Ana SayfaRomanNetoçka Nezvanova

Netoçka Nezvanova

Netoçka Nezvanova – Fyodor Dostoyevski

Tür:Roman
Yazar:Fyodor Dostoyevski
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:İletişim Yayınları
Karakterler

Netoçka Nezvanova: Yoksulluk içinde yaşayan yetim bir kızdır. Zengin bir aile tarafından evlat edinip büyütülür.

Katya: Netoçka ile aynı evde yaşayan üvey kız kardeşidir.

Konusu

Netoçka Nezvanova, Netoçka’nın yoksul bir evde yaşadığı acı ve kazayı konu alan çocukluk hikâyesiyle başlar ve ilk ve çocukluk anlatılarıyla devam eder.

Netoçka Nezvanova Özeti

Kitap, Saint Petersburg’da yoksulluk içinde yaşayan genç bir kızın hikâyesini anlatıyor. Yetim kız, hali vakti yerinde yüksek sınıf bir aile tarafından evlat edinilir ve yeni üvey kız kardeşi Katya ile tanıştığında aniden onu çok sevmeye başlar ve ikisi çok geçmeden ayrılmaz hale gelir. Buna rağmen, bir gün Katya, ailesinin zoruyla Moskova’yı terk etmek zorunda kalır ve Netochka, Katya’nın ablası ile 8 yıl daha yaşar. Sonraki günlerde Katya’nın ablası Netochka için bir anne figürü olur. İki kız tekrar bir araya gelmeden önce hikâye aniden sona erer.

Kısa Bilgiler
  • Netochka Nezvanova, Dostoyevski’nin ilk tamamlanmamış büyük romanıdır. Romanın devamının gelmemesinin sebebi ise Dostoyevski’nin devrimci aktivitelere katılma suçundan tutuklanıp Sibirya’ya sürülmesidir.1859’da Dostoyevski Sibirya’dan dönmesine rağmen tekrar bu romanı ele almadığından bu hikâye yarım kalmıştır.

Netoçka Nezvanova – Kitap Açıklaması

Netoçka Nezvanova Dostoyevski’nin yarım kalan ilk büyük roman denemesidir.Edebiyat sahnesinde belirdikten çok kısa süre sonra genç Dostoyevski ağabeyine yazdığı 1846 tarihli bir mektupta “büyük bir roman” yazmak istediğini belirtiyordu ve bu niyetle Netoçka Nezvanova üzerinde çalışmaya başladı. 1849 yılında tutuklanıp Sibirya’ya gönderilmesiyle roman yarım kaldı ve Dostoyevski bir daha bu romana geri dönmedi.Netoçka Nezvanova, fakir bir evde çilekeş annesi ve başarısız bir müzisyen olan babasıyla yaşayan Netoçka’nın acıklı çocukluk hikâyesiyle başlar, ilk gençlik ve gençlik anlatılarıyla devam eder. Yarım kalan bir romanın parçaları olan bu üç hikâyedeki temalar, Dostoyevski’nin sonraki yıllarda vereceği büyük eserlerin habercisi gibidir.”Netoçka Nezvanova, Dostoyevski’nin büyük romanlarındaki ideolojinin ve tekniklerin geliştirildiği bir laboratuvardır.”

-Konstantin Mochulsky-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular