Ana SayfaBiyografilerHalide Nusret Zorlutuna

Halide Nusret Zorlutuna

Doğum:1901, İstanbul
Ölüm:1984, İstanbul
Meslek:Öğretmen ve yazar

Halide Nusret Zorlutuna Kimdir?

1901 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Erzurumlu Zorluoğulları ailesinden gazeteci Mehmet Selim, annesi Ayşe Nazlı Hanım’dır. Gazeteci Süleyman Tevfik Özzorluoğlu amcasıdır. Halide Nusret’in babası Avnullah Kazimi Bey, 1908’de “Fedekeran-i Millet Cemiyeti” adında bir siyasi parti kurup muhalefete başladığından, İttihat ve Terakki yönetimi tarafından yıllarca sürgün ve hapiste yaşamaya zorlandı; Bu nedenle Halide Nusret, babasını çocukluğunda çok az gördü. Annesi, dedesi ve amcası ile yaşıyordu. İlk eğitimini de annesinden almıştır.

Avnullah Bey bir süre siyasetten çekilmeyi kabul edip Kerkük’e vali olarak atanınca ailesi Kerkük’e gider. Halide Nusret, bu dönemde özel hocalardan ders alarak Arapça ve İran dillerindeki bilgisini geliştirmiştir. Kardeşi İsmet, Bağdat’ta birkaç ay misafir oldukları sırada dünyaya gelir. Kerkük’teki çocukluk yıllarını Bir Devrin Romanı adlı hatıratında anlatmıştır.

Aile I. Dünya Savaşı sırasında İstanbul’a döndükten sonra Halide Hanım, Erenköy Kız Lisesi’ne devam eder. Bu okulda orta öğrenimini yaparken babasını kaybetti. 1917 yılında babasının ölümü üzerine yazdığı “Ağlayan Kahkaha” başlıklı makalesinin Talebe Defter adlı derginin yarışmasında birincilik ödülü almasıyla edebiyat dünyasına adım atar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okur. Ekonomik koşullar nedeniyle çalışmak zorunda kalınca Darülmuallimat sınavlarına girerek öğretmen olmaya hak kazanır. Öğretmenlik mesleğini çok sevdi ve öğretmen olmak için yaratıldığına olan inancını her zaman dile getirir. 1919 yılında İstanbul’da Özel Aşiyan Lisesi’nde öğretmenliğe başlar. Daha sonra Posta-Telegraf Kalem-i Mahsusu’nda kısa bir süre çalışır. 1921’de İngilizce ve edebiyat dersleri verirken İstanbul Darülfünun Tarih Bölümü’ne özel İngilizce öğrenerek devam eder.

Ölümü

Halide Nusret Zorlutuna 10 Haziran 1984’te İstanbul’da öldü. Cebeci Mezarlığı’na defnedilir. Ayrıca Özel Arşivi Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’ndadır.

Halide Nusret Zorlutuna Eserleri

Romanlar
  • Küller
  • Sisli Geceler
  • Gül’ün Babası Kim
  • Aşk ve Zafer
  • Aydınlık Kapı
  • Büyükanne
  • Beyaz Selvi
Hikâye - Hatıra

Halide Nusret Zorlutuna’nın Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Halide Nusret Zorlutuna’nın Sözleri ve Alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular