Ana SayfaDenemeKafa Karıştıran Kelimeler

Kafa Karıştıran Kelimeler

Kafa Karıştıran Kelimeler – Rasim Özdenören

Tür:Deneme
Yazar:Rasim Özdenören
Yayınlanma Tarihi:2010
Yayınevi:İz Yayıncılık
Konusu

Rasim Özdenören bu kitabında demokrasi, diyalektik, akılcılık, pozitivizm, hümanizm, bilim, kültür, gelenek ve özgürlük gibi bazı kavramların bir Müslüman tarafından nasıl anlaşılması gerektiğine dair önerilerde bulunmakla kalmayıp, diğer önemli kavramların incelenmesi için bir yöntem de sunmaktadır.

Kafa Karıştıran Kelimeler Özeti

Kitap, batı kültüründen dilimize geçmiş bazı kavramların ne anlama geldiği ve bu kelimelere “Müslüman” bakış açısının ne olması gerektiği üzerinde duruyor. Neden böyle bir araştırma yaptığını şöyle açıklamıştır:

Batının sözleri ancak batı kültüründe anlaşılır ve bizim kültürümüzde bu kelimelerin anlamı farklıdır. Dolayısıyla bu sözleri gördüğümüzde bir Müslüman olarak nasıl yorumlamamız gerektiğini bilelim. Çünkü biz Batı ile uzlaşmamış bir milletiz ve onun kavramlarını kendi kavramlarımız veya bakış açımızla değiştirmeliyiz.

Birinci bölümde demagoji, entelektüalizm, diyalektik, pozitivizm ve hümanizm kavramlarını ele almış ve bir Müslüman olarak bu kavramlara nasıl yaklaşılması gerektiğini anlatmıştır. Bunu yaparken de bu kelimelerin İslam’daki yeri hakkında bir tartışmaya girmiştir. Örneğin İslam’ın akılcı ve pozitivist olmadığı ifade edilirken, Yunus Emre’nin “Ben erik dalına çıktım, üzüm yedim o an.” sözleriyle açıklar. Yine Karıştıran Kelimeler ‘in ilk bölümünde insanın ne olduğunu hümanizm kavramı üzerinden incelerken, Camus’nün anlamsızlık felsefesine karşı insanı “emaneti taşıyan” olarak tanımlamıştır. Yani Rabbini bilme görevini üstlenmiş bir varlık olarak.

İkinci bölümde yazar, Karıştıran Kelimeler ‘de bilim eleştirisine yer vermiştir. Bilimin aslında genel bir kabul olduğu ve değişebileceği fikirlerini tartışır. Paradigma kavramını kullanmadı, ancak batı bilimi derken baskın paradigmayı kastetmiş olmalıdır. Bilimin tek mutlak ve değişmez gerçek olduğu varsayımının yanlış olduğunu vurgular. Sonra bilim ve irfan kelimelerini aldı ve irfan bilim öncesi bir beceridir der. Çünkü bilgi sahibi kişiler olayların derinliklerine iner ve gerçek sebebi görmeye çalışırlar. Yazara göre bilgili bir insanın evrim teorisinin yanlış olduğunu anlaması kolaydır.

Kitapta irfan kavramının anlamı belirsizdir. Deha, kendini tanıma ya da yetenek gibi bir anlamda kullanılmıştır. Bu zor bir kavram. Eğitimi ve bilgiyi anlamak, bilgeliği anlamakla ilgilidir. Bir hocamız yüksek lisans yaparken hikmetini şöyle özetler. İlim, çöpü yere atmanın yanlış olduğunu bilmekse, hikmet o çöpü yere atmamaktır.

Yazar diğer bölümlerdeki kavramları inceleyerek devam etmiştir. O dönemde bazı İslami açıklamalar yapar. Kitapta geçen kelimeler bir kavram olduğu için kısa açıklamaları onları oldukça yüzeysel bırakmıştır. Bu bir deney gibi. Konsept çalışması ise daha derin bir çalışmadır.

Kitapta da yazıldığı gibi söylenen söz değil kavramdır ve her kavram ciddi bir inceleme gerektirir. Ciddi konular ciddiye alınmalıdır. Ancak felsefe veya tarihle ilgili bilgi veriliyorsa kaynak olmalıdır. Kaynak gösterilmeden yazılan bir kelime yorum yapıldığında bu iş felsefe olmaktan çıkar. Konuşma olur. Ama bu kavramlar sohbet konusu değil. Uzmanlık gerektirir. Felsefe veya felsefe tarihi okumaları yapmak daha uygun olacaktır. Bir kavram veya olaya Müslümanca bir bakış olamaz. Müslüman olmanın şartı bellidir. Gerisi yorumdur. Bir Müslümanın çıkarımları veya anlayışı, Müslümanın görüşünü temsil etmez ve edemez. Dünyada ne kadar Müslüman varsa o kadar da Müslüman görüşü vardır.

Kafa Karıştıran Kelimeler – Kitap Açıklaması

Bu kitapta Rasim Özdenören, demokrasi, diyalektik, rasyonalizm, pozitivizm, hümanizm, bilim, kültür, gelenek ve özgürlük gibi kimi kavramların bir Müslüman tarafından nasıl kavranması gerektiğine dair öneriler getirmenin ötesinde, ele alınmayan diğer önemli kavramların irdelenmesine ilişkin bir usûl de sunuyor.

 (Tanıtım Bülteninden)

Gönderen: Üye – Çağla03

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular