Ana SayfaRomanStepançikovo Köyü ve Sakinleri

Stepançikovo Köyü ve Sakinleri

Stepançikovo Köyü ve Sakinleri – Fyodor Dostoyevski

Tür:Roman
Yazar:Fyodor Dostoyevski
Yayınlanma Tarihi:2015
Yayınevi:İletişim Yayınları
Karakterler

Sergey Aleksandroviç: Üniversite öğrencisidir.

Albay Rostanev: Sergey’in yanına misafir olarak gittiği zengin dayısıdır.

Foma Fomiç:

Konusu

Dostoyevski’nin Sibirya döneminde kaleme aldığı Stepançikovo Köyü ve Sakinleri yazarın gizli kalmış güldürü yeteneğini gözler önüne seren, gerilimli ve esprili bir taşra hikâyesidir.

Stepançikovo Köyü ve Sakinleri Özeti

Sergey’in ağzından, Sergey adında genç bir adamın amcası Yegor İlyiç Rostanev’in mektubu üzerine Stepançikova Köyü’ne geldiğini anlatan bir kitaptır. Stepançikova Köyü’nün sahibi olan amcası, iyi kalpliliği ve saflığı nedeniyle aslında annesinin ve Foma Fomic adlı karakterlerin etkisi altındadır.

Stepançikovo Köyü ve Sakinleri – Kitap Açıklaması

“Şaşılacak bir şey değil bu: Foma Fomiç’in kara cahilliği, onun edebiyat alanındaki başarısını engelleyemezdi kuşkusuz.”

Dostoyevski’nin “Sibirya Dönemi”nde yazdığı iki romandan biri olan Stepançikovo Köyü ve Sakinleri’nde, bambaşka bir yazarla karşılaşırız. Dostoyevski, hem alışık olduğu büyük şehir hayatından uzak olmasının hem de sansür korkusunun etkisiyle bu dönem kitaplarında daha çok köy hayatı hakkında ve yarı mizahi bir üslupla yazmıştır. Gogol’e bir selam niteliği taşıyan ve 1859’da yayımlanan Stepançikovo Köyü ve Sakinleri’nde, Sergey isimli genç bir üniversite öğrencisi, dayısının evinde hâkimiyeti eline almış bir şarlatanın, Foma Fomiç’in komik ve akıl almaz hikâyesini anlatır bize.

Pek çok açıdan Budala ve Karamazov Kardeşler’in habercisi olan bu harika romanı Ergin Altay’ın Rusça aslından yaptığı çeviri ve Dostoyevski uzmanı Joseph Frank’in kapsamlı sonsözüyle sunuyoruz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular