Ana SayfaYaşam ÖyküsüMuhammed Ali Amerika'ya Karşı

Muhammed Ali Amerika’ya Karşı

Muhammed Ali Amerika’ya Karşı – Leigh Montville

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:Leigh Montville
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Alfa Yayınları
Konusu

Çok az insanın açıkça konuşabildiği bir zamanda cesur bir Afro-Amerikalı gençti. Cassius Clay’i köle ismi olduğu için reddetmiş ve İslam’ı seçerek Muhammed Ali ismini almıştır. 1966’da draft edildiğinde, dini ve vicdani nedenlerle orduya katılmayı reddederek, ringdeki karşılaşmalarından daha büyük bir kavgayı tetiklemiştir.

Muhammed Ali: Amerika’ya Karşı 1966 – 1971 Özeti

Amerikan spor dünyasında efsanevi kişilikleri konu alan biyografik kitaplarıyla tanınan gazeteci Leigh Montville’in Amerika’ya Karşı Muhammed Ali 1966-1971 eseri…

Muhammed Ali için fazla söze gerek yok. Özellikle 1960’larda ve 1970’lerde, çocukluğunu yaşayan her genç için bir idoldü. O kazandığında kazanmış gibi sevinirdik, kaybettiğinde de üzülürdük. Kısacası, Muhammed Ali herkesi, hepimizi temsil ediyordu. Bu duygunun ardında, genç, başarılı bir boksör olan Muhammed Ali’den çok daha fazlası vardı. Başlangıçta ırkçılığa maruz kalan siyahların önde gelen sözcülerinden biriydi.

Muhammed Ali cesurdu. Fikrini söylemekten asla çekinmezdi. Akıllı ve espriliydi. Rakiplerini hem ringin içinde hem de dışında ehlileştirmekte ustaydı. 1960’ların ikinci yarısında bu ikonik karakter ABD’ye de meydan okudu. Vietnam Savaşı’nın kızıştığı bir dönemde askerlik çağrısını kabul etmedi. Dini ve vicdani nedenlerle orduya katılmayı reddetti. Binlerce kilometre ötedeki bir ülkedeki Vietnamlılarla hiçbir sorunu olmadığını, asıl sorunun Amerika’daki beyazlar olduğunu söyledi. Sisteme karşı büyük bir mücadele başlattı. Vicdani ret hareketinin sembolik adı oldu.

Birleşik Devletler yönetimi tarafından kolayca hoş görülebilecek bir şey değildi. Nitekim renklerdeki başarısı kurşun kalemle çizilmişti. Beş yıl hapis ve on bin dolar para cezasına çarptırıldı. Ehliyeti ve pasaportu elinden alındı. Boks yapması yasaklandı. Yıllarca süren hukuk savaşı, 1970 yılında temyiz mahkemesinde davayı kazanması ile sonuçlanarak tekrardan ringlere dönüş yaptı.

New York Times’ın en çok satan yazarı Leigh Montville, Amerika’ya Karşı Muhammed Ali’nin kaleminden tüm bu mücadelenin hikâyesi…

Muhammed Ali: Amerika’ya Karşı 1966 – 1971 – Kitap Açıklaması

Muhammed Ali, 1960’ların sonlarında genç, başarılı, atılgan ve hayranlık duyulan biriydi, ancak bazı çekinceler vardı. Çok az insanın açık konuşabildiği bir dönemde cesur bir Afro-Amerikan genciydi.

Köle ismi olduğu için Cassius Clay’i reddetti ve Müslüman olup Muhammed Ali ismini aldı.

1966’da askere çağrıldığında dini ve vicdani nedenlerle orduya katılmayı reddetti ve ringdeki tüm karşılaşmalarından daha büyük bir kavgayı tetikledi. Muhammed Ali okun ucuydu, vicdani ret hareketinin somutlaşmış hali oldu.

Haziran 2016’da Muhammed Ali’nin ölümüyle birlikte dünya bir kahramanı, bir ağır sıklet şampiyonunu, bir Olimpiyat madalyasını, bir ikonu ve Amerika’nın büyüklüğünü temsil eden bir adamı hatırladı. New York Times’ın çok satan yazarı Leigh Montville, Muhammed Ali Amerika’ya Karşı’da derinlere gömülmüş bir hikâyenin büyüleyici tarihçesini anlatıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular