Kurtlarla Koşan Kadınlar

Kurtlarla Koşan Kadınlar – Clarissa Pinkola Estes

TürYazarYayınlanma Tarihi
Kişisel GelişimClarissa Pinkola Estes1989
Konusu

Kadınlar için yalın, uygulanabilir ve doğal çözümler öneren kitağ, On dokuzuncu yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gerekenleri konu edinmiştir.

Kurtlarla Koşan Kadınlar Özeti

Derin içgüdüsel doğa, önemli görülmediği için toplum tarafından tehlikeye atıldı. Akılcılık ve kafa yoluyla karar verme, işlerin ilk ve sosyal olarak kabul edilen yolu haline geldi. Vahşi kadın arketipi, herkesin derinliklerinde sahip olduğu içgüdüsel bilgidir. Ne zaman kalıp, ne zaman ayrılacağını, ne zaman yaşatacağını ve ne zaman ölüme terk edeceğini bilmektir. Dengede yaşamın doğal döngüleri hakkında bilgidir. Günümüzde kadınlardan yüksek beklentiler var: onlar herkes için her şey olmalı. Mülkiyet, nesneler ve daha küçük varlıklar olarak muamele gördüler.

Peri masalları büyümenin yollarını gösterir ve kişinin kendi doğru yolunu nasıl bulacağına dair talimat verir. Derin içgüdüsel rehberimizle olan bağlantımızı kaybetmiş olabiliriz, ama o hala orada ve bize yardım edebilir. Vahşi Kadın, bulunduğumuz her yerde yaşar ve her yerde bulunabilir: Güzellikte, günlük ilişkilerde, dürüst bir gülümsemede. Birçok kadın, rasyonalitenin geliştiği bir dünyada derin içgüdü selliğin özlemini çeker.

Kültürler aracılığıyla Vahşi Kadının birçok farklı ülkede birçok adı vardır, örneğin: La Mujer Grande, büyük kadın ( İspanya ), Dakini, kadınlarda net görmeyi sağlayan dans gücü ( Tibet ), Psikoloji, ruhu tanıma; İç rehberle teması kaybetmek, neşeyi ve ilhamı alıp götürür ve kadınları sadece günlük yaşamda ‘işlevsel’ hale getirir. Kadınları titrek, depresif, güçsüz, utanç verici, kronik olarak şüpheli ve daha fazlasını yapar. Kadınların yaşamları durağan olduğunda veya can sıkıntısıyla dolduğunda, her zaman vahşi kadının ortaya çıkma zamanıdır. Her kadının içinde neşe ve özgürlüğün yaşadığı bir yer, yemyeşil büyümek için gizli bir yer vardır.

Vahşi Kadın, kadınlara müttefik, lider, model, öğretmen gibi davranabilir. Bir kadının bilmesi gereken her şeyi ve her şey için ilaç taşır. İçgüdüsel doğa ile birlikte olmak, gönülden ve temelli hareket etmek demektir. Eski yara izleri ve tutku, bir kadının içgüdüsel doğasına geri dönüş yolunu bulabileceği kapılardır.

Kurtlarla Koşan Kadınlar – Bölümler

Bölüm - 1: Vahşi Kadının Dirilişi

İlk hikâye, çölde yaşayan ve kemik toplayan bir kurt kadın olan La Loba hakkındadır. Bütün bir iskeleti bulduğunda, onu tekrar canlı söylüyor. Bu bize ölü fikirlerin ve güçlerin ruh sesini kullanarak diriltilebileceğini öğretir. Bunun için kadının derin bir sevgi durumuna girmesi ve o kaynaktan konuşması gerekir. Kemikleri toplamak, yaratıcı işler yapmaktır, örneğin: rüyaları analiz etmek, dans etmek, sanat yapmak;

İkinci hikâye, yedinci cennetin yedinci kasasında Hezekiel Çarkı’nı gören dört Rabbinim’i anlatır. Bu hahamların her biri bu yeni bilgiyle farklı şekilde ilgileniyor. İçgüdüsel güçle edindiğimiz bilgileri kullanmak ve yaşamak bizim işimiz. Aydınlanma ile başa çıkmanın en iyi yolu, bu nedenle, orta derecede bir hayranlıkla karşılık vermek ve onun dünyasının merkezi olmasına izin vermemektir.

Bölüm - 2: Davetsiz Misafiri Takip Etmek

Mavisakal’ın üçüncü öyküsü, bir kadınla evlenen ve yokluğunda anahtarlarını ona bırakan bir adam hakkındadır. Keşfetmeye gider ve yasak anahtarı kullanır. Kapının arkasında önceki eşlerinin cesetlerini bulur. Anahtar kırmızıya boyanmıştır ve bu yüzden onu gizler, ancak Mavisakal onun ihanetini öğrenir ve bunun için onu öldürmek ister. Korkarak kardeşlerini arar ve onlar kocasını öldürmeyi başarır.

Bu hikâye bize her kadının ruhunda doğal bir yırtıcı olduğunu öğretiyor. Bu adam bir kadının sadece olmasını istediği gibi olmasını istiyor: tamamen masum ve saf. Ama bir kadın tehlikenin farkında olmadan ve daha fazlasını bilmek istemeyerek dolu dolu bir hayat yaşayamaz. Büyümek için meraklı olmamız ve zihnimizin karanlık köşelerini keşfetmemiz gerekir.

Her kadın, doğal içgüdüyü engellemeye çalışacak doğal olmayan bir güce sahiptir. Avcı kadınları fikirlerinden, duygularından ve eylemlerinden koparır, ışığı özlese de onu öldürür. Bu nedenle, bu tür güçleri tanımamız ve onun sonsuzluğuna karşı kendimizi korumamız gerekir. Ama çoğu zaman, gençken (zihinsel ve/veya fiziksel), gençlikten gelen zevkten, fiziksel çekimden ya da zevkten kaynaklanan tehlikeyi görmeyiz. Böylece birinin görünüşüne, çekiciliğine ve zenginliğine kolayca kapılırız.

Av olarak saf kadınlar: Genç kadınlar, içgüdülerine güvenmeyi öğrenmedikleri için yakalanmalarına izin verdiler. Onlara kibar ve iyi davranmaları söylenir ve yırtıcıyı olduğu gibi görmemeleri öğretilir. Avcı kadınları fikirlerinden, duygularından ve eylemlerinden koparır, ışığı özlese de onu öldürür.

Kurtlarla Koşan Kadınlar –  Kısa Bilgiler

  • The New York Times’ın En Çok Satanlar listesinde üç yıllık bir süre içinde 145 hafta kaldı. Estés, New York Times En Çok Satanlar listesindekiİlk Latina olduğu için Meksika Amerikan Kadın Vakfı’ndanLas Primeras Ödülü kazandı.
  • Kitap ayrıca USA Today , Publishers Weekly ve Library Journal dahil olmak üzere diğer en çok satanlar listelerinde de yer aldı.
  • Estés, hikâyelerinin ve araştırmalarının popüler ses kasetlerini üretiyordu ve yayıncılar onları bir kitaba dönüştürmek için yanaşmıştır.
  • Yazar, hastalarla yaptığı çalışmanın bir parçası olarak hikâyelerle çalışır. Kitapta basılan hikâyeler, kendisine ailesinden ve seyahatlerinde tanıştığı diğer insanlardan verilmiştir.
  • Hikâyeler, yaşam döngüleri ve şifa biçimleri hakkında bilgi aktarmanın bir yoludur. Sanat biçimleri, onun iyileşme potansiyelini kullanmasının ve bu süreçte hastalarına yardım etmesinin bir yoludur.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]
Önceki KonuSol Ayağım
Sonraki KonuMutlu Prens

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular