Ana SayfaKişisel GelişimAnnem ve Hayatın Anlamı

Annem ve Hayatın Anlamı

Annem ve Hayatın Anlamı – Irvin D. Yalom

Tür:Kişisel Gelişim
Yazar:Irvin D. Yalom
Yayınlanma Tarihi:1999
Yayınevi:Kabalcı Yayınevi
Karakterler

Paula, Magnolia, Irene, Dr, Lash

Konusu

Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom’un yazdığı psikolojik bir incelemedir. Bu kitapta Irvin Yalom, kendisinin ve hastalarının hayatın anlamını ararken neler yaşadıklarını konu ediniyor.

Annem ve Hayatın Anlamı Özeti

Kitap, Yalom’un hastalarıyla yaşadığı deneyimler üzerine inşa ettiği altı öyküden oluşuyor.

Paula, kanseri bir kez yendikten sonra nüksetmeyle oldukça iyi başa çıkıyor ve hatta Yalom’la kanser hastalarından oluşan bir gruba liderlik ediyor. Grup sürecinde kendi baş etme gücünü gruba yansıtan Paula, Yalom’un deyimiyle fazla güçlenip ilham verici bir hal alan ve diğer uzmanlardan sonra grubu fazla sahiplenen Paula ile Yalom arasında gelişen gerilimden bir süre sonra gruptan ayrılır. Yalom Paula’nın ayrılmasıyla birlikte birçok hastanın daha fazla gelişmeye ve kendilerine ilham vermeye başladığını görür. Aradan bir hayli zaman geçip Paula ile iletişimi kaybettikten sonra bir gün Paula’yı tanıyan hastasından Paula’nın lupus olduğunu öğrenir. On yıl sonra Paula’nın evinde öğle yemeği için buluşurlar. Bu görüşmeden sonra bir süre birbirlerini bir daha görmezler. Birkaç ay sonra Yalom, Paula’nın oğlundan bir not alır.  Not: “Annem öldü ve eminim size haber vermemi isterdi.” diye yazar.

Hastanede hasta gruplarıyla yaptığı psikolojik danışma seanslarını anlattır. Vücudunda böcek gezdiğini iddia eden yeme bozukluğu olan felçli bir kadın ve daha birçok rahatsızlığı olan hastayla yaşadığı süreci bizlerle paylaşır. Yalom, grup üyesi Magnolia ile birçok şey yaşar.  Örneğin; Tıpkı Magnolia’nın başkalarını iyileştirme gücüne saygı duyulduğu gibi, ancak bu gücü elinde tuttuğu için iyileştiremeyen bir kadın olması, bize mitleştirdiğimiz kişilerin kendilerinin mitlerden muzdarip olduğunu, umutsuz olduklarını, yas tutabileceklerini söyler. Bir annenin ölümü, hayata kızabilir ve vermekten vazgeçmek isteyebilirler. Kendilerini yaralayabileceklerini gösterir.

Hayatı kayıplarla dolu olan ve genç yaşta kocası Jack’in ölümüyle Yalom’da kalan cerrah Irene ile seans anekdotları yer alıyor. Dört yıllık terapi boyunca hem Irene çok değişir hem de Yalom çok şey öğrenir. Bu süreci yazılı hale getirmek isteyen Irene’dir. Çünkü Irene, diğer terapistlerin ne yaptıklarını bilmemesini ve bu keşiflerin Yalom’la sınırlı kalmayıp diğerlerine de ulaşmasını ister.

Dr. Lash’in iyileşme amacıyla hastalarıyla yaptığı terapiyi kaydettiği kasetleri hastalara dinleterek seansla ilgili görüşlerinin alınmasına yönelik çalışmalardan bahsediliyor. Çalışmalarda bir şeyler ters gider ve Dr. Lash yanlışlıkla hastasına kendi yorumlarını ve analizlerini içeren kaseti dinlettir. Bu yorumlar birçok araştırmaya ve hastanın hayatında değişikliğe yol açmıştır. Dr. Lash, hastasına karşı yönlendirici ve çatışmacı bir tavırla iyileşme sürecini başarıyla yönettir.

Dr. Lash’in kabuslarla boğuşan bir hastasıyla yaptığı terapileri konu alıyor. Dr. Lash hastası gibi davranınca hem hastaya fayda sağladı hem de yüzleşmesi ve düzeltmesi gereken yönleri olduğunu fark eder. Adından da anlaşılacağı üzere terapi sürecinin bir kedi ile yürütüldüğü söylenebilir.

Annem ve Hayatın Anlamı – Kitap Açıklaması

Nietzsche Ağladığında ve Aşkın Celladı gibi tanınmış kitapların yazan Irvin Yalom, bu kitapta psikoterapi ve hayatın anlamını arama çabasında kendisinin ve hastalarının yaşadığı deneyimleri konu ediyor. Ölümünden birkaç yıl sonra düşlerine giren kendi annesi; ölümcül bir kansere yakalanmasına rağmen hayatın anlamını yitirmeyen Paula; çok sevdiği ağabeyini ilk gençlik yıllarındaki bir araba kazasında yitirmiş ve şimdi de beyin kanserine yakalanmış kocasının ölümünü yaşamakta olan duygusal olarak ketlinmiş irene ve diğer yaşantılar. Her biri terapinin pasif bir çözümleme sürecinden İbaret olmadığını, hastanın ve doktorun birbirini karşılıklı olarak eğittiğini ortaya koyuyor. Kitap boyunca, Yalom, kanser gibi ‘ürkütücü’ bir hastalığa sahip insanların kendi kendilerini iyileştirmeyi başarma güçlerinin yansıra çağdaş tıbbın sınırlarını sergilemekten çekinmiyor. Anne ve Hayatın Anlamı, ölüm üzerine, insanın daha anlamlı yaşamak için verdiği kişisel mücadeleler üzerine derin gözlemler içeren bir kitap.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular