Jane Austen

Doğum:1775, Hampshire – İngiltere
Ölüm:1817, Winchester – İngiltere
Meslek:Roman yazarı

Jane Austen Kimdir?

Jane Austen 19. yüzyıl İngiliz roman yazarlarındandır. Jane Austen, 1775’te Hampshire, Steventon’da doğmuş, bir akrabası sayesinde 1783’te Oxford’da okumuş ve akabinde eğitimine Southampton’da devam etmiştir. Sonunda Berkshire, Reading’deki bir kadın okulu olan Abbey Okulu’na katılır ve roman yazmaya başlar. Ancak 1802’de kendi tanımıyla büyük ve tuhaf bir adamdan (Bay Wisley) evlenme teklifi alır ama kabul etmez. İkisi arasındaki ilişki, Becoming Jane filminde ele alınmıştır. Babası 1805’te öldükten sonra Southampton’a taşınmış ve 1809’da zengin kardeşi ile Chawton’a yanına yerleşip yaşamıştır. Günümüze Bilinen popüler turistik bir yerdir.

Romanlarında, dönemin ve kahramanlarının karakterlerini tasvir etmesi, romanlarının klasikler arasında yer almasını sağlamıştır. Jane Austen, bir köy rahibinin yedinci çocuğuydu. Babası tarafından eğitim o dönemin kadınlarından daha şanslı biri haline getirmiştir. Ebeveyni, çocukların yaratıcı oyunlarını teşvik etmiştir. Parsonage ahırını, yaz tatillerinde ailelerin oyun oynayabileceği küçük bir tiyatroya dönüştürdüler. Austen 12 yaşındayken kendi hikâyelerini yazıyordu, ancak ilk romanının yayınlanması 25 yıl sürecektir.

Ölümü

Austen hiç evlenmemiştir. Bunun yerine ailesiyle birlikte birçok romanının geçtiği Bath da dahil olmak üzere birçok yerde yaşamıştır. Mayıs 1817’de aile, Austen’in hastalığına çare aramak için Winchester’a taşınmış, ancak 18 Haziran 1817’de meme kanserinden ölmüştür. Öldüğünde sadece 41 yaşındaydı. Winchester Katedrali’ne gömülmüştür.

Sinema ve Televizyon Uyarlamaları

Jane Austen’in tüm romanları, televizyon veya sinemaya uyarlanmış, en başarılı 3 romanı film yapılmıştır.

  • Aşk ve Gurur (1995)
  • Emma ve İkna (her ikisi de 1996’da gösterime girmiştir.)
  • Gurur ve Ön Yargı 1995’te çok başarılı bir televizyon dizisi haline gelmiştir.

2013 yılında yayımlanışının 200. yıl dönümü özel etkinliklerle kutlanan Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice) romanı ortalama her on yılda bir ya bir sinema filmi, ya da televizyon filmi veya dizisi haline getirilmiştir.

Jane Austen Eserleri

Romanlar
Ölümünden Sonra Yayımlananlar
  • Manastırı
  • İkna
  • Watson Ailesi

Jane Austen’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Jane Austen’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular