Madeline Miller

Doğum: 1978 Boston, ABD

Eğitim: Brown Üniversitesi Chicago Üniversitesi, Yale Üniversitesi

Meslek: Yazar

Madeline Miller Kimdir?

Miller 24 Temmuz 1978’de Boston’da doğdu ve New York ve Philadelphia’da büyüdü. Brown Üniversitesi’nden Klasikler alanında lisans ve yüksek lisans derecesiyle (sırasıyla 2000 ve 2001) mezun olduktan sonra lise öğretmeni oldu ve öğrencilere Latince, Yunanca ve Shakespeare dersleri verdi.

Miller, The Guardian’dan bir muhabire David Mitchell, Lorrie Moore, Anne Carson ve Virgil gibi birçok şair ve yazardan ilham aldığını söyledi.

Madeline Miller Eserleri

Roman
Akhilleus'un Şarkısı

Miller’in ilk romanı Aşil Şarkısı, Eylül 2011’de yayınlandı. Kitabın yazılması on yıl sürdü. Yunanistan’da geçen roman, Achilles ve Patroclus arasındaki bir aşk ilişkisini anlatıyor. Miller, bu roman için Orange Kurgu Ödülü’nü kazandı.

Ben, Kirke

Miller’in ikinci romanı Ben, Kirke, 10 Nisan 2018’de yayınlandı. Kitap, Homeros’un Odyssey’inin Yunan mitolojisinde bir büyücü olan Circe’nin bakış açısından modern bir yeniden yorumudur. Kitap, Paste tarafından 2010’ların en büyük ikinci kitabı seçildi. Tutor House, Ben, Kirke’yi 2021’de öğrenciler için en iyi kitapları arasında listeledi. HBO Max, kitabın 8 bölümlük mini dizi uyarlamasını onaymıştır.

Önemli ödülleri             

Orange Prize for Fiction (2012)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
983TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular