Pembe Fili Düşünme

Pembe Fili Düşünme – Zeynep Selvili Çarmıklı

TürYazarYayınlanma Tarihi
Kişisel GelişimZeynep Selvili Çarmıklı2018
Konusu

Yalnızca olumlu duygular, düşünceler, başarı, mutluluk, aşk gibi olaylara odaklanan bir insan yaşamının eksikliğine; Acı, üzüntü, başarısızlık, yetersizlik gibi zihnimizin derinlerine atmaya çalıştığımız duygu, düşünce ve olayların biz insanlar için de olduğunu açıklayan kişisel gelişim konuları ele alınmıştır.

Pembe Fili Düşünme Özeti

Yazarımızın kendi deyimiyle “bir kişisel gelişim değil, kişisel kabul” kitabı olan Pembe Fili Düşünme beş bölümden oluşuyor. Bize nasihatler verip ‘sen her şeyi başarabilirsin’ demek yerine kendi kabulleniş sürecini, deneyimlerini ve konu ile ilgi örnekleri sunuyor bize.

Yazarımız üniversite ikinci sınıftayken ilk panik atağını geçirmiştir.  O anı o kadar yoğun yaşamıştır ki kalp krizi geçirdiğini düşünür. Bir arkadaşının yardımı ile hastaneye koşar ve orada yaşadığı şeyin kalp krizi değil bir panik atak krizi olduğunu öğrenir. Yaşadığı korkuyla evine kapanır, tekrar panik atak geçirmemek için kendisini her şeyden soyutlar. Düşündüğü bir tek şey vardır ‘ ya yine panik atak geçirirsem.’ Bu düşünce ile okulunu bırakma aşamasına gelir. Duygularını bastırmanın, onlardan kaçmanın doğru olmadığını anlayan yazarımız elbette onlarla yüzleşmesi gerektiğini de öğrenir. Ve ilk bölümde sürekli kaçtığımız duygu, acı ve mutsuzluklarımız varsa onlarla yüzleşmememiz gerektiğini bizlere söyler.

İkinci bölümde hayatımız boyunca birileri ya da kendimiz tarafından oluşturulmuş etiketlerimizin (güzel, çirkin, başarılı, aptal, cesur, akıllı, korkak…) aslında bizim üzerimizde bıraktığı etkisini okuyoruz. Katıldığı bir seminerde yaşadıklarını anlatarak etiketlerin hayatımızdaki rolünü kavramamıza yardımcı oluyor. Ve tabi en güzel kısmı da örnek olaylara bağlı olarak kitabı bir kenara bırakıp deneyler yapmamızı istiyor bizden.

Çirkin ya da güzel, başarılı ya da başarısız, çalışkan ya da tembel her ne isek kendimizi kabul edip beğenmediğimiz her yönümüz ile kucaklaşmamız gerektiğini anlatıyor. Mükemmel olmadığımızı ve hatta ne kadar uğraşsak da mükemmel olamayacağımızdan bahseden yazarımız kendimizi sevdiğimiz takdirde yaptığımız her işin en iyisini yapacağımızı anlatıyor bize. Eğer ki hayatımızın zor bir evresindeysek öz şefkatle kendimize sarılmamız gerektiğini yazıyor. Belki de en önemli kısım burasıdır. Genelde başkalarına karşı daha anlayışlı daha şefkatli olurken kendimize geldiğimizde daha acımasız olur, anlayışımızı kaybederiz öyle değil mi?

Kendimize, iç sesimize, yaşadıklarımızın getirdiği çaresizliklerimize yol gösterecek bir kitap olabilir. Kitabın dikkat çeken ilk özelliği ismi olsa da okunmaya değer. 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 3.8]
Önceki KonuKağnı Ses Esirler
Sonraki KonuAylak Adam

Benzer Konular

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Kasım kılıç
Kasım kılıç
8 ay önce

Bazı kitapları okurken kendinde kocaman eksikler olduğunu düşünür ve bu durumdan yoksun kalma üzüntüsü biçimlenir içinde. Özeti bile bu denli başarılı çıkarılmışsa kitabı en yakın zamanda okumuş olurum umarım.

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular