Ana SayfaRomanPiedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım

Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım

Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım – Paulo Coelho

Tür:Roman
Yazar:Paulo Coelho
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Pilar: Güçlü, ayakları yere sağlam basan bir kadındır. Çocukluk yıllarında yakın arkadaş olduğu bir erkekle on bir yıl sonra karşılaşır, onun büyüsüne yeniden kapılır.

Arkadaşı(Papaz adayı): Mucizevi bir güce sahip, kendini dine adamış bir erkektir.

Konusu

Günümüzün en çok okunan yazarlarından biri olan Paulo Coelho, bu romanda Tanrı’nın kadın yüzünü araştırıyor. Mucizevi bir güce sahip dindar bir adam ve aşkını isteyen ama bunu Tanrı ile bile paylaşmayı reddeden bir kadın: Pilar. Güçlü, topraklanmış bir kadın olan Pilar, on bir yıl sonra çocukluğunda yakın olduğu bir çocukla tanışır ve yeniden onun büyüsüne kapılır. Ancak genç adam duygularını paylaşmasına rağmen karar veremez ve arzularını özgür bırakamaz. Birlikte bir yolculuk, Pilar’ın kalbini farklı deneyimlere açar.

Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım Özeti

Kitabın en başında, kitaba adını veren Piedra nehrinin kıyısında oturan ve adeta bir karavan gibi ağlayan ve biz okuyucuların başına gelecekleri özetleyen kahramanla başlıyoruz. Pilar daha sonra bize gerçek hikâyeyi anlatmaya başlar. Daha önce memleketinden hiç ayrılmamış, doğduğu yer olan Zaragoza’da yaşayan genç bir kızdı. Herkes gibi orada yaşayacağını, öğretmen olacağını, oradan biriyle evleneceğini ve tüm hayatını Zaragoza’da sakin bir şekilde geçireceğini düşünür. Zaragoza’da biriyle nişanlı, hatta öğretmenlik sınavına girer. Ama hayat onu bambaşka bir yere götürür. Ne sandığı gibi öğretmen olabilir, ne de nişanlı olduğu adamla evlenemez. Hayatında değişmeyen tek şey, yıllar önce dünyayı gezmek için ayrılan erkek arkadaşı ve ondan ara sıra gelen mektupları okuyup cevaplamak onun en büyük eğlencesi olmuştur. Asla görmezden gelemez ve asla unutamaz.

Bir gün yine ondan bir mektup gelir. Mektubu okuyan Pilar şok olur. Arkadaşı mektupta onun ilahiyat okuluna yazıldığını söyler. Pilar çok erken olduğunu düşünse de mektupta ona hiçbir şey yazmaz. Daha doğrusu özgürlüğü bilmeyen birinin, başkalarının özgürlüğü hakkında öğüt veremeyeceğini düşünür, yazmaktan vazgeçer. Bir süre sonra arkadaşından onu yine heyecanlandıran yeni bir mektup alır. Mektupta Madrid şehrinde bir konuşma yapacağını ve kızın oraya gelmesini istediğini yazar. Davete şaşıran Pilar, bu teklifi geri çeviremez. Madrid’e vardığında arkadaşı için gelen kalabalık onu çok etkiler. Arkadaşları Pilar’ı görür görmez birbirlerinin hayatında kaçırdıkları anları paylaşmaya başlarlar. Bunun üzerine arkadaşı başka bir şehre gidip konuşma yapmak ister ve Pilar’ın kendisine eşlik etmesini ister. Eve ne kadar gitmesi gerektiği önemli değil, teklifini geri çeviremez. Aralarındaki tuhaflık bir süre sonra Pilar’ı rahatsız etmeye başlar. Zor da olsa yıllar sonra neden onunla buluşmaya karar verdiğini sorar. Sonra arkadaşı ona onu aldatmadan sevdiğini söyler. Bu konuda kendinden çok emin ve kararlı olsa da, bu Pilar için hiçbir şey o kadar basit değildir. İçten içe, istese bile mantığı onu sürekli uyarır. Bu yüzden Pilar bir süre sessiz kalmaya karar verir.

Yolculuktan sonra erkek arkadaşının bir konuşma yapacağı şehre varırlar. Kız kalacak yer aramaya başlar. Birden karşısına bir kadın çıkar ve ona kalacak bir yer bulabileceğini söyler. Kadını takip eden Pilar, kadının onu alakasız bir yere götürdüğünü fark eder. Kızı heykele götüren kadın onunla konuşmaya başlar. Olanların saçmalığına kızan Pilar, kadına bağırmaya başlar. Sakinleştirici sesi onu büyüler. Pilar anlamadığı bir şekilde kendinden geçer. Başını göğe kaldıran kız, bütün gökyüzünün bir göl gibi olduğunu fark eder. Olanlara bir anlam veremeyen Pilar, tekrar kadına bakar. Yaşlı kadın ona iyice âşık olacağını söyler ve onu aşkın acısından korumakla görevlendirilir. Olanlardan sonra kız aklını kaybetmeye başladığını düşünür. Günler birbirini kovalarken, arkadaşının insanları iyileştirme gücüne sahip olduğunu öğrenir. Bu onu daha da endişelendirir. Her zaman arkadaşının ona aşkını itiraf etmesini düşünür. Kendisinden çok farklı olduklarını düşünmeye başlıyor. Arkadaşının aksine, Pilar dine veya tanrıya inanmaz. Bu yüzden çok farklı olduklarını düşünür. Sonunda onunla bunun hakkında konuşur. Dine inanmadığını, sanki mübarek bir insanmış gibi kendini tamamen dine adaması gerektiğini söyler. Kendisini hayatı için bir tehlike olarak ifade eder. Vazgeçilmez bir dünyevî zevk gibi onu dinî şahsiyetinden uzaklaştırmaktan korkar. Ancak arkadaşı onun gibi düşünmediğini ve onun için savaşacağını ifade eder.

Uzun bir aradan sonra Pilar onun isteğine karşı koyamaz. Duygularını dinler, kafasındaki tüm düşünceleri susturur. Ona olan sevgisinin karşılıklı olduğunu söyler. Tüm krizlerin çözüldüğünü düşünen çiftimiz yaşayacakları hayat için gelecek planları yapmaktadır. Aynı zamanda Pilar arkadaşıyla din hakkında konuşur ve kafasındaki soruları birlikte tartışırlar. Bu süre zarfında Pilar’ın tanrıya olan inancı ve din hakkındaki düşünceleri birer birer gelişir. Ancak bu sefer arkadaşının onunla birlikte dünyevi zevklere kendini kaptırdığı düşüncesi yeniden aklına gelir ve onu asla yalnız bırakmaz. Her şey korkulduğu gibi ilerliyor. Bu değişiklik bizi kitabın sonuna hazırlar. Kişiliği ve düşünceleri tamamen değişen kız ondan ayrılır. Çünkü arkadaşını dinden ve iyileştirebileceği birçok insandan uzaklaştırdığını zanneder. Böylece yollarını ayırırlar. Başladığı noktadan tamamen uzak olan Pilar, bu yolculuk sayesinde hayatında adeta yeni bir pencere açar. Pilar artık ne aynı ne de arkadaşıdır.

Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım – Kitap Açıklaması

… ‘Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum, Ağladım’, yazarın Türkçe’deki ikinci kitabı. Bu kitap, bir tutkunun, bir aşkın öyküsü. Öyle bir aşk ki, bir kadınla bir erkek arasındaki tutkunun, giderek bir sonsuzluk tutkusuna dönüştüğünü görüyoruz. ‘Paulo Coelho’, gerçekle gerçeküstünü, ülkesinin mitolojisinden yararlanarak bütünleştirebilen ilginç bir yazar; bu romanında, dünyanın gizlerini içinde taşıyan bir aşkın öyküsünü dile getiriyor. Yirmi üç dile çevrilen ve dünyada 2,5 milyon okurla buluşan bu romanın da ‘Simyacı’ gibi sevilerek okunacağını umuyoruz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular