Erich Kastner

Doğum:1899, Dresden – Almanya
Ölüm:1974, Münih – Almanya
Meslek:Yazar

Erich Kastner Kimdir?

Bir öğretmen yetiştirme okulu olan Lehrerseminar’da eğitim gördü. Birinci Dünya Savaşı sırasında orduya alındı. Bu deneyim Kastner’ı ömür boyu anti-militarist yaptı. Savaştan sonra Leipzig Üniversitesi’nde Alman edebiyatı okudu. 1920’lerde bir bankada çalıştı ve Die Weltbühne gibi gazetelere katkıda bulundu. 1925 yılında felsefe doktorasını tamamladı.

Kastner, 1927’de yayınladığı erotik bir şiir nedeniyle editörlük işini kaybetti. Berlin’e taşındı ve bağımsız olarak yazmaya başladı. 1930’da Ein Mann gibt Auskunft adlı kitabını yayınladı. Emil ve Dedektifler adlı kitabıyla ünlendi. Kennst du das Land, 1928’de yazılmış, wo die Kanonen blüchen? Adlı şiiriyle Nazizmin yükselişini öngörmüştür. 1931’de, Almanya’nın kayıp kuşağının ve Weimar Cumhuriyeti’nin kaotik yıllarını analiz ettiği trajik bir roman olan Fabian’ı yazdı. Naziler bu kitabı se*s sahneleri için hedef aldı.

Nazilerin baskısına rağmen, Kastner Goebbels’in Propaganda Bakanlığı’na bağlı edebiyat komitesinde oturmayı reddetti. O da İsviçre’ye taşınmayı reddetti. 1993 ve 1945 yılları arasında kitapları yasaklandı ve bu yüzden kitapları İsviçre’de yayınlandı. İsviçre’deki yayıncısıyla görüşmek için sık sık sınırı geçtiği için 1934 ve 1937’de Gestapo tarafından tutuklandı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Münih’teki Die Neue Zeittung dergisinin editörlüğünü yaptı. Çocuk dergisi Der Pinguin’i kurdu. Das fliegende Klassenzimmer, Das doppelte Lottchen, Der kleine Mann ve Als ich ein kleiner Junge war gibi farklı türlerde birçok eser yazdı. 1957’de Büchner Edebiyat Ödülü’nü, 1960’ta Hans Christian Andersen Ödülü’nü ve 1961’de Lewis Carroll Ödülü’nü kazandı.

Kastner, 29 Temmuz 1974’te Münih’te kanserden öldü. Ölümünden sonra, Bavyera Sanat Akademisi, Kastner’in anısına bir edebiyat ödülü verdi.

Erich Kastner Eserleri

Erich Kastner’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Erich Kastner’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular