Oscar Wilde

Tür:1854, Westland Row, Dublin – İrlanda
Yazar:1900, Paris – Fransa
Yayınlanma Tarihi:Oyun yazarı, Şair, Roman ve Öykü Yazarı

Oscar Wilde Kimdir?

Oscar Wilde, İrlanda’nın tanınmış göz cerrahlarından Sir William Wilde ile genç İrlandalı devrimcilere örnek olan başarılı bir yazar ve şair olan Jane Francesca Wilde’ın ikinci çocuğu olarak Dublin’de doğdu. Babası, tıp bilimine yaptığı hizmetlerden dolayı 1864’te şövalye ilan edildi.

Haziran 1855’te aile lüks bir bölgeye taşındı. Wilde’ın kız kardeşi Isola burada doğdu. Jane Wilde, cumartesi akşamları burada partiler düzenlerdi, Sheridan le Fanu, Samuel Lever, George Petrie, Isaac Butt ve Samuel Ferguson gibileri davet ederdi. 9 yaşına kadar evde eğitim gördükten sonra Wilde, Portora Kraliyet Okulu’na kaydoldu. Yazları aile ile birlikte geçiren Wilde kardeşler, George Moore ile oyunlar oynardı.

Portora’dan mezun olduktan sonra, 1871’den 1874’e kadar Dublin’deki Trinity Koleji’nde eğitim gördü. Berkeley altın madalyasını, Trinity öğrencileri için en büyük ödülü ve Oxford Üniversitesi’nin Magdalen Koleji’nden bir burs kazanan olağanüstü bir öğrenciydi. 1874’ten 1878’e kadar burada eğitimine devam etti ve en önemli ilkelerinden biri hayatı sanata yakınlaştırmak olan estetik hareketin bir parçası oldu. Magdalen’deyken şiiri Ravenna için 1878 Newdigate Ödülü’nü kazandı. Bu şiiri Encaenia’da okudu ve kaybetti, ancak daha sonra The Rise of Historical Criticism adlı makalesiyle ödülü aldı.

İğne oyası tarzıyla geç Viktorya dönemi Büyük Britanya’sının en başarılı ve ünlü yazarlarından biri oldu. Bir davada sodomi ve ahlaksızlıktan suçlu bulununca büyük bir düşüş yaşadı ve doğduğu ortamın tam tersine Paris’te fakir bir otel odasında öldü.

Oscar Wilde Eserleri

  • Mutlu Prens
  • Dorian Gray’in Portresi
  • Sosyalizmde İnsan Ruhu
  • Yönelimler
  • Narlı Ev
  • Lady Windermere’in Yelpazesi
  • Ehemniyetsiz Bir Kadın
  • Salomé
  • İdeal Bir Koca
  • Ciddi Olmanın Önemi Üzerine

Oscar Wilde’nin Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Oscar Wilde’nin Sözleri ve Alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular