Mahşer

Mahşer – Peyami Safa

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanPeyami Safa1924
Karakterler

NİHAD: Çanakkale’de savaşmıs genç bir askerdir. İyi ve dürüst bir insandır. Yeterince onurlu ve gururlu bir insandır. Ayrıca Muazzez’i çok seviyor.

Muazzez: Genç ve güzel, iyi bir aile terbiyesi almış ,insanları seven ve onlara değer veren namuslu bir kızdır. Çok sabırlı bir insan olması ile beraber.Nihad’ın kendisini sevdiği gibi o da Nihad’ı çok seviyor.

Seniha Hanım: Birkaç kez evlenip boşanmış ve sonunda kendisi gibi sahtekar biriyle evlenen zeki bir kadın, her şeyi çıkarları için yapan ahlaksız bir kadın karakterdir.

Mahir Bey: Seniha’nın kocasıdır. O bir tüccardır, ancak gelirinin çoğunu devleti soyarak karşılayan namussuz bir kişidir. Mahir Bey ve Seniha Hanım birbirine çok yakışmış sahtekar bir çifttir.

Alaadin Bey: Mebüs ve aynı zamanda bir gazete sahibidir. Seniha’nın etkisi altında olan aldatıcı bir kişi olması ile beraber, bu adam Seniha ve Mahir Bey’den farklı değildir.

Faik: Nihad’ın en yakın arkadaşıdır. Romanda iyi ve her zaman yardımsever biri olarak görünen bir karakterdir. Nihad’ı çok seviyor. Arkadaşları için yaşayan çok iyi kalpli,  arkadaşları için her şeye katlanan iyimser bir insandır.

Emine Hanım: Faiz yapıcı, sadece paraya değer veren çöp bir kadındır.

Şükriye Hanım: Nihad’ı ağırlayan yaşlı ve çok iyi bir kadın.

Konusu

Yazar romanında Çanakkale Savaşı’nda savaşıp İstanbul’a gelen Nihad’ın Muazzez’e aşkını ve düşündüğü İstanbul’un nasıl değiştiğini, devletin ne kadar kötü duruma düştüğünü anlatmaktadır.

Mahşer Özeti

Nihad, bir Çanakkale gazisidir. İstanbul’a döner. Arkadaşı Faik ile beraber yaşar. Arkadaşına yük olmamak için iş arayışına girer ancak bir türlü iş bulamaz. Seniha adlı bir bayan, kızı Perizat’a özel ders vermeyi teklif eder. Seniha Hanım’ın evinde oturan Muazzez ile tanışan Nihad, onunla ilgilenmeye başlar. Seniha Hanım bu ilişkiye rıza göstermez. Çünkü Seniha Hanım, Nihad’ı kendi gayri meşru eserleri için kullanmayı hedefler. Nihad bunu kabul etmez ve işini bırakır ve Muazzez’i seçer. Nihad Muazzez ile evlenir. Ancak yoksulluk başladığında evlilikleri ters gitmeye başlar. Muazzez, Beyoğlu’na döner. Nihad intihara teşebbüs eder ancak başarısız olur. Gelecekte Muazzez ve Nihad bir anlaşma yaparak yeniden bir araya gelir.

Mahşer – Ana Fikri

Cephede vatanı ve milleti için savaşan, gazi olan ve İstanbul’a döndükten sonra intiharın eşiğinde bulduğu için hayal kırıklığına uğrayan Nihad’ın romanıdır. Peyami Safa gerçekçi bir atmosferde Birinci Dünya Savaşı’nın çalkantılarının, yoksulluk ve manevi bunalımların neden olduğu manevi bunalımları bireysel ve toplumsal ölçekte gerçekçi bir atmosferde sunarak okuyucuya idealist bir insanın sırayla ne tür kötülüklerle karşılaşması gerektiğini göstermiştir.

Mahşer – Önemi

İstanbul’a gelerek çalışmak isteyip, istediğini elde edemeyerek hayal kırıkları yaşayan insanları ele alan roman bu bakımından önemli bir yer teşkil etmektedir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
983TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular