Ana SayfaBiyografilerYusuf Atılgan

Yusuf Atılgan

Doğum:1921, Manisa – Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm:1989, Moda – İstanbul
Meslek:Yazar ve Öğretmen

Yusuf Atılgan Kimdir?

Yusuf Atılgan, 1921 yılında Manisa’da doğmuştur. Manisa’nın Yunanlıların işgali (Eylül 1922) ile ailesi, yaşadıkları dağlık bölgeden Hacırahmanlı’ya göç etmiştir. Atılgan Necati Bey İlköğretim Okulu ve Balıkesir Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul’a giderek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girmiş, Ahmet Hamdi Tanpınar, Reşid Rahmeti Arat, Ali Nihat Tarlan, Ragıp Hulusi Özdem ve Halide Edib Adıvar gibi isimlerin öğrencisi olarak okumuştur. Üniversite yıllarında solcu öğrenci hareketlerine karıştığı için bir süre gözaltına alınmış, Ardından tezini tamamlayarak ve mezun olmuştur. Akşehir Maltepe Askeri Lisesi’nde bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra Hacırahmanlı köyüne dönüş yapmıştır.

Babasının ölümüyle çiftlik işi ona kalmıştır. 1949’da evlenip, 3 yıl sonra köydeki işini bırakarak edebiyata odaklanmıştır. 1954 yılında Tercüman’ın öykü yarışmasına “Ziya Atılgan” ve “Nevzat Çorum” maslahlarıyla yazdığı iki öykü ile katılım yapmış ve bu yarışmada, Evdeki adlı hikayesi ile birinci ve Kümesin Ötesi ile de yedinci olmuştur. Kendisiyle özdeşleşen Aylak Adam (1958) ile Yunus Nadi Roman Ödülü’nde ikincilik kazanarak, bu dönemde geniş bir kitle tarafından tanınmaya başlamıştır.

9 Ekim 1989’da, Canistan’a çalıştığı dönemde, peşi sıra gelen hastalıklar sonrasında kalp krizinden vefat etmiş ve Moda Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrasında Bülbülderesi Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Yusuf Atılgan Eserleri

Romanlar
Öyküler
  • Bodur Minareden Öte
  • Eylemci
Çocuk Kitabı
  • Ekmek Elden Süt Memeden
Ödüller
  • 1955 Tercüman Gazetesi Öykü Yarışması’nda takma adla katıldığı Evdeki öyküsü ile birincilik ve Kümesin Ötesinde öyküsü ile dokuzunculuk
  • Aylak Adam romanı ile 1957-1958 Yunus Nadi Roman Ödülleri’nde ikincilik
  • Bodur Minareden Öte ile Sait Faik Öykü Ödülü

Yusuf Atılgan’ın Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Yusuf Atılgan sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

786BeğenenlerBeğen
4,129TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular