Ana SayfaRomanPal Sokağı Çocukları

Pal Sokağı Çocukları

Pal Sokağı Çocukları – Ferenc Molnar

Tür:Roman
Yazar:Ferenc Molnar
Yayınlanma Tarihi:2009
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Boka: Çok cesur, güvenilir ve zeki bir çocuktur. Bu yüzden Macun Biriktirme Derneğinin başkanı seçilir.

Nemecsek: Cılız, sarı saçlı, her emre uyan ve derneğin kuruluşundan beri bulunduğu konuma itiraz etmeyen tek üyedir.

Gerep: Macun Biriktirme Derneğinin üyelerindendir. Ancak aslında onların üyeleri değil aralarına girmiş bir casustur. Asıl Kızıl Gömleklilerin üyesidir.

Ats ve Pastzor: İki kardeş Kızıl Gömleklilerin liderleridir.

Konusu

Budapeşte’nin yoksul bir semtinde henüz dünyanın acı gerçekleriyle yüzleşmemiş çocuklar… Pal Sokağı çocukları o yaşta ihaneti, savaşı, vatan sevgisini yaşar.

20. yüzyılın başında hızla gelişen Budapeşte’de, oyun sahalarını Kızıl Gömlekliler denen zengin çocuklarından korumaya çalışan yoksul çocukların mücadelesini anlatır.

Pal Sokağı Çocukları Özeti

Budapeşte’de savaş yıllarıydı. Sokaklardaki çocuklar savaş yorgunu olarak sokaklarda oyun oynayarak direniyorlardı. Budapeşte sokakları boş arazilerdi. Ama inşaatta artıyordu. Binaların özellikle savaş sonrası kalkınma için yapılması öngörülmüştü. Bir avuç çocuk da mahallelerinde oynadıkları toprak için mücadele etmeye başlar.

1889’da Budapeşte’de bir dernek kurulur. Bu dernek Macun Biriktirme Derneği’dir. Derneğin görevi, macunları kurumasını önlemek için cam kenarlarında çiğnemektir. Bu görev başkana aittir. Dernek üyeleri sırasıyla derneğe başkanlık eder. Bunlar arasında Boka adında bir çocuk fahri general olarak başkanlık yapar. Nemecsek isimli bir çocuk derneğe sadece üyedir. Verilen emirleri yerine getirir ve herkesin sözünü dinler.

Bu derneğin üyelerinin çoğu okul arkadaşlarıdır. Birbirlerinden asla ayrılmazlar. Çocukların kendileri için seçtikleri bir arsa vardır. Bu toprakları vatan edinirler. Bu komployu diğer sokak çocuklarına karşı korurlar. Bir gün, bir grup insan gözünü bu komploda yakalar. Satın almak ister. Dernek üyelerinden birini içeriden kandırıp ona götürürler. Yapılan mücadeleler sonucunda bu ihanet anlaşılır.

Toprağı korumak için canlarıyla savaşan çocuklar vardı. Nemecsek de bu mücadeleyi verenlerden biridir. Boka’nın stratejik dehası, toprakların işgal edilmesini engellenir. Nemecsek sonunda ölür. Fahri sertifika da fahri olarak verilir.

Pal Sokağı Çocukları – Kitap Açıklaması

Saat tam bire çeyrek vardı. Doğa bilimleri sınıfında yapılan uzun ve başarısız deneylerden sonra, deney lambasının renksiz alevinde, zümrüt yeşili muhteşem bir çizgi birdenbire belirmişti. Bu çizgi halindeki yeşil parıltı, deneyde kanıtlanmak istendiği gibi, çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak hazırlanan karışımın, alevi yeşile boyama özelliğine sahip olduğunu gösteriyordu.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
üzgün kız
üzgün kız
Ziyaretçi
2 yıl önce

beyenmedim aga

Mahmut
Mahmut
Ziyaretçi
Yanıtla  üzgün kız
1 yıl önce
Güzel abi 
Anna
Anna
Ziyaretçi
1 yıl önce

Hikaye detaylı anlatimamis çoğu yer atlanmış gibi, ancak yine de tşk ederiz.

Serpil
Serpil
Ziyaretçi
4 ay önce

Güzeldi

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular