Ana SayfaRomanZor Zamanlar

Zor Zamanlar

Zor Zamanlar – Charles Dickens

Tür:Roman
Yazar:Charles Dickens
Yayınlanma Tarihi:1997
Yayınevi:Oda Yayınları
Karakterler

Thomas Gradgrind: Kendini karlı girişim arayışına adamış, kötü şöhretli okul yönetim kurulu başkanıdır.

Josiah Bounderby: Bay Gradgrind’in bir iş ortağıdır.

Louisa: Gradgrind ailesinin en büyük çocuğudur.

Sissy Jupe: Sleary’nin sirkindeki bir sirk kızı ve Thomas Gradgrind’in çok katı sınıfının bir öğrencisidir.

Tom: Gradgrind’lerin en büyük oğlu ve ikinci çocuğudur.

Stephen Blackpool: Bounderby’nin fabrikalarından birinde çalışan bir işçidir.

Bitzer: Sissy’nin gerçekler üzerine büyüyen ve kişisel çıkarlarına göre hareket etmeyi öğreten çok solgun bir sınıf arkadaşıdır.

Rachael: Tom tarafından Bounderby’nin bankasını soymakla suçlandığında masumiyetini kanıtlayan Stephen Blackpool’un arkadaşıdır.

Bayan Sparsit: Zor zamanlar geçiren bir dul.

James Harthouse: Louisa’yı etkilemeye çalışan tembel, uyuşuk, üst sınıf bir beyefendidir.

Bay Sleary: Sissy’nin babasını çalıştıran sirk sahibidir.

Bayan Pegler: Bounderby arazisini gözlemlemek için bazen Coketown’u ziyaret eden yaşlı bir kadındır.

Jane Gradgrind: Tom ve Louisa Gradgrind’in Sissy Jupe ile çok zaman geçiren küçük kız kardeşidir.

Konusu

Coketown kasabası halkı… 19. yüzyılın en büyük İngiliz yazarı Charles Dickens, sanayi devrimi sırasında geniş kitlelerin çektiği acıları ve yoksulluğu gerçekçi bir şekilde anlatan Zor Zamanlar romanında, Coketown kasabası halkının hüzünlü hayatını anlatıyor.

Zor Zamanlar Özeti

45 yaşındaki Thomas Gradgrind, eğitim kurumunda öğrencilerini Sanayi Devrimi’nin yapı taşlarından biri olan “faydacılık” öğretisine göre eğittiği için kendisiyle gurur duyar. Gradgrind’e göre, yaşam için gerekli olan tek şey somut gerçeklerdir. Bu gerçeklikler arasında özgür, yaratıcı hayal gücüne, bireyselliğe kesinlikle yer yoktur. Beş çocuğunun eğitimini bu ilke doğrultusunda veren Thomas, bir gün okuldan eve dönerken çocukları Louisa ve Tom’un kasabada sirki izlemeye çalıştıklarını görünce gözlerine inanamaz. Ona göre bu eylem anlamsızdı ve ailenin onuru hiçbir şeye değmezdi. Cesilia Jupe’nin sirk babasının okulunda çalıştığını gören Cesilia, çocuklarının bu davranışa eğiliminin nedeni olarak, kızını okuldan almak için adamla konuşmak için arkadaşı Josiah Bounderby ile Coketown’a gider. Bay Jupe, yaşlanma nedeniyle hareketlerinde yavaşlama nedeniyle performanslarda tökezler ve bu durumdan utanır. Kızına bu utancı yaşatmamak için o gün kimseye haber vermeden kasabayı terk eder. Gradgrind, yalnız kalan Sissy’yi sirkle tüm bağlantısını kesmesi şartıyla evine götürür ve eğitimini bizzat kendisi üstlenir.

Aradan yıllar geçer ve Sissy, Gradgrind’ler tarafından eğitilmiştir, ancak istendiği gibi makineleşmemiştir ve babasının geri döneceği umuduyla yaşamaktadır. Louisa ile olan dostluğu, Bounderby ile evlenmeyi kabul ettiği günden itibaren bozulur. Bounderby için çalışan Tom için çok önemli olan bu evlilik, Gradgrind’in parlamenter arkadaşının kardeşi James Harthouse’un şehre gelmesiyle tamamen yıkılır. James’ten etkilenen Louisa, taşıdığı duygusal yükten kurtulmak için babasına sığınır ve tüm duygularını ona açar. Harthouse da Sissy’nin isteği üzerine şehri terk eder. Evinin işlerini yapmaktan sorumlu olan Bayan Sparsit’ten gerçeği öğrenen Bounderby, mühlet tamamlanmasına rağmen dönmeyen Louisa’dan boşanarak bekâr hayatına geri döner.

Bounderby’nin fabrikasında dokumacı olarak çalışan Stephen Blackpool, Cooktown’a gelen sendika temsilcilerinin savunduğu görüşe sıcak bakmadığı için arkadaşları tarafından dışlanır. Bu tavrına rağmen arkadaşlarını Bay Bounderby’ye bildirmeyince işinden kovulur. Şansını başka bir şehirde aramaya karar verir. Zaten alkolik olan ve uzun süre evden ayrıldığında gelmeyen karısından boşanamaz ve onunla aynı fabrikada çalışan sevdiği kadın Rachel ile evlenemez. Stephen’ın Bounderby ile konuşmasına tanık olan ve kararını duyan Tom, Stephen’a yardım etmeye söz vererek onu patronunun bankasının yakınında beklemesini söyler. Günlerce bankada dolaştıktan sonra Tom’la tanışamayan Stephen, umudunu kaybeder ve iş aramak için başka bir şehre gider. Birkaç gün sonra Cooktown, Bounderby’nin bankasının soyulduğu haberiyle sarsılır. Bütün şehir Blackpool’u suçlar. Bu suçlamaya katılmayan tek kişi Rachel’dır. Yanlışlıkla yediği hırsız markasını düzeltmesi için Stephen’a yazar ve bu yanlış anlamayı düzeltmek için geri dönmesini söyler. Ayrıca Bounderby ve Gradgrind ailesine Stephen’ın Tom ile konuşmasını anlatır. Louisa ve eve dönüşünden sonra Sissy ve Rachel, Blackpool’un dönüşünü dört gözle beklerler. Güzel bir sonbahar gününde Rachel ve Sissy, okul gezisinde eski bir kömür ocağı tarafından kazılmış büyük bir çukurun dibinde Blackpool’un şapkasını bulur. Blackpool mektubu alır almaz, altmış mil uzaklıktaki çalışma kampından yürüyerek yola çıkar ve Bay Bounderby’nin evine giderken bir hendeğe atlar. Çukurdan çekildikten birkaç dakika sonra Tom’un onlara gerçeği söyleyeceğini söyleyerek bu dünyayı terk eder. Tom’un kumar borçları için bankayı soyduğu ortaya çıkınca, aile Tom’u ülke dışına çıkarmaya karar verir. Sissy’nin sirkten tanıdıklarının yardımıyla Tom Amerika’ya kaçar ve orada ölür. Beş yıl sonra Bounderby, Coketown sokaklarında ölü bulunur. Sissy babasının öldüğünü asla öğrenemez, evlenir ve mutlu çocukları olur. Rachel, Stephen’ın karısını hayatının geri kalanında korur.

Zor Zamanlar – Kitap Açıklaması

Bir çocuğun yüreğine, düşlerine, çocuksuluklarına, korkularına sahip olamadan yaşayan çocuklar… İnsanları, rakamlarla, kurallarla, biçimlerle değerlendiren; her şeyin, yaşamların bile her santiminin parayla alınıp satılan bir mal olduğunu savunan bir yaşam felsefesinin kentsoylu savunucuları ve uygulayıcıları… Bunların boyunduruğunda ve kömür madenleriyle dokuma fabrikalarında yaşamaya çalışan işçiler… Sevme hakkı bile olmayan kadınlar… Coketown kasabasının insanları… Geniş yığınların sanayi devrimi sırasında çektiği acıları ve yoksullukları gerçekçi bir bakışla anlattığı romanlarıyla tanınan 19. yüzyılın en büyük İngiliz yazarı Charles Dickens (1812-1870), Zor Zamanlar adlı bu romanında, Coketown kasabasının insanlarının buruk yaşamını anlatıyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular