Jack London

Doğum:1876, Kaliforniya – ABD
Ölüm:1916, Kaliforniya – ABD
Meslek:Roman Yazarı ve Gazeteci

Jack London Kimdir?

Jack London, 12 Ocak 1876’da San Francisco’da doğmuştur. Çocukluğunu yoksulluk içinde geçiren Jack London, ilk eğitimini Oakland’da tamamlamış, Henüz sekiz yaşındayken bir çiftlikte çalışmaya başlamıştır. Ortaokulda her türlü zorlukla okuyan London, 14 yaşında okulu bırakarak iş ve eğitimi birlikte yürütemediği için çalışmaya başlamıştır. Yıkayıcı, gazete satıcısı ve balık avcılığı gibi işler yaptıktan sonra savaş muhabiri olarak çalışmaya başlamış ve Savaş muhabiri olarak çalıştıktan sonra, 1893’te tayfun raporu için gazetecilik ödülü kazanmıştır. Sadece bir yıl sonra, serserilikten 30 gün hapis yatmıştır.

1895’te liseye başlayabilmiştir. Bir yıl sonra üniversitede okumaya hak kazanıp Üniversitede sadece Maddi imkansızlık nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalmış ve daha sonra edindiği Karl Marx, Charles Darwin ve Nietzsche’nin kitaplarını okuyarak bu yazarların fikirleriyle yavaş yavaş kendi dünya görüşünü oluşturmuştur. Eş zamanlı olarak oluşmaya başlayan fikirlerini yazmaya başlamıştır.

İlk hikayesi Overland Monthly’yi 1898’de yayınlayarak. Dergisinde “Alaska Hikayeleri” adlı öykülerini yayınlamaya başlamış ve 1900 yılında tüm bu hikayeleri ilk kitabı “Kurt D * lü” nde bir araya getirmiştir. Jack London’ın eserlerinde yaşam mücadelesini romantik bir bakışla anlatıyor ve çalışmalarının çoğunda sert bir kapitalizm eleştirisinde bulunmaktadır. Kitapları en çok yabancı dillere çevrilmiş Amerikalı yazarlardan biridir.

Kısa Bilgiler
  • En ünlü romanları ise, Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Deniz Kurdu, Demir Ökçe ve Martin Eden’dir.
  • Ünlü yazar, para kazanmaya başladıktan sonra spora da yönelmiş, sporun bütün dallarına ilgi duymuştur.
  • Jack London, 22 Kasım 1916 tarihinde, 40 yaşındayken böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir. Cesedi, kendi isteği üzerine yakılmıştır.
  • Dünya ticari dergi romanının öncüsü ve yazarlıktan yüksek gelir elde edebilen Amerikalıların ilklerindendir.

Jack London Eserleri

Jack London’un Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Jack London’un sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular