Ana SayfaRomanElveda Janet

Elveda Janet

Elveda Janet – Harold Robbins

Tür:Roman
Yazar:Harold Robbins
Yayınlanma Tarihi:1982
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Janette: Güzelliğiyle dikkatleri üzerinde toplayan kadın, moda dünyasında yaptığı yeniliklerle adından sıkça söz ettirir. Her şeye sahip olmak isterken bencilliği ve ihtirasları sayesinde dostlarından olur.

Tanya: İkinci Dünya Savaşında eşini ve tüm yakınlarını kaybeden, daha sonra kurduğu dostluklar sayesinde hayatının seyri değişen, zeki ve çalışkan bir kadındır.

Johann Schwebel: Tanya’nın kaderini değiştiren adamdır. Tanya toplama kampına gönderilecekken onu generalin hizmetine vererek kadının ve Janette’nin hayatlarını kurtarır. Tanya’dan dostluğunu esirgemeyen bu adam, onun ölümünden sonrada vasiyetini eksiksiz yerine getiren dürüst birisisidir.

Maurice: Savaş yıllarında ülkesine yaptığı ihaneti hayatı boyunca devam ettiren menfaat düşkünü birisidir.

Louren: Ablası Janette’nin karakterinin tam tersine paraya ve şöhrete önem vermeyen birisidir.

Konusu

Genç bir kızın annesini rol model alarak yaptığı tercihler ve toplum tarafından annesinin başarısının üzerine çıkma beklentisi, bu beklentiye dair Janette’nin çabası anlatılıyor. Dostlukların ne kadar önemli olduğu, zor kazanılan, kolay harcanmaması gereken bu değerlerin öneminin altı sıklıkla çiziliyor.

Elveda Janet Özeti

Janette Marie ‘nin babası İkinci Dünya Savaşında ölür. Annesi Tanya toplama kampına gönderilecekken Johann Schwebel’in sayesinde Alman general Wolfgang ile tanışır, bu sayede Tanya’nın ve o yıllarda henüz bebek olan Janette’nin hayatı değişir. Tanya’ nın general ile olan birliktelikleri Paris’e kadar sürer. Birlikte geçen beş yılın ardından generalin Almanya ‘ya dönmesi gerekir. General Wolfgang giderken Tanya’ya Paris’te bir çok şirket ve İsviçre bankasında içinde yüklü miktarda altın bulunan kasa bırakır. Tanya, Fransa’ nın mali imkanlarından yararlanmak için kağıt üzerinde bir evlilik yapar. Evlendiği kişi Maurice menfaat düşkünü, ahlak yoksunu birisidir. Tanya,eski dostu Johann Schwebel ile birlikte çalışarak şirketleri büyütmeyi başarırken, bir yandan da kendi ismini verdiği moda evini açar. Tanya, öldüğünde Janette genç kız olmuş, ikinci çocuğu Louren de henüz çok küçüktür. Johann, Tanya’nın vasiyeti üzerine çocuklarının ve mallarının sorumluluğunu üstlenir. Johan ve eşi küçük Louren’i yanlarına alırlar. Janette’nin haklarını koruyan Johann, onun üzerine düşeni fazlasıyla yapar.

Janette annesinin kurduğu moda evini marka haline dönüştürmek için elinden geleni yapar. Janette yaptığı işin her bakımdan simgesi olmasını ister. Çizdiği eskizlerle, houte couture koleksiyonlarıyla; defileleri şov haline getirerek moda dünyasında bilinen bir marka olur. Janette ‘nin yapmak istediği iki şey vardır. Birisi annesinin gölgesinden kurtulmak, bir diğeri ise kurduğu mida evinin tek sahibi olup bu alanda özgürleşmektir. Bu isteği onda saplantı haline gelir. Janette’nin bencilliği ve hırsları sayesinde onu sevenleri kırıp haksızlık yapar. Kardeşi Louren ve dostları birer birer “rlveda Janet” diyerek onu terk ederler. İşler yolunda gitmediğinde yine o eski dostlar Janette’nin yanında olacaklardır.

Bu dünyada hiç kimse her şeye sahip olamaz. Daima başkalarına da yapılacak işler bırakmak zorunluluğu vardır. Başkaları çalışıp kazanırlarsa sen de kazanırsın.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,481TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular