Ana SayfaRomanTatar Çölü

Tatar Çölü

Tatar Çölü – Dino Buzzati

Tür:Roman, Yaşam Öyküsü
Yazar:Dino Buzzati
Yayınlanma Tarihi:1940
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Karakterler

Giovanni Drogo: Bastiani Kalesi’ne teğmen olarak atanmıştır. Drago umutlarının, umutsuzluğa daha sonra da umarsızlığa dönüşmesine izin vermiş birisidir. Yazgısını değiştirebilme şansı olmasına rağmen yine de asıl önemli şeyin hala başlayacağı ümidiyle bir ömür tüketmiştir.

Konusu

Bastiani Kalesi’ne atanan genç bir teğmenin, kalede yaşanan rutin hayata kapılıp gitmesiyle zamanın nasıl geçtiğini anlamadan 30 yıl gibi uzun zamanı, hayatını erteleyerek geçirmesi anlatılıyor. Kale aslında bir sembol olarak tasvir edilmiş, hayatlarına yenilik getirmeyen insanların, tek düze ve tecrit edilerek sürdürdükleri yaşamlarının tıpkı Tatar Çölü gibi nasıl verimsiz bir hale geldiği ve bitmezmiş gibi görünen hayatın nasıl çabucak bittiği de akıcı bir şekilde anlatılmış.

Tatar Çölü Özeti

Giovanni Drago Kraliyet Akademisi’ni bitirir. İlk görev yeri Bastiani Kalesi’ne giderken yolda karşılaştığı Yüzbaşı Ortiz’in burada on sekiz yıl geçirmesine şaşırır. Burada bir gün bile kalmak istemeyen Drogo, kalede geçirdiği dört ayın sonunda Tatar Çölü’nün sonsuz görüntüsü onu kendine çeker. Kalede geçen bu süre onu uzağa çekmeye yetmiştir. Kale onu yavaş yavaş kuşatmaya başlamıştır. Alışkanlıkların uyuşukluğu ve kölesi oluşu onu isteyince çıkacağını düşündüğü bir girdabın içine çekmeye başlamıştır. Kalede yıllarını geçiren kıdemli askerlerin “Vakit varken git.” sözleri ona o kadar uzaktır ki Drogo’ya göre önünde uzun yılları vardır. İzin günlerini bile kalede geçiriyordur ve alışılmışlığın getirdiği monotonlukla zamanın nasıl geçtiği ayırdına varmadan yıllar geçiyordur. Aralıklarla silkelenip kaleden ayrılmak istediği dönemlerde, eskiden yaşadığı şehrin, arkadaşlarının, hatta evinin bile yabancısı olduğunu hissediyordur.

Kalede kalmak istediğini iddia edenler, gidemedikleri için bunu böyle söyleyerek kendilerini bile kandırıyorlardır. Kalenin çevresindeki en küçük bir hareketlilik bile onları heyecanlandırıyor, umutları canlanıyor, daha sonra yine aynı tek düze ve tecrit edilmiş bir hayatı ve değişmeyen yazgıyı tekrar ediyorlardır. Drogo asıl önemli şeyin hala başlamadığı fikrinde inat ettiğinde 15 yılı geride bırakmıştır. Yıllar geçmiş, kader yine kendini tekrar etmiş, kaleye ilk geldiği günde Yüzbaşı Ortiz’in ona yolda eşlik ettiği gibi kendisi de artık kırklı yaşların ortalarına gelmiş ,yeni gelen bir teğmene eşlik ediyordur. Drogo her şeyin farkındadır. Artık genç değildir, kendi elleriyle emek vererek ördüğü duvarları yıkacak cesareti ve gücü yoktur. Halbuki o bitmez tükenmez olarak düşündüğü yıllar çabucak geçmiştir. Drogo, önce ruhunda sonra bedeninde yaşanan erozyonla tıpkı kalenin duvarları gibi zamana karşı koyamamıştır. Bu arada yıllar önce Kuzey Krallığı önce sınır çizme bahanesiyle bölgeye girmiştir. Yol yapım çalışmalarını sessiz sedasız yapmış, gerçekle hayali birbirine karıştıran kaledekiler birdenbire savaşla burun buruna gelmişlerdir.

Drago 54 yaşına gelmiş, yıllarını kalenin güvenliğini sağlamak için vermiştir ancak tam işe yarayacağı zamanda hasta ve yaşlıdır. Kalede işe yaramadığı için kaleden gönderilir. Ayrılırken umutlarının, umutsuzluklarının hatta umarsızlıklarının hesabını kendine veremez. Artık yılları değil, belki de günleri ya da saatleri vardır. O tükenmez dediği yılların sonu gelmektedir.

Tatar Çölü – Kitap Açıklaması

İç karartıcı Bastiani Kalesi’ne vardığında genç teğmen Giovanni Drogo tarifsiz bir sıkıntıya kapılır. İlk görev yeri olan bu kaleyi bir gece bile kalmadan terk etmeyi ister, ama harekete geçemez. Sonunda en fazla dört ay kalabileceğine karar verir. Alışkanlıkların uyuşturucu etkisi, askerlik gururu, gündelik ritüellerle dolan bir hayat boşluğuna bağlanması ve Tatar Çölü’nün vahşi cazibesi bu dört ayı yıllara çevirir. Giovanni Drogo kimsenin gelip geçmediği, öte tarafında ne olduğunu, kimlerin yaşadığını bilmediği bir çöl sınırını beklemeye bırakır kendini. Ünlü İtalyan yazar Dino Buzzati’nin ilk romanı olan Tatar Çölü, hayatın anlamını ve insanın kaderine teslim olmasını sorgular. Kafka, Sartre ve Camus’nün değişik biçimlerde uğraştığı bu sorgulamayı kurgulayan Tatar Çölü, çağımızın önemli eserlerinden biridir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular