Ana SayfaKişisel GelişimYaşadım Demek İçin Ne Yapmalı?

Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı?

Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı? – Büşra Sanay , Muazzez İlmiye Çığ

Tür:Kişisel Gelişim
Yazar:Büşra Sanay , Muazzez İlmiye Çığ
Yayınlanma Tarihi:2023
Yayınevi:Tuhaf Yayınları
Konusu

Kitapta dünyaca ünlü bir Sümerolog olan Muazzez İlmiye Çığ’ın hayat tecrübeleri gazeteci Büşra Sanay tarafından söyleşi şeklinde kaleme alınmıştır. Günlerce süren görüşmelerle Muazzez İlmiye Çığ, kendi hayat motivasyonunu, kendi tecrübelerini, bu ülkenin ve gençlerin nasıl gelişeceği ile ilgili görüş ve önerilerini anlatmıştır.

Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı? Özeti

Muazzez İlmiye Çığ, Osmanlı Devleti’nin yıkılış dönemi ve Cumhuriyetin kuruluşunun ilk dönemlerini tek bir ömürde yaşamış nadir insanlardan biri olarak bu dönemin etkisinde yoğun bir şekilde kalmıştır ve bu durum onun eğitim hayatını ve hayat motivasyonunu derin bir şekilde etkilemiştir. Tam bir Cumhuriyet kadını olan Muazzez İlmiye Çığ, Atatürk’e ve onun devrimlerine olan minnettarlığını, kendi motivasyonunu bu kurtuluş mücadelesinden aldığını her fırsatta dile getirir.

Öğretmen bir ailenin kızı olan Muazzez İlmiye Çığ, çocukluktan bu yana ailenin, özellikle de babasının etkisiyle kitaplarla ve öğrenme merakıyla büyür. Savaş döneminde yaşadıkları büyük zorluklara rağmen öğrenme ve topluma faydalı olma hayalinin peşinden gider. Öncelikle bir öğretmen okuluna gider, 17 yaşından 21 yaşına kadar Eskişehir’de öğretmenlik yapar. Savaş sonrası dönemde çok fazla okul ve alan seçeneği olmadığından hiç araştırmadığı ve bilmediği bir alan olan Sümeroloji bölümünü seçer. Bu alanda derinleşmek için çok fazla çalışır ve yabancı hocalarını anlayabilmek için Almanca, Fransızca ve İngilizce öğrenir. Edindiği bilgi miktarı artınca motivasyonunun arttığını ve bu alanın kendisinde bir tutkuya yol açtığını belirtir. Ancak bu öğrenme merakının artmasında hala en temel motivasyonu ülkesine faydalı olma isteğidir. 31 sene boyunca müzede çalışarak on binlerce tableti temizleyip çevirilerini yapar ve o tabletleri belli bir düzen oluşturarak arşivler. Üç bin tabletin kopyasını da bir katalog haline getirip yayımlar.

Muazzez İlmiye Çığ, bilgiye verdiği önem nedeniyle çokça okur ve seyahat eder. Çok kez yurtdışında bulunup belli sürelerde buralarda yaşamasına rağmen gençlerin de yurtdışında eğitim aldıktan sonra ülkelerine dönmelerinin çok kıymetli olduğunu ancak bunun için ülkede eğitime ve bilime yeterli özenin gösterilmesi gerektiğini söyler.

109 yıllık hayatı boyunca acı tatlı birçok tecrübe yaşayan Muazzez İlmiye Çığ, gençlere kariyer planlamasının nasıl yapılacağı, bir kadın olarak nasıl daha güçlü durulabileceği ve gençlerin ülkesine nasıl faydalı olabileceğine dair bir çok öğütte bulunur. Bunun yanı sıra insanın hayatı anlamlandırmasının temelinde bir hayat amacı bulmasını, bu amacın da insanı çeşitli fiziksel ve ruhsal olumsuzluklardan uzak tutabileceğini söyler. Ona göre insan kendinin işe yaradığını ve dünyada bir yeri olduğunu hissederse dünyası anlamlı hale gelir, kendisi de hayatın anlamını üretmek ve sevmekte bulduğunu söyler. Çalışmayı çok sever ancak gezmeye, okumaya, sosyalleşmeye de gerekli vakit bulup zamanı dengeli kullanmanın önemli olduğunu düşünür. Ona göre hayatta başımıza gelenlere karşı geliştirebileceğimiz 4 davranış şekli vardır:

1- Ne olursa olsun her zaman iyiyi düşünebilmek

2- Şartlar seni zorlasa da “kendin olma” çabandan vazgeçmemek

3- Asla kin beslememek

4- Daima ölçülü olmak.

Başımıza gelenlere bu açıdan bakabilirsek kötü duygulara takılı kalmaz, tembelliklerden, dengesizliklerden uzak kalarak adımlarımızı her daim ileri taşıyabiliriz.

“‘Yaşadım!’ diyebilmek için ne yapmalıyız?” sorusuna bir cevap arayan bu kitap, ismi gibi hayatını ilim ve sevgiyle geçiren, bu bilgiyi kendine saklamayıp bir Sümer atasözü olan “Biliyorsun, neden öğretmiyorsun?” sözü ışığında birçok eser yayınlayan Muazzez İlmiye Çığ’ın hayatını kısmen de olsa anlamamıza yardımcı olacak ve hayat amacını arayanlara ışık tutacaktır.

Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı? – Kitap Açıklaması

Ne Olursa Olsun Her Zaman İyiyi Düşün.

Asla Kin Besleme.

Daima Ölçülü Ol.

Hayatta Herkesle Ve Her Şeyle Aramızda, İhlal Edilmemesi Gereken, Görünmez Sınırlar Var.

İnsan Bu Dünyada Aklı Kadar Yer Kaplıyor.

Şartlar Seni Zorlasa Da Kendin Olma Çabandan Vazgeçme.

Gözünü Hedefine Diken İnsan Zararsızdır.

Kendini Anlatmayacaksın, Bırakacaksın İnsanlar Seni Tanısın.

Gelişmeye Cüret Edecek Kadar Cesur Değilsen Hayatta İz Bırakamazsın.

Bu Yolda Öğrendiklerimiz Ve Öğrettiklerimiz Bizi Biz Yapar.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Sinem Ezgi Akbulut
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular