Ana SayfaKişisel GelişimPembe Fili Düşünme

Pembe Fili Düşünme

Pembe Fili Düşünme – Zeynep Selvili Çarmıklı

Tür:Kişisel Gelişim
Yazar:Zeynep Selvili Çarmıklı
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:İnkılap Kitabevi
Konusu

Yalnızca olumlu duygular, düşünceler, başarı, mutluluk, aşk gibi olaylara odaklanan bir insan yaşamının eksikliğine; Acı, üzüntü, başarısızlık, yetersizlik gibi zihnimizin derinlerine atmaya çalıştığımız duygu, düşünce ve olayların biz insanlar için de olduğunu açıklayan kişisel gelişim konuları ele alınmıştır.

Pembe Fili Düşünme Özeti

Yazarımızın kendi deyimiyle “bir kişisel gelişim değil, kişisel kabul” kitabı olan Pembe Fili Düşünme beş bölümden oluşuyor. Bize nasihatler verip ‘sen her şeyi başarabilirsin’ demek yerine kendi kabulleniş sürecini, deneyimlerini ve konu ile ilgi örnekleri sunuyor bize.

Yazarımız üniversite ikinci sınıftayken ilk panik atağını geçirmiştir.  O anı o kadar yoğun yaşamıştır ki kalp krizi geçirdiğini düşünür. Bir arkadaşının yardımı ile hastaneye koşar ve orada yaşadığı şeyin kalp krizi değil bir panik atak krizi olduğunu öğrenir. Yaşadığı korkuyla evine kapanır, tekrar panik atak geçirmemek için kendisini her şeyden soyutlar. Düşündüğü bir tek şey vardır ‘ ya yine panik atak geçirirsem.’ Bu düşünce ile okulunu bırakma aşamasına gelir. Duygularını bastırmanın, onlardan kaçmanın doğru olmadığını anlayan yazarımız elbette onlarla yüzleşmesi gerektiğini de öğrenir. Ve ilk bölümde sürekli kaçtığımız duygu, acı ve mutsuzluklarımız varsa onlarla yüzleşmememiz gerektiğini bizlere söyler.

İkinci bölümde hayatımız boyunca birileri ya da kendimiz tarafından oluşturulmuş etiketlerimizin (güzel, çirkin, başarılı, aptal, cesur, akıllı, korkak…) aslında bizim üzerimizde bıraktığı etkisini okuyoruz. Katıldığı bir seminerde yaşadıklarını anlatarak etiketlerin hayatımızdaki rolünü kavramamıza yardımcı oluyor. Ve tabi en güzel kısmı da örnek olaylara bağlı olarak kitabı bir kenara bırakıp deneyler yapmamızı istiyor bizden.

Çirkin ya da güzel, başarılı ya da başarısız, çalışkan ya da tembel her ne isek kendimizi kabul edip beğenmediğimiz her yönümüz ile kucaklaşmamız gerektiğini anlatıyor. Mükemmel olmadığımızı ve hatta ne kadar uğraşsak da mükemmel olamayacağımızdan bahseden yazarımız kendimizi sevdiğimiz takdirde yaptığımız her işin en iyisini yapacağımızı anlatıyor bize. Eğer ki hayatımızın zor bir evresindeysek öz şefkatle kendimize sarılmamız gerektiğini yazıyor. Belki de en önemli kısım burasıdır. Genelde başkalarına karşı daha anlayışlı daha şefkatli olurken kendimize geldiğimizde daha acımasız olur, anlayışımızı kaybederiz öyle değil mi?

Kendimize, iç sesimize, yaşadıklarımızın getirdiği çaresizliklerimize yol gösterecek bir kitap olabilir. Kitabın dikkat çeken ilk özelliği ismi olsa da okunmaya değer. 

Pembe Fili Düşünme – Kitap Açıklaması

Pembe fili düşünmemem gerekiyor. Tamam, o zaman kocaman, gri bir balina düşünürüm. Pembe fili düşünme. Balinalardı değil mi su püskürten? O kadar zaman nefeslerini mi tutuyorlar, ne yapıyorlar? Pembe fili düşünme. Geçenlerde aldığım kitabı da düşünebilirim. Pembe fili düşünme. Çok heyecanlıyım başlamak için. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünmemem lazım. Acaba kaç defa düşündüm? Pembe fili düşünme.

Böyle de düşünmemem lazım galiba. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme. Mini mini bir kuş donmuştu, pencereme konmuştu. Pembe fili düşünme. Of kaç dakika oldu acaba? Pembe fili düşünme. Dakika tutmayı unuttum galiba. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme.  Acaba telefonum nerede? Kılıfı da pembe! La la la la. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Kasım kılıç
Kasım kılıç
Ziyaretçi
3 yıl önce

Bazı kitapları okurken kendinde kocaman eksikler olduğunu düşünür ve bu durumdan yoksun kalma üzüntüsü biçimlenir içinde. Özeti bile bu denli başarılı çıkarılmışsa kitabı en yakın zamanda okumuş olurum umarım.

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular