Tatar Çölü

Tatar Çölü – Dino Buzzati

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, Yaşam ÖyküsüDino Buzzati1940
Karakterler

Giovanni Drogo: Bastiani Kalesi’ne teğmen olarak atanmıştır. Drago umutlarının, umutsuzluğa daha sonra da umarsızlığa dönüşmesine izin vermiş birisidir. Yazgısını değiştirebilme şansı olmasına rağmen yine de asıl önemli şeyin hala başlayacağı ümidiyle bir ömür tüketmiştir.

Konusu

Bastiani Kalesi’ne atanan genç bir teğmenin, kalede yaşanan rutin hayata kapılıp gitmesiyle zamanın nasıl geçtiğini anlamadan 30 yıl gibi uzun zamanı, hayatını erteleyerek geçirmesi anlatılıyor. Kale aslında bir sembol olarak tasvir edilmiş, hayatlarına yenilik getirmeyen insanların, tek düze ve tecrit edilerek sürdürdükleri yaşamlarının tıpkı Tatar Çölü gibi nasıl verimsiz bir hale geldiği ve bitmezmiş gibi görünen hayatın nasıl çabucak bittiği de akıcı bir şekilde anlatılmış.

Tatar Çölü Özeti

Giovanni Drago Kraliyet Akademisi’ni bitirir. İlk görev yeri Bastiani Kalesi’ne giderken yolda karşılaştığı Yüzbaşı Ortiz’in burada on sekiz yıl geçirmesine şaşırır. Burada bir gün bile kalmak istemeyen Drogo, kalede geçirdiği dört ayın sonunda Tatar Çölü’nün sonsuz görüntüsü onu kendine çeker. Kalede geçen bu süre onu uzağa çekmeye yetmiştir. Kale onu yavaş yavaş kuşatmaya başlamıştır. Alışkanlıkların uyuşukluğu ve kölesi oluşu onu isteyince çıkacağını düşündüğü bir girdabın içine çekmeye başlamıştır. Kalede yıllarını geçiren kıdemli askerlerin “Vakit varken git.” sözleri ona o kadar uzaktır ki Drogo’ya göre önünde uzun yılları vardır. İzin günlerini bile kalede geçiriyordur ve alışılmışlığın getirdiği monotonlukla zamanın nasıl geçtiği ayırdına varmadan yıllar geçiyordur. Aralıklarla silkelenip kaleden ayrılmak istediği dönemlerde, eskiden yaşadığı şehrin, arkadaşlarının, hatta evinin bile yabancısı olduğunu hissediyordur.

Kalede kalmak istediğini iddia edenler, gidemedikleri için bunu böyle söyleyerek kendilerini bile kandırıyorlardır. Kalenin çevresindeki en küçük bir hareketlilik bile onları heyecanlandırıyor, umutları canlanıyor, daha sonra yine aynı tek düze ve tecrit edilmiş bir hayatı ve değişmeyen yazgıyı tekrar ediyorlardır. Drogo asıl önemli şeyin hala başlamadığı fikrinde inat ettiğinde 15 yılı geride bırakmıştır. Yıllar geçmiş, kader yine kendini tekrar etmiş, kaleye ilk geldiği günde Yüzbaşı Ortiz’in ona yolda eşlik ettiği gibi kendisi de artık kırklı yaşların ortalarına gelmiş ,yeni gelen bir teğmene eşlik ediyordur. Drogo her şeyin farkındadır. Artık genç değildir, kendi elleriyle emek vererek ördüğü duvarları yıkacak cesareti ve gücü yoktur. Halbuki o bitmez tükenmez olarak düşündüğü yıllar çabucak geçmiştir. Drogo, önce ruhunda sonra bedeninde yaşanan erozyonla tıpkı kalenin duvarları gibi zamana karşı koyamamıştır. Bu arada yıllar önce Kuzey Krallığı önce sınır çizme bahanesiyle bölgeye girmiştir. Yol yapım çalışmalarını sessiz sedasız yapmış, gerçekle hayali birbirine karıştıran kaledekiler birdenbire savaşla burun buruna gelmişlerdir.

Drago 54 yaşına gelmiş, yıllarını kalenin güvenliğini sağlamak için vermiştir ancak tam işe yarayacağı zamanda hasta ve yaşlıdır. Kalede işe yaramadığı için kaleden gönderilir. Ayrılırken umutlarının, umutsuzluklarının hatta umarsızlıklarının hesabını kendine veremez. Artık yılları değil, belki de günleri ya da saatleri vardır. O tükenmez dediği yılların sonu gelmektedir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 19 Ortalama: 4.6]
Önceki KonuBin Muhteşem Güneş
Sonraki KonuDino Buzzati
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular