatınızı yeniden tasarlamayı öğretecek.

Hedefleriniz ne olursa olsun, Atomik Alışkanlıklar size her geçen gün %1 daha iyiye gitmeniz için etkisi kanıtlanmış bir çerçeve sunuyor. Şimdi arkanıza yaslanın, alışkanlıkları şekillendirme konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan James Clear’dan, iyi alışkanlıklar edinirken kötü alışkanlıklardan kurtulmanın yollarını öğreneceğiz.

Clear, karmaşık konuları günlük yaşamda ve iş hayatında kolayca uygulanabilecek basit davranışlara indirgeme konusundaki başarısıyla tanınmış bir isim. Atomik Alışkanlıklar kitabında, iyi alışkanlıkları kaçınılmaz, kötü alışkanlıkları ise imkânsız hale getirmek için kolay anlaşılır bir kılavuz yaratmak amacıyla biyoloji, psikoloji ve nörobilim alanlarında doğruluğu kanıtlanmış fikirlerden faydalanıyor.

Bu kitap size,

– rutininiz bozulduğunda bile yeni alışkanlıklar için nasıl zaman yaratacağınızı,

– motivasyon eksikliği ve iradesizliğin üstesinden gelmeyi,

– ortamınızı başarıya ulaşmanızı kolaylaştıracak şekilde tasarlamayı,

– yoldan çıktığınız zaman kendinizi nasıl toparlayacağınızı ve çok daha fazlasını öğretecek.

İster şampiyonluk elde etmeyi amaçlayan bir takımın üyesi olun, ister sektörüne yön vermeyi umut eden bir şirket yöneticisi, ister sadece sigarayı bırakmayı, kilo vermeyi veya stresi azaltmayı hayal eden biri, Atomik Alışkanlıklar bir yandan ilerlemeye ve başarıya bakış açınızı değiştirirken bir yandan da alışkanlıklarınızı değiştirmek için ihtiyacınız olan araç ve stratejileri sunuyor.

 “Son derece pratik ve faydalı bir kitap. James Clear, daha az şeye odaklanıp daha fazla başarı elde etmemiz için bize alışkanlık yaratma konusundaki temel bilgilerin özünü sunuyor.”

Mark Manson

“James Clear alışkanlıklar sanatında ustalaşmak ve alışkanlıklar bilimini anlamak için yıllarını verdi. Bu etkileyici ve pratik kitap, kötü alışkanlıklarınızı bırakıp iyi alışkanlıklar edinmeniz için ihtiyacınız olan rehber.”

Adam Grant

“Atomik Alışkanlıklar ’da James Clear bize motivasyon eksikliğinin üstesinden nasıl geleceğimizi, ortamımızı başarıyı artıracak şekilde nasıl düzenleyeceğimizi ve nasıl yeni (ve daha iyi) alışkanlıklar edineceğimizi öğretiyor.”

Glamourcom

“Atomik Alışkanlıklar, kötü bir (veya bir düzine) alışkanlığından ne yapsa kurtulamadığı için kendini suçlu hisseden ve sağlık, zindelik, finansal özgürlük, iyi ilişkiler ve iyi bir yaşam hedefine ulaşmak isteyen herkes için müthiş bir kitap.”

Mediumcom

“Harikulade. Organizasyonel psikoloji alanında doktoramı tamamlamak üzereyim ve James Clear pek çok şeyi psikoloji ve nörobilim dâhilinde açıklığa kavuşturarak harika bir iş çıkarmış. Okuduğunuza kesinlikle değiyor.”

Benjamin Hardy, Inccom

“Atomik Alışkanlıklar, rutinleri nasıl kıracağınızı adım adım anlatan bir kılavuz. İlham verici gerçek hikâyeler de içeriyor.”

Financial Times

“James Clear davranışlarınızı değiştirmenin anahtarının, zamanla birleşip büyük değişimlere dönüşecek küçük değişiklikler yapmanız olduğunu savunuyor. Bu kitap size bunun nasıl mümkün olduğunu gösterecek.”

Fast Company, Yılın Kitapları

“Yazar ve kişisel gelişim uzmanı James Clear, Atomik Alışkanlıklar’da bize alışkanlıkların gücü sayesinde hayatlarımızın hemen hemen her alanında iyileşme sağlayacak pratik bir çerçeve sunuyor.”

Globe and Mail

“İyi alışkanlıklar yaratıp kötü alışkanlıklardan kurtulmanın ardında yatan bilim üzerine bir kitap… Aydınlatıcı.”

Business Insider

“Hastalarına kronik hastalıklardan kurtulmaları ya da bu hastalıkların gerilemesini sağlamaları için sağlıklı alışkanlıklar kazanmaları konusunda yardımcı olmaya çalışan bir doktor olarak, Atomik Alışkanlıklar benim yıllardır aradığım başvuru kitabı. Kitap yalnızca bana hastalarıma öğretebileceğim uygulanabilir tavsiyeler sunmakla kalmıyor, hastalarım okuyup fikirleri kendileri uygulasınlar diye yönlendirme sağlamama da olanak tanıyor. Güçlü ve basit bir formatta kaleme alınmış. Atomik Alışkanlıklar Bütün tıp fakültelerinde okutulmalı.”

Dr. Laurie Marbas, ABD Hava Kuvvetleri Eski Muharibi

“Atomik Alışkanlıklar harika bir okuma tecrübesi oldu. Bu kitaptan çok şey öğrendim ve pek çok kişiye faydalı olacağını düşünüyorum.”

Gayle King, CBS This Morning sunucularından ve O, The Oprah Magazine bağımsız editörü

“İyi alışkanlıklarımın yüzde altmışı James Clear’ın blogu sayesinde mümkün oldu, bu kitap da kalan yüzde kırklık kısmı hızla dolduruyor. Alışkanlıkları açıklamak konusunda James Clear’dan daha iyisi yok.”

Tim Urban

“James Clear’ın Atomik Alışkanlıklar’ı, gerçekçi hedefler belirleme konusunda güvendiğim bir kitap.”

Financial Times

“Günlerinize ve yaşam tarzınıza bakış açınızı değiştirecek özel bir kitap.”

Ryan Holiday

“Benim için tüm zamanların en iyi kitaplarından biri.”

Arianna Huffington

“Çok faydalı, yepyeni bir kitap.”

Wall Street Journal

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Sinem Ezgi Akbulut
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular