Ana SayfaRomanYalnız Efe

Yalnız Efe

Yalnız Efe – Ömer Seyfettin

Tür:Roman
Yazar:Ömer Seyfettin
Yayınlanma Tarihi:1919
Yayınevi:Aperatif Kitap
Karakterler

Kezban: Adaletsizliğe karşı mücadele veren Yörük hocanın kızıdır.

Yörük Hoca: Yalnız Efe’nin babasıdır. Tefecinin emri ile haksız yere öldürülür.

Tefeci Eseoğlu: Haksız yere, Yörük Hoca’yı öldürme emrini veren kişidir.

Konusu

Kezban isimli genç bir kızın uğradığı haksızlıklar sonucunda; Zalimlere ve halkı soyanlara karşı verdiği amansız mücadele konu edinmiştir.

Yalnız Efe Özeti

Bir zamanlar Yörük Hoca adında bir adam varken mahalledekilere haber verir ve köydeki haydutlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarır. Faiz getiren uygulamalarıyla ünlü ve geçimini tefecilikten sağlayan Eseoğlu isimli bir eşkıya, tüm eşkıyaların başındadır.

Bir gün Yörük Hoca’ya baskı yapan ve birikmiş servetini alarak faiz elde etmeye çalışan Eseoğlu, Yörük Hoca’nın parasına el koyar. Bu durum karşısında haksızlığa uğrayan ve hakkını savunarak parasını geri almayı düşünen Yörük Hoca, Eseoğlu’nun yanına gider. Eseoğlu, parasını isteyen Yörük Hoca’nın işini görür. Bu durum babasından uzun süredir haber alamayan Kezban’ı endişelendirir. Bazı olayları köylülerden duymuştur. Haydutlardan intikam almak için bilenmiş. Dağa çıkmaya karar vererek eşkıya olarak Eseoğlu ve adamlarıyla ilgilenip babasının intikamını alır ve çevre köylerde Yalnız Efe unvanıyla tanınmaya başlar. Köylülerin mücadelesinde bir eşkıya olarak menfaat sahipleri ile ömür boyu mücadele etmeye başlar.

Yalnız Efe – Kitap Açıklaması

Evet, bir zamanlar onun korkusundan kimse kimseye haksızlık edemez olmuş. Haksızlığa uğrayanın düşmanını: “Gidip Yalnız Efe’ye söylerim” diye korkuturmuş. On beş sene ne köyümüzde, ne kazamızda yabancı, yağmacı gelememiş. Öşürcüler, aynacılar (sayım vergisini toplayanlar), tahsildarlar, zaptiyeler köylerde kuzu gibi namuslu namuslu dolaşırlarmış. Rüşvet değil, ikram olunan yemişi bile kimse almaya cesaret edemezmiş.

(Arka Kapak)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Muho
Muho
Ziyaretçi
1 yıl önce

İlk yorum hakkı benimmmmmmm

derin
derin
Ziyaretçi
3 ay önce

bence guzel

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular