Zeynep Selvili Çarmıklı

Doğum: 26 Haziran 1987 izmir

Meslek: Psikoloji, Yazar

Tür: Kişisel Gelişim, Psikoloji

Zeynep Selvili Çarmıklı Kimdir?

Son zamanlarda yazdığı kitap ve programlarla adından söz ettiren Zeynep Selvili Çarmıklı, 1987 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi’ne devam eden yazar, Miami Üniversitesi’nden çift ana dilini bitirmiştir. Sinema ve Psikoloji ana bilim dalını bitirmiştir. New York Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlamış. Uzman Ruh Sağlığı Danışmanı ve Psikoterapist Zeynep Selvili Çarmıklı, sosyal medyada canlı yayın yaparak insanların sorularını yanıtlamaktadır.

Amerika’da kaldığı süre boyunca kendini geliştirmeye çalışan Zeynep Selvili Çarmıklı, önce bilişsel ve davranışçı terapi, depresyon tedavisi ve davranışsal aktivasyon eğitimi almış, daha sonra problem çözme terapisi, travma sonrası terapi ve aile terapisi, çocuklarda ve ergenlerde intihar alanlarında kendini geliştirmiştir.

Dünyada en çok başvurulan psikolojik testlerle ilgili uzmanlardan eğitim alan Zeynep Selvili Çarmıklı, özellikle depresyon alanında yeterli maddi imkana sahip olmayan ergen ve yetişkinlere psikoterapi uygulamış, Ayrıca maddi imkanı olmayan işçilere ücretsiz eğitim kursları vermiştir.

2012 yılında Türkiye’ye kesin dönüşünde internet üzerinden psikolojik içerikli bir program yaparak, Bu programlarda her hafta izleyicilerin merak ettiği sorulara ve kendini geliştirmek isteyen bireylere yardımcı oldu.

Zeynep Selvili Çarmıklı Eserleri

Pembe Fili Düşünme Alıntıları

Çünkü insan bastırdıklarının esiri olur.

Mücadele vermek ağır, kabul etmek hafifti.

Acıdan kaçayım derken hayatı kaçırmaya başlarız.

Bilmem, belki de uyku kurtuluş oluyordu acılardan…

Meğer zaman değil, zamanla ne yaptığımızmış bizi iyileştiren.

Yolunu kendin yürüyebilmek için, yönünü kendin koymak zorundasın.

Evlenip yuva kurmak bir hedeftir. Anlayışlı bir eş olmak ise değer.

Depresyon, üzüntü veya bazı durumlarda öfke veya yas gibi duyguları yaşamamak için ödediğimiz bedeldir.

Herhangi bir canlı travma tik bir tecrübe yaşadığında buna sebep olan kişi, mekan ve eşyalardan uzak durmaya başlar.

Dış dünyadaki kuralı şu şekilde özetleyebiliriz: “Bir şeyi istemiyorsan onu çözmenin bir yolunu bul. Bulamıyorsan da ondan kurtul. “

Bazı günler kimseleri dinlemek istemiyordum. En sevdiklerimi bile. Bazı günler içimdeki şefkatli dinleyiciden uzaklaşıyordum.

Davranışsal anlamda sabit diye bir şey yoktur: Kimse hayatının her anında zeki, utangaç, sabırlı veya depresif değildir. Hepimizin içinde geniş bir davranış dizisi vardır.

Tüm hayatınız boyunca siz, sizdiniz. Bedeniniz değişti, rolleriniz değişti, inandıklarınız, düşünceleriniz, önceliklerini değişti fakat siz her zaman sizdiniz.

Beklemek hiçbir sorunu çözmüyor. Sağlamasını yaptım, bizi kandırmışlar, meğer zaman değil, zamanla ne yaptığımızmış bizi iyileştiren.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4]
Önceki KonuYusuf Atılgan Sözleri
Sonraki KonuAnayurt Oteli
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular