Anthony Burgess

Doğum: 25 Şubat 1917, Harpurhey, Manchester, Birleşik Krallık

Ölüm: 22 Kasım 1993, St John’s Wood, Londra, Birleşik Krallık

Meslek: Yazar, Şair, Besteci, Eleştirmen, Dil bilimci ve Çevirmen

Anthony Burgess Kimdir?

Dünyaca ünlü İngiliz romancı Anthony Burgess, 25 Şubat 1917’de İngiltere’de doğdu. Tam adı John Burgess Wilson olan yazar, bir yaşındayken annesini kaybettiği için teyzesiyle birlikte büyümüştür. Manchester Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı ve fonoloji eğitimi alan Anthony Burgess, 1940-1946 yılları arasında İngiliz ordusunda görev yaptı.

İngiltere’de beyin tümörü olduğunu öğrendi. Doktorlar bir yıl yaşayabileceğini söylediler ancak bir süre sonra teşhisin yanlış olduğunu anladılar. Uzun yıllar sonra 22 Kasım 1993’te akciğer kanserinden öldü. Senfoni dahil birçok müzik eserini besteleyen Anthony Burgess en büyük hayalini gerçekleştirdi. Bir süre sonra Malaya’da görevdeyken üç roman yazdı.

Beyin tümörü olduğunu öğrendikten sonra, ilk karısının geçimini sağlamak için 12 ayda altı roman yazdı. Tümör teşhisinin yanlış olduğunu öğrendikten sonra kitap yazmaya devam etti. Böylelikle dünyaca ünlü bir yazar olan Anthony Burgess 50’den fazla roman ve kitap yazmıştır. Özellikle 1962’de yazdığı Otomatik Portakal adlı romanı sayesinde büyük bir üne kavuştu. Bu eser dünya çapında milyonlarca kişi tarafından okunmuş ve sevilmiştir.

Bugün hala en çok satanlar listesinde yer alan Otomatik Portakal, 1971’de Amerikalı yönetmen Stanley Kubrick tarafından sinemaya uyarlandı. Anthony Burgess’in romanlarının yanı sıra gazete, eleştiri ve dilbilim üzerine de çalıştı. Böylelikle İngiliz edebiyatının en üretken yazarlarından biri olmayı başardı.

Anthony Burgess Eserleri

  • Otomatik Portakal 
  • Akıllı Sıralama
  • Doktor Hastalandı 
  • Bir Elin Sesi Var 
  • Mozart ve Deyyuslar 

Anthony Burgess Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Anthony Burgess’in Sözleri ve Kitaplardan Alıntıları yer alır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 3]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular