Ana SayfaRomanDoktor Hastalandı

Doktor Hastalandı

Doktor Hastalandı – Anthony Burgess

Tür:Roman, Komedi
Yazar:Anthony Burgess
Yayınlanma Tarihi:1960
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Edwin Spindrift: Rahatsızlığı nedeniyle Burma’dan İngiltere’ye gönderilen mutsuz evli bir dilbilim profesörüdür.

Bayan Spindrift: Edwin’in eşidir. Eşi ameliyatı beklerken kendisi hastane çevresindeki barlarda vakit geçirir.

Konusu

Burma’da dil bilimi öğreten Dr. Edwin Spindrift, aniden hastalanınca İngiltere’ye geri gönderilir. Londra’da kaldırıldığı hastanede bir dizi acı verici ve aşağılayıcı testten sonra beyin tümörü olduğu ortaya çıkar. Ameliyatı beklerken eşi hastane çevresindeki barlarda vakit geçirir.

Doktor Hastalandı Özeti

Kitap, gizemli bir beyin rahatsızlığı nedeniyle Burma’dan İngiltere’ye gönderilen mutsuz evli bir dilbilim profesörü olan PhD, Edwin Spindrift’tir. Edwin nörolojik bir koğuşa kapatılmış ve bir dizi tanı testinden geçerken, Bayan Spindrift yakındaki barlarda bazı itibarsız yeni arkadaşlarla kendini eğlendirir. Bazen, Edwin’in sıkıntısına, bu arkadaşlarını kendisi gelmek yerine ziyaret saatlerinde kocasına eşlik etmeleri için gönderir. Romanın çoğu bir rüya sekansıdır: Edwin beyin ameliyatı için uyuşturulurken, Edwin’in karısı ve birlikte olduğu şirketle ilgili kaygısı, Edwin’in hastaneden ayrılıp karısının arkadaşlarıyla karşılaştığı ve çeşitli maceralar yaşadığı bir fanteziye dönüşür.

Doktor Hastalandı – Kitap Açıklaması

Burma’da dilbilim dersleri veren Dr. Edwin Spindrift aniden rahatsızlanınca İngiltere’ye geri gönderilir. Londra’da yattığı hastanede acı veren ve aşağılayıcı bir dizi tetkikten sonra beyninde tümör olduğu anlaşılır. Geçireceği operasyonu beklerken, karısı da hastane civarındaki barlarda vakit geçirmektedir. Edwin, operasyondan bir gece önce onu bulmak için üzerinde pijamalarıyla hastaneden kaçar. O güne dek sözcüklerin dünyasında yaşamış olsa da onların gerçek hayattaki “göndergelerini” pek umursamamış bir dilbilimci olarak, varlığından bile haberdar olmadığı bir âleme; Soho’nun hayatın kıyısında kalmış bin bir karanlık tiple dolu tekinsiz ve bohem yeraltı dünyasına dalar. Ancak akademik hayattaki steril varoluştan katı gerçekliğin hüküm sürdüğü yeraltına iniş macerası içinde gizem dolu bir müphemlik de barındırır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,517TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular